Co Benedikt neřekl

31. 5. 2006  Tomáš Němeček


 

Přijet jako nástupce Jana Pavla II., nejslavnějšího Poláka v historii, do jeho rodné země, to je zkouška z pokory. Přijet jako Němec do Polska, notabene Němec nakomandovaný ve třinácti letech do Hitlerjugend, to je test diplomatické obratnosti. A přijet jako papež do Osvětimi s otázkou "Pane, proč jsi mlčel?", to je věc intelektuální odvahy. Benedikt XVI. obstál; řekl vše, co asi mohl a měl. Snad jen na jednu větu se ještě čekalo.

Papež jel v Polsku po stopách svého předchůdce a Poláci tu pokoru ocenili; v Krakově i Wadowicích sklízel potlesk za svou polštinu. Bývalý ministr zahraničí, osvětimský vězeň Wladyslaw Bartoszewski prohlásil, že žádný německý politik by nezvládl návštěvu Polska lépe, a vyzdvihl papežovu "intelektuální odvahu a mravní instinkt". Na místě bývalého vyhlazovacího tábora Benedikt XVI. složil hold mrtvým i živým. K minulosti nešlo říct víc.

Shodou okolností ale papež přijel do země, kde ve vládě zasedla Liga polských rodin, která je svou nesnášenlivostí parodií na křesťanství v politice. A kde vysílá xenofobní Radio Maryja, které přiměl k omluvě za antisemitský fejeton až tlak Vatikánu, části polských biskupů a legendárního Marka Edelmana, posledního žijícího velitele povstání ve varšavském ghettu.

Nyní Edelman ocenil papežovu emotivní modlitbu v Osvětimi: prý jen čekal větu k dnešku. Při první návštěvě Polska však stěží mohl Benedikt XVI. mluvit jinak než diplomaticky. To by musel být Janem Pavlem II.

 

WEB AUTORA: www.ihned.cz/nemecekt 

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 30. 5. 2006
Pro Listář vybral mh)

 

 
DISKUSE
Na tento článek můžete reagovat zde.

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci