Zpravodajství (nejen) z křesťanského světa


 

Další zprávy můžete najít též v rubrice Ekumenismus 

Archiv zpráv:

    Rok 2007 

    Rok 2006

    Rok 2005 a starší

 

 


Iter Europaeum: Česká připomínka nad hrobem sv. Cyrila

16. 5. 2021  Johana Bronková

Bohoslužba v bazilice sv. Jana na Lateránu zahájila oslavy 50. výročí navázání diplomatických vztahů Evropské unie se Svatým stolcem. V rámci projektu nazvaného Iter Europaeum je připomene série "historických vycházek" do římských kostelů, které mají zvláštní vazbu k jednotlivým evropským národům.

 

 

 

 

 

 


Zemřel P. František Lízna SJ

5. 3. 2021 (mh)

Ve čtvrtek 4. března 2021 zemřel P. František Lízna. Jeho přednášku zařadí mimořádně do programu TV NOE.

 

 

 

 

 


František patriarchovi Bartoloměji: Sdílíme starost o tragickou situaci bratří a sester na Blízkém východě

2. 12. 2018  (job)

V rámci ekumenické výměny pozdravů u příležitosti patronátních svátků, navštívila 30. listopadu, na svátek sv. Ondřeje, sídlo ekumenického konstantinopolského patriarchy vatikánská delegace vedená předsedou Papežské rady pro jednotu křesťanů, kardinálem Kurtem Kochem.

 

 

 


Papež František: Apoštolát sv. Cyrila a Metoděje pro nás dodnes zůstává vzorem evangelizace

20. 5. 2018  (job)

„Mezi duchovními pouty, jež nás spojují, bych chtěl připomenout hrob svatého Cyrila, ve starobylé Bazilice sv. Klimenta v Římě, apoštola Slovanů, jehož hlásání rozšířilo víru v zemích, kde vaše církev uskutečňuje své poslání“ – řekl papež František při dnešní audienci pravoslavného metropolity Rastislava.

 


Pochod na podporu čínských křesťanů

4. 3. 2018  (mh)

V pondělí 5. března se uskuteční pochod na podporu 70 čínských křesťanů, kterým ministerstvo vnitra zamítlo žádost o azyl.

 

 

 

 

 


Pouť ke hrobu svatého Cyrila

25. 2. 2018  (gra)

Mší svatou u hrobu sv. Cyrila oslavil olomoucký arcibiskup Jan Graubner v úterý 13. února 2018 světcův svátek. K bohoslužbě v římské bazilice sv. Klimenta se v předvečer 1149. výročí věrozvěstova úmrtí sešli také zástupci dalších slovanských národů.

 

 

 

 

 


Němci nebudou měnit znění Modlitby Páně

7. 1. 2018  (job)

Berlín. Němečtí biskupové nesouhlasí se změnou modlitby Otče náš. Jak uvádějí, současný překlad prosby „neuveď nás v pokušení“ je řeckému originálu nejbližší. Změny v překladu Modlitby Páně nezamýšlí ani reformovaná evangelická církev v Německu. Od první adventní neděle oproti tomu zavedla novou verzi Otčenáše francouzská církev („Nedovol, abychom vstoupili v pokušení“). Rovněž papež František minulý týden podpořil tuto změnu v jedné z meditací nad Modlitbou Páně pro televizi italských biskupů TV 2000.

 

 

 

 

 


Přezíravost k petici One of Us ukazuje limity evropské demokracie

11. 6. 2017  (job)

Evropská komise opět potvrdila odmítavý postoj k největší petici v dějinách Unie. Pod iniciativu One of Us – tedy Jeden z nás – připojilo podpisy 1,7 milionů evropských občanů. Požadují v ní respekt k lidskému životu od početí a konkrétně zastavení finančních toků na masovou produkci lidských embryí a jejich následné ničení.

 


Nový zákon posiluje náboženskou svobodu ve Spojených státech

7. 5. 2017  (job)

USA. Prezident Donald Trump podepsal nařízení, které chrání a zvětšuje náboženskou svobodu ve Spojených státech. Učinil tak během oslav Národního dne modlitby za přítomnosti náboženských představitelů a sociálních aktivistů.

 

 

 

 

 


Německá církev hledá svou budoucnost

9. 4. 2017  (get)

Německý kardinál Reinhard Marx experimentálně zavádí ve své diecézi Mnichov-Freising nové formy řízení farních obcí. V rámci pilotního projektu budou ve vybraných obcích Bavorska zkoušeny různé modely řízení, zahrnující týmy a také dobrovolníky pracující bez nároku na honorář. (...)  Ve stejné době vyhlásila německá diecéze Trevír plán, podle kterého chce do roku 2020 z původních 887 farností, které jsou dnes již sloučeny do 172 farních společenství, udělat pouze 35 velkofarností, takzvaných „farností budoucnosti“.

 

 

 

 

 


Papežovu komisi proti zneužívání dětí opustila zástupkyně obětí

19. 3. 2017  (juml)

Kvůli frustraci z neochoty vatikánských úřadů spolupracovat rezignovala irská občanka Marie Collinsová na své členství v komisi bojující proti zneužívání nezletilých v katolické církvi.

 

 

 

 

 


Konzervativní odpůrci vylepili v Římě přes 200 plakátů kritizujících papeže Františka

12. 2. 2017  (vlu)

Zhruba dvě stě anonymních plakátů kritizujících papeže Františka, které se minulý víkend objevily v ulicích Říma, odstranily technické služby italské metropole.

 

 

 

 

 

 


Georgette, mosulská křesťanka ukrývaná muslimy

30. 1. 2017  (jag)

Vládní irácké vojsko téměř dokončilo osvobození východního břehu Tigridu od samozvaného Islámského státu a z Mosulu začínají přicházet nejenom zprávy o hrůzách páchaných islamisty, ale také o každodenní statečnosti mužů a žen, kteří se jejich barbarství snažili odporovat.

 

 

 

 

 

 


Róberta Bezáka poslouchal v Praze plný kostel "U Jezulátka"

18. 12. 2016  (krb)

V Praze přednášel v úterý 13. prosince odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. V kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně (lidově U Jezulátka) vystoupil v rámci cyklu „Člověk v dialogu“ s tématem „Stvoření člověka“.

 

 


Kardinál Burke varuje před démonizací Trumpa

12. 11. 2016  (job)

V komentářích k výsledku voleb v USA kardinál Burke varoval před démonizováním nového prezidenta. Zdůraznil, že katolíci mohli s čistým svědomím hlasovat pro Donalda Trumpa, protože na základě jeho předvolebních výroků lze mít naději, že jistým způsobem slouží společnému dobru.

 

 

 

 

 

 

 


Park v Brně ponese jméno biskupa Stanislava Krátkého

8. 10. 2016  (tok)

V nově pojmenovaném Parku Stanislava Krátkého se o víkendu sešlo na dvě stě žáků a přátel tohoto vězně komunistické totality, biskupa skryté církve a mikulovského probošta.

 

 


Všepravoslavný sněm: „musíme se znovu učit dělat to, co kážeme“

15. 9. 2016  Camelia Isaic

Chomjakov 1 v 19. století tvrdil, že římští katolíci obětovali svobodu kvůli jednotě, zatímco protestanti ztratili jednotu za cenu svobody. Pravoslavní prostřednictvím sobornosti (synodální, koncilní povahy) své církve mohou těžit ze svobody i jednoty. Nicméně tato synodalita na všepravoslavné úrovni nebyla příliš dlouho praktikována. Proto není překvapením, že ve své úvodní řeči Jeho Blaženost Daniel, patriarcha Rumunska, nazval Svatý a Velký sněm pravoslavných církví jako „začátek normality“.

 


Ustavena komise pro studium diakonátu žen

29. 8. 2016  (jag)

Při květnovém dialogu s účastnicemi plenárního shromáždění Mezinárodní unie generálních představených ženských řeholí v aule Pavla VI. (12.5.) Svatý otec František vyjádřil úmysl “ustavit oficiální komisi, která by se zabývala otázkou diakonátu žen, a to zejména ve vztahu k prvotní církvi”. Jak uvedlo tiskové středisko Svatého stolce, papež po zralé úvaze a intenzivní modlitbě rozhodl o založení této komise.

 

 


Biskup Malý připomněl osud arcibiskupa Bezáka: Proč nejsou využity jeho hřivny?

2. 8. 2016  (vlu)

Pražský pomocný biskup Václav Malý na svém facebookovém profilu připomněl osud odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, vyjádřil přitom lítost a údiv nad jeho osudem.

 

 

 

 


44. národní pouť ke sv. Metodějovi do Ellwangen

27. 6. 2016  (mh)

V sobotu 2. července 2016 se koná v německém Ellwangenu 44. národní pouť ke sv. Metodějovi.

 

 

 

 

 

 


Pavel Konzbul novým pomocným brněnským biskupem

26. 6. 2016  (bb)

Ve středu 29. června 2016 se uskuteční biskupské svěcení nového pomocného biskupa pro brněnskou diecézi.

 

 

 

 

 

 


Vyšla kniha "Radosť evanjelia na Slovensku"

5. 6. 2016  P. Jaroslav Rindoš

Tmavomodrá obálka evokující ponurou noc s katedrálami Trnavy a Bratislavy, v úvodu zdravě provokuje otázka: "Kdo zo slovenské církve sdílí Františkovu touhu žít evangelium jako radost a zvát k této radosti v naší církvi?" Knižní publikace Radosť evanjelia na Slovensku. Pokus o analýzu situácie katolíckej cirkvi (Hlbiny, Bratislava 2015, 162 stran) rozproudila na slovenské církevní scéně živou diskusi. Editory jsou František Mikloško a Karol Moravčík.

 

 

 

 

 


Velehrad připravuje výstavu věnovanou sochaři Otmaru Olivovi

7. 4. 2016  (kir)

Obec Velehrad připravuje výstavu o sochaři Otmaru Olivovi, který ve vesnici žije a tvoří více než tři desítky let. Expozice by měla být v Turistickém centru Velehrad k vidění tři roky.

 

 

 

 

 


Film o faráři M. Kuffovi získal Českého lva

10. 3. 2016  (df)

Dokument Opři žebřík o nebe můžete až do 13. března shlédnout zdarma.

 

 

 

 

 


Dohoda o konání pravoslavného koncilu

7. 3. 2016  (gts)

Dlouho připravovaný koncil pravoslavných církví se má konat 16. až 27. června na Krétě. Dohodly se na tom hlavy 14 pravoslavných církví na týdenním setkání (synaxis) v Chambesy u Ženevy.

 

 


Novým plzeňským biskupem bude Tomáš Holub

Dnes v poledne apoštolský nuncius oznámil jméno nového plzeňského biskupa.

12. 2. 2016  (mh)

 

 

 

 

 


Biskupům jde o autonomii v terénu. Nepovede to k sektářství? – namítá laická auditorka

19. 10. 2015  (job)

Nikdo ze synodálních otců nechce měnit učení církve, přesto stále více narůstá dojem, že mnoho podstatných otázek se má řešit na lokální úrovni.

 

 


Důkazy o obchodování s potracenými dětmi jsou pravdivé.

Šojdrová, Svoboda a další žádají vykázání IPPF z Evropského parlamentu

4. 10. 2015  (hpz)

Soudní analýza nahrávek o obchodech s orgány a tkáněmi potracených dětí potvrdila, že jsou autentické. Skandál kolem americké organizace Planned Parenthood a výpovědí jejích zaměstnanců zachycených skrytou kameru tak stále pokračuje. Zároveň žádá skupina europoslanců předsedu Evropského Parlamentu, aby zakázal mezinárodní organizaci IPPF vstup do prostor EP.

 


Bohoslužba za mrtvé utečence

3. 9. 2015  (mh)

Už je toho dost! Dost umírání, dost utrpení a pronásledování. Nemůžeme se už dívat stranou ... Je na čase vytrhnout se ze letargie a rozhodně se postavit snad největší humanitární výzvě, jaké Evropa v posledních dekádách čelí... Můžeme připustit, že je to obtížné. Můžeme pojmenovat obavy a starosti. Ale dívat se stranou už nejde.

 

 

 

 


Svatý Vladimír je výzvou dnešku

9. 8. 2015  Martin T. Zikmund

Tisíc let od smrti sv. Vladimíra slavili v uplynulém týdnu jak v Moskvě, tak v Kyjevě. Toto jubileum připadlo zrovna na dobu, kdy jsou vztahy duchovních potomků sv. Vladimíra, tj. Rusů a Ukrajinců, poznamenány hořkostí, napětím a válkou. Na církevních oslavách to bylo znát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kardinál Duka zakázal konání dvou akcí festivalu Prague Pride na půdě Akademické farnosti Praha

6. 8. 2015  (vlu)

Přednáška a diskuse s jeptiškou Jeannine Gramick, spoluzakladatelkou hnutí New Ways Ministry ani promítání polského filmu Ve jménu se v prostorách pražské Akademické farností při kostele Nejsvětějšího Salvátora neuskuteční. Pražský kardinál Dominik Duka obě akce zakázal. Události se sice v rámci doprovodného programu festivalu Prague Pride konat ve středu 12. srpna a o den pozdějí budou, tak jak bylo původně naplánováno, nicméně ne na půdě římskokatolické církve.

 

 

 

 


Válka v Sýrii paradoxně křesťany a muslimy sbližuje

1. 8. 2015  (mig)

Žijeme v Aleppu a učíme se tedy žít ze dne na den to, co nám život přinese. Stále si opakujeme: Jsme v Božích rukou. Riziko smrti je totiž ustavičné. Tato kritická situace způsobila, že křesťané a muslimové žijí společně, jsou v každodenním kontaktu a paradoxně se sbližují.

 

 


Papež František: Jediným v církvi nepostradatelným je Duch svatý

16. 7. 2015  (mig)

„Existuje, drazí bratři a sestry, jedno velké pokušení pro leadery - já preferuji spíše výraz služebníci. A toto pokušení služebníků přichází od démona. Je to pokušení uvěřit ve vlastní nenahraditelnost, a to v jakékoli pozici. Démon takové lidi vede k tomu, aby chtěli být těmi, kdo komandují, jsou středem, a tak postupně sklouzávají do autoritářství, personalismu a brání komunitám obnoveným v Duchu žít. Toto pokušení líčí určitou pozici jako věčnou, takže ti, kteří ji zastávají, se považují za nezastupitelné. Vede to k určité formě moci a nadřazování nad druhými. Mějme v tom jasno: jediným nenahraditelným v církvi je Duch svatý a Ježíš je jediný Pán! ... Je vhodné, aby všechny služby v církvi byly na dobu určitou, nikoli doživotně“ – řekl dále papež. „Tak je tomu v některých zemích, kde vládne diktatura. Ježíš však říká: »Učte se ode mne neboť jsem tichý a pokorný srdcem.« Zmíněné pokušení je tedy od ďábla a dělá ze služebníka pána.

 

 

 


Rada kardinálů o ochraně nezletilých a novém úřadu pro sdělovací prostředky

10. 6. 2015  (jag)

Ve Vatikánu zasedala Rada kardinálů, která se zabývala ochranou nezletilých před sexuálním zneužíváním v církvi a vytvořením nového úřadu pro sdělovací prostředky Svatého stolce. Jak při následné tiskové konferenci sdělil o. Federico Lombardi, Papežská komise pro ochranu nezletilých předložila papeži své návrhy pro případy zneužití biskupského úřadu a v otázce obžaloby ze sexuálního zneužívání nezletilých ze strany katolického kléru. Předpokládá se, že Svatý otec pověří Kongregaci pro nauku víry, aby vynášela rozsudky nad biskupy v souvislosti s trestným činem zneužití úřadu.

 

 

 

 


Kardinál Parolin o výsledku irského referenda

29. 5. 2015  (mig)

Vatikán. Na irské referendum o redefinici manželství na „svazek mezi dvěma osobami různého či téhož pohlaví“ reagovali různí církevní představitelé různě.

 

 

 

 

 


Ke sdělení Svatého stolce ohledně přijetí mons. Roberta Bezáka u Svatého otce

25. 5. 2015  Kardinál Miloslav Vlk

Kardinál Vlk se vyjádřil ke stanovisku, podle kterého setkání Mons. Bezáka s papežem Františkem nemělo za cíl vstupovat do případu jeho odvolání.

 

 

 

 

 

 


Papež František přijal arcibiskupa Roberta Bezáka

26. 4. 2015  (mig)

Papež František přijal na osobní audienci emeritního trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka. Schůzku zprostředkoval kard. Miloslav Vlk.

 

 


V Praze se dnes koná pohřeb expremiéra Stanislava Grosse

22. 4. 2015  (mh)

V bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě se dnes lidé rozloučí se Stanislavem Grossem.


Svěcení a intronizace arcibiskupa pražského a českých zemí

16. 3. 2015  (pc)

V neděli 14. března byl v katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze vysvěcen a intronizován nový arcibiskup pražský a českých zemí Michal.

 

 

 

 

 


nový pravoslavný biskup

1. 3. 2015 (mh)

V neděli 22. února 2015 byl v brněnském katedrálním chrámu sv. Václava vysvěcen archimandrita Izaiáš na vikárního biskupa olomoucko-brněnské eparchie. K vysvěcení došlo na základě dohody, kterou uzavřeli arcibiskup olomoucko-brněnský Simeon a arcibiskup michalovsko-košický Jiří na jednání dne 6. února 2015 ve Vídni.

 

 

 

 

 


Občané odmítají zavádění genderové ideologie do škol

9. 2. 2015  (mig)

Návrh italského zákona zavádějícího genderovou ideologii do školství se setkal s odporem občanů, kteří v senátu předložili petici, ve které požadují, aby státní instituce při výchově dětí, pokud jde o citlivá etická témata, začaly brát v úvahu rodiče.

 


Kard. Tauran: Náboženství není příčinou zločinů v Paříži

30. 1. 2015  (mig)

Vatikán. „Náboženství je řešením a nikoli problémem – komentuje francouzský kardinál Jean Louis Tauran dění ve Francii. Předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog zdůrazňuje, že krutost zločinů v Paříži je šokující. „Zároveň však v této krutosti nevidím jednoznačně náboženské prvky“ – dodává kardinál Tauran.

 

 

 

 


Francouzský Pochod pro život: Je suis Vincent Lambert

28. 1. 2015  (jag)

Francouzským hlavním městem v neděli prošlo 45 tisíc lidí v celonárodním Pochodu pro život.

 

 

 


Mons.Becciu o podivném mediálním podání papežových slov o rodině

24. 1. 2015  (mig)

Jeden z papežových nejbližších spolupracovníků, mons. Angelo Becciu, tzv. substitut státního sekretariátu Svatého stolce, byl požádán o rozhovor italským katolickým deníkem Avvenire v souvislosti s tiskovou konferencí, kterou papež František poskytl na palubě letadla během zpátečního letu novinářům, kteří jej doprovázeli při apoštolské cestě na Srí Lanku a Filipiny. Mons. Becciu, který byl na tiskovce rovněž přítomen, tlumočil papežovo „překvapení“ nad tím, že jeho slova pronesená záměrně s užitím hovorové mluvy mnohá média necitovala v jejich vlastním kontextu.

 

 

 

 


Kritéria papežovy volby nových kardinálů

20. 1. 2015 (mig)

Papež František oznámil jmenování nových kardinálů. Stejně jako posledně se dotyční o svém jmenování dozvěděli z Vatikánského rozhlasu, Vatikánského televizního centra či jiných médií, která přebírala přenos pravidelného poledního papežova vystoupení před modlitbou Anděl Páně.

 

 

 

 


Prezídium Bosny a Hercegoviny pozvalo papeže na návštěvu země

18. 1. 2015  (jag)

Člen Prezídia Bosny a Hercegoviny, Dragan Čović, pozval Petrova nástupce jménem celého Předsednictva – tedy včetně pravoslavného a muslimského zástupce – k oficiální návštěvě země.

 

 

 

 

 


Papežova soustrast a další reakce na pařížský atentát

16. 1. 2015  (jag)

Svatý otec František prostřednictvím státního sekretáře kard. Parolina vyjádřil soustrast rodinám, které oplakávají oběti atentátu v redakci týdeníku “Charlie Hebdo”. Papež se v modlitbě spojuje s jejich bolestí a se smutkem všech Francouzů, čteme v kondolenci. Petrův nástupce opětovně odsuzuje násilí, které vede k mnohému utrpení, a prosí Boha o dar míru.

 

 

 

 

 

 


Arcibiskup Tomasi: Musíme překonat mentalitu, podle níž problém vyřeší násilí

12. 1. 2015  (mig)

Násilí nic nevytváří a proto z konfliktu nikdy nelze vyváznout se zbraní v ruce – říká stálý pozorovatel Svatého stolce u OSN v Ženevě, arcibiskup Silvano Tomasi.

 

 

 

 

 


Anglikánský primas: Jednota anglikánského společenství je neudržitelná

4. 1. 2015  (mig)

„Doufám, že za 15 let budou polovinu našich biskupů tvořit ženy“ – řekl primas anglikánského společenství. Canterburský arcibiskup Justin Welby takto komentoval jmenování první ženy do biskupského úřadu v Anglii.

 

 

 

 

 


Papežův katalog „kuriálních nemocí“ ke společnému zpytování svědomí

29. 12. 2014  (mig)

„Spolu s vámi - řekl papež - chci poděkovat Pánu za uplynulý rok a za všechno dobro, které prostřednictvím služby Svatého stolce štědře prokazoval, a prosit Jej za odpuštění nedostatků, jichž jsme se dopustili myšlenkami, slovy, skutky a opomenutími. Vycházeje z této prosby o odpuštění,“ papež pak vyzval ke „zpytování svědomí za účelem přípravy našeho srdce na slavnost Narození Páně“.

 


Hledá se ještě 2 500 míst pro účastníky setkání Taizé

23. 12. 2014  Ondřej Mléčka

Mezinárodní tým, který v Praze už tři měsíce připravuje 37. evropské setkání mladých, oslovuje lidi dobré vůle z Prahy a jejího okolí s touto poslední výzvou. V pondělí 29. prosince 2014 přijede do Prahy na pět dní a čtyři noci přibližně 23 000 mladých lidí z celé Evropy.

 


Papež v Turecku

6. 12. 2014  (mig)

V neděli dopoledne se papež František účastnil pravoslavné liturgie v patriarchálním kostele sv. Jiří. Poté František a Bartoloměj I. vydali společné prohlášení.

 

 


Papež v europarlamentu: Evropa potřebuje nalézt svou tvář

25. 11. 2014  Ondřej Mléčka

Evropa potřebuje nalézt svou identitu. Budoucnost kontinentu závisí na tom, zda se dokáže otevřít skutečnosti, jež přesahuje pozemský život. Uvedl to papež František během své návštěvy Evropského parlamentu, která se konala 25. listopadu 2014.

 


Usnesení Eparchiálního shromáždění Olomoucko-brněnské pravoslavné eparchie ze dne 15.11.2014

18. 11. 2014  (sz)

V sobotu 15. 11. se v Brně uskutečnilo Eparchiální shromáždění Olomoucko-brněnské eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku.

 

 


Připravuje se eparchiální shromáždění Pravoslavné církve

Otevřela se cesta k řešení církevní krize

13. 11. 2014  prot. Jan Baudiš

Vl. Simeon chce na shromáždění nabídnout eparchii novou perspektivu. Nejen nechat zvolit nové a řádné orgány k jejímu platnému ústavnímu fungování, ale systematicky začít řešit otázku ne jednoho, ale více vikárních biskupů, nad nimiž si hodlá ponechat jen vrchní dohled, ale jinak jim odevzdá rozsáhlé pravomoci a svěří široké pole možností k jejich práci.


Přípravy velkého všepravoslavného sněmu začaly na pozadí sporů mezi Moskvou a Cařihradem

6. 10. 2014  (sz)

30. září začala pracovat Cařihradská komise pro kanonické vztahy a mezipravoslavné vztahy, která má za úkol přípravu velkého všepravoslavného sněmu, který se v pravoslavné církvi naposledy konal před 12 stoletími.


Uctění památky biskupa Felixe Marii Davídka

Miroslav G. Richter

 

V neděli, 24. srpna 2014 odpoledne se uskutečnila vzpomínková pobožnost u hrobu Felixe Maria Davídka v Brně - Tuřanech. Pobožnost vedl P. Karel Martin Satoria z církevního řádu Trapistů, který za komunistické totality kněžsky působil na Břeclavsku ve Vrbici a po protikomunistickém převratu v r. 1989 asi 2 roky jako generální vikář brněnského biskupství.

O konání zádušní vzpomínky se mohli zájemci dovědět z rozeslaných mailových oznámení, které obětavě distribuovaly spolupracovnice Ludmily J., a z graficky upravených plakátkových sdělení, které se objevily v některých brněnských kostelích. Obřadu se zúčastnilo kolem 40 povětšinou starších osob.

Po vlastní pobožnosti u hrobu biskupa Davídka se účastníci vzpomínkové bohoslužby setkali v přátelském prostředí na krátkém společenstevním agapé, kde bylo, kromě tradičního pohoštění tuřanským cukrovím, pokračováno ve vzpomínce na F. M. Davídka a jeho dílo prezentováním stále aktuální Davídkovy homilie z šedesátých let , které přednesla L. Javorová.

 

Pobožnost v Tuřanech v roce 2013
Foto: Jan Krejčí

 


Vyšehrad vydal nález století – základy kostela inspirovaného Byzancí

26. 8. 2014  (vrm)

 Archeologové na Vyšehradě odhalili základy jednoho z největších kostelů s centrálním půdorysem ve střední Evropě. Zároveň se jedná zřejmě o nejstarší známý vyšehradský kostel.

 

 

 


Při automobilové havárii zemřeli tři papežovi příbuzní

25. 8. 2014  (mig)

Během automobilové nehody v Argentině zahynuli tři příbuzní papeže Františka.


Koinótés po Koinótés

(mg)

 

V roce 2009, při návštěvě papeže Benedikta XVI. v Brně, se na statisícovém shromáždění moravského věřícího lidu na letišti v Brně-Tuřanech, které se nachází nedaleko od místa narození i posledního odpočinku představitele Skryté církve v České republice, biskupa Felixe Maria Davídka (FMD), se nad hlavami účastníků vznášela nepřehlédnutelná výzva "NEIGNORUJTE SKRYTOU CÍRKEV".

Zdá se, že tento skromný a potřebný požadavek neztratil nic na své aktuálnosti ani dnes.

Za výzvou nebylo umístěno žádné gramatické znaménko, ale zářilo tam sympaticky obrovské ČERVENÉ SRDCE. Výzvu prezentovali zralí, mladí, dospělí moravští křesťané. Transparent byl nepřehlédnutelný. Byl nedaleko od hlavní tribuny, na níž byl papež Benedikt a čelní novodobí představitelé římskokatolické církve, nejen z České republiky. Tuzemská veřejnoprávní televize, ale i zahraniční televizní společnosti, které zprostředkovávaly všeobecnou informovanost o této významné události, několikrát do éteru vyslaly detailní záběry uvedené výzvy. Také řada poutníků si zaznamenávala onu skutečnost na svých kamerách, fotoaparátech, či jiných médiích. .Bylo by jistě důvodné a vhodné po letech tuto událost opět přiblížit, ať již nějakým článkem, případně autentickou fotografií? Vzhledem k tomu, že si v tyto dny připomínáme výročí památky zesnutí F. M. Davídka (16. srpna 1988), s nímž v době totality SGAD-ŽD úzce spolupracovalo, by tato připomínka byla velmi vhodná.

V neděli dne 24. srpna t.r,.v 16.30 hod. budou nad hrobem FMD v Tuřanech slouženy zádušní církevně slovanské liturgické obřady - Panychyda.

I toto je důvodná příležitost se zde sejít, společně se pomodlit a svěřit své díky, prosby a naděje Hospodinu, m.j. skrze naše společenství s otcem FMD. A možná by i Moravští cherubíni mohli zapět pár liturgických skladeb.To by bylo velmi duchovní, občerstvující, blahodatné...

 

 


Papež se chystá do Albánie

12. 8. 2014  (mig)

Svatý stolec zveřejnil podrobný program čtvrté zahraniční apoštolské cesty papeže Františka, která povede do Albánie.

 

 

 

 

 


Papež František se setkal s rodinou súdánské křesťanky Meriam Ishag

30. 7. 2014  (jag)

Papež přijal v Domě sv. Marty súdánskou křesťanku, paní Meriam Yahia Ibrahim Ishagovou a její rodinu.

 

 

 

 

 


Patriarcha Kirill vyzývá k modlitbě za odvrácení velké války

29. 7. 2014  (mig)

Moskevský patriarcha Kirill tři dny po letecké katastrofě při liturgii v Kazaňském monastýru 20. července, na svátek ikony Kazaňské Bohorodičky, vyzval věřící, „aby se úpěnlivě modlili za odvrácení velké války“.

 

 

 

 

 


Soudní spor o užívání slova Allah ukončen

7.7. 2014  (jag)

Výnos Federálního soudu v Malajsii uložil místnímu katolickému týdeníku Herald definitivní zákaz užívat termín “Alláh” jako označení Boha v křesťanství. Nejvyšší soud tak uzavřel kauzu, která trvá od roku 2009 a stala se symbolem boje za úctu k náboženským menšinám.

 

 

 


Meriam Ibrahim po propuštění znovu zatčena

27. 6. 2014  LifeSiteNews

Křesťanka Meriam Ibrahim, která byla v muslimském Súdánu vězněna a nucena rodit ve vězení a včera byla propuštěna poté, co soud zrušil rozsudek za odpadnutí od víry, byla znovu zatčena při pokusu odjet ze země.

 

 

 

 

 


Pomoc záplavami sužovanému Srbsku

26. 6. 2014  (mgr)

Pravoslavná církev v České republice, zastoupená vladykou Jáchymem, oznámila, že ukončila sbírku na pomoc obyvatelům záplavami postiženého Srbska, kterou vyhlásila dne 23. května t.r.

 

 


Svobodu pro těhotnou súdánskou křesťanku

16. 6. 2014  CitizenGo

Súdánská křesťanka Meriam Ishagová byla odsouzena k smrti oběšením za svou údajnou konverzi ke křesťanství. Před popravou, která má být vykonána do dvou let po narození dítěte, má Meriam dostat ještě sto ran za cizoložství, protože její manželství s křesťanem bylo prohlášeno soudem za neplatné.

 


Přestupky proti kánonům a platné církevní ústavě

26. 5. 2014  prot. Jan Baudiš

Zatím nekompletní přehled některých kanonických pravidel a ústavních ustanovení, které byly porušeny ze strany mladých pravoslavných biskupů.


Podrobný program pouti papeže Františka do Svaté země

22. 5. 2014  (job)

Intenzívní program papežské pouti do Svaté země ve dnech 24.-26. května představil novinářům vedoucí tiskového střediska Svatého stolce, P. Federico Lombardi. Jde teprve o druhou zahraniční cestu papeže Františka po loňském Světovém setkání mládeže v Rio de Janeiru.

 

 

 


Pravoslavný vladyka Rastislav není uznán, Ekumenický patriarchát vydal úřední oznámení

20. 5. 2014  (sz)

Ekumenický patriarchát vydal svoje oficiální stanovisko k místní pravoslavné církvi ve formě úředního oznámení. Vladyka Rastislav nebyl zvolen kanonickým způsobem a není uznán. Všechna rozhodnutí členů nově zvoleného vedení místní církve jsou považována za nekanonická a nejsou uznávána.

 

 


Štěpení v Pravoslavné církvi

22. 4. 2014  (mh)

Pravoslavná církev v České republice je v současné době zmítána spory. Někteří už situaci označují jako rozkol.

 

 


Polská katolická a ruská pravoslavná církev vydaly společné poselství oběma národům

12. 9. 2012  (job)

Ve Varšavě byl podepsán historický dokument, který má být gestem křesťanského smíření mezi Polskem a Ruskem. Text nazvaný Poselství národům Polska a Ruska připravil společně polský episkopát a synod ruské pravoslavné církve. Jde o první dokument toho druhu v dějinách obou národů.


Sjednotí křesťané datum Velikonoc?

6. 5. 2012  (rc)

Katolické církve Svaté země plánují sjednotit se na datu Velikonoc odpovídajícímu pravoslavnému kalendáři. Oznámil to P. Pierbattista Pizzabella, hlava františkánské kustodie Svaté země. Změna má být provedena už příští rok.

 


Diskuse o skryté církvi

8. 1. 2011  (mh)

V úterý 10. ledna 2012 se uskuteční diskuse s editorem a autory knihy Zrazené proroctví, která se zabývá skrytou církví v bývalém Československu. Setkání je pořádáno Teologickým fórem při příležitosti vydání překladu tohoto sborníku.

 

 

 

 

 


Brno může zdobit památník sv. Cyrila a Metoděje

20. 9. 2011  Martina Jandlová

V roce 2013 si budeme připomínat 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Jihomoravská metropole může tuto velkou událost připomenout i novým památníkem slovanských věrozvěstů, patronů Evropy.

 

 

 


Miroslav Němcová zahájila v Římě výstavu o kard. Beranovi a odhalila pamětní deska u hrobu sv. Cyrila

5. 6. 2011  (mig)

Na Papežské univerzitě Svatého kříže byla otevřena výstava „Milovat dobro, odporovat zlu“ věnovaná osobnosti kardinála Josefa Berana, pražského arcibiskupa, vězně nacistické i komunistické totality, který zemřel v Římě roku 1969 po čtyřletém pobytu ve vynuceném exilu. 


Ocenění pro skrytou církev

3. 4. 2011 (hm)

V sobotu 2. dubna bylo ve Vídni slavnostně předáno ocenění zástupcům skryté církve v bývalém Československu. Cenu švýcarské nadace Herberta Haaga převzali tajně vysvěcený biskup Dušan Špiner a Ludmila Javorová, generální vikářka rovněž oceněného Felixe Maria Davídka.

 


Švýcarská nadace ocení skrytou církev v bývalém Československu

10. 3. 2011  (rp)

Švýcarská Nadace Herberta Haaga pro letošní rok ocení skrytou církev v někdejším komunistickém Československu a rakouského biblistu Waltera Kirchschlägera. Ocenění převezmou slovenský biskup Dušan Špiner a generální vikářka Ludmila Javorová.

 

 


Židovský advokát hájí Itálii u Štrasburského soudu ve věci krucifixu ve školách

13. 12. 2010  (mig)

U Evropského tribunálu pro lidská práva dosud probíhá odvolací proces Itálie proti rozsudku ve věci krucifixů umístěných v italských státních školách. Štrasburský soud se totiž rozhodl potrestat pokutou Italský stát za umístění tohoto náboženského symbolu ve školních třídách.

  

  

  

  


Ano a rád, i když je to těžké

29. 11. 2010  (mh, pb)

Dne 20. listopadu 2010 jsme se v Mikulově rozloučili s dobrým bratrem Stanislavem Krátkým, tajně svěceným biskupem, který svou živou vírou a opravdovým nadšením pro Krista dokázal zapalovat srdce druhých. 

 

 

 

 

 


Uzdravení minulosti?

20. 11. 2010  (op) 

Česká dominikánská provincie pořádá ve čtvrtek 25. listopadu 2010 v Praze kulatý stůl na téma uzdravení minulosti. Diskuse se zúčastní arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka OP, teoložka Kateřina Lachmanová, prof. Ladislav Tichý a další.


Blízkovýchodní církve chtějí diskutovat o papežském primátu

3. 11. 2010  (job)

Na Synodu pro Blízký východ se hovořilo o svobodě náboženství, ekumenismu i o papežském primátu.

 

 

 

 

 


V Taizé si připomněli 70 let od vzniku ekumenické iniciativy br. Rogera

5. 9. 2010  (mig)

V Taizé se konaly oslavy 70. výročí příchodu zakladatele zdejší ekumenické komunity, br. Rogera Schutze, do této burgundské vesničky, a připomínka 5. výročí jeho tragické smrti. 

 

 

 

 


Virtuální prohlídka svatopetrské baziliky

3. 8. 2010  (MaS) 

Po krásách bazilik svatého Jana v Lateránu, svatého Pavla za hradbami a Sixtinské kaple je možné vidět při virtuální procházce na internetových stránkách Vatikánu také baziliku svatého Petra. Přístupná je už několik dnů a i když se rozhodně nevyrovná skutečné osobní prohlídce baziliky, zaznamenává tahle virtuální velký úspěch. 

 


Kongregace pro nauku víry aktualizovala "Normy o nejvážnějších deliktech"

18. 7. 2010  (MaS) 

Kongregace pro nauku víry zveřejnila aktualizaci takzvaných "Norem o nejvážnějších deliktech", což jsou opatření, která této kongregaci umožňují zasáhnout v případě deliktů proti svátostem Eucharistie a Smíření a v případech sexuálního zneužívání spáchaného duchovními na mladistvých. Změny v dosud platné normativě schválil Benedikt XVI. 21. května.


Beatifikace O. Jiřího Popiełuszky

28. 6. 2010 (mig) 

Více než 150 tisíc lidí se ve Varšavě účastnilo beatifikace Jiřího Popiełuszky, kněze brutálně zavražděného komunistickou státní policií 19. října roku 1984. Byla to významná událost pro celé Polsko, které dobře rozumí všichni, kdo pamatují dobu komunistické diktatury. 

 


Zavražděný kněz bude blahořečen

1. 3. 2010  (čtk)

Polský kněz Jerzy Popieluszko, kterého na podzim roku 1984 zavraždili příslušníci komunistické tajné bezpečnosti, bude 6. června ve Varšavě blahořečen. Oznámil to varšavský arcibiskup Kazimierz Nycz.

 

 

 

 


Pořad o Pavlu Švandovi

4. 1. 2010  Miroslav Hrodek

V rámci cyklu "Přísně tajné vraždy" uvede Česká televize pořad o neobjasněné smrti Pavla Švandy, mladého spisovatele a katolického disidenta. 

 

 

 

 

 


Letošní setkání mládeže Taizé bude v Poznani

19. 12. 2009  (MaS)

Na 30 tisíc mladých z celé Evropy a dalších kontinentů se na přelomu roku chystá do polské Poznaně. Od 29. prosince do 2.ledna se tam koná setkání pořádané komunitou Taizé. 

 

 


Strom splněných přání 

Vánoční akce Farní charity Žižkov 

19. 11. 2009 (kh)  

Strom splněných přání je světově rozšířená charitativní akce zaměřená na podporu lidí v těžké osobní nebo sociální situaci. Vždy několik týdnů před Vánocemi si pod vánočním stromem zájemci z řad farníků i široké veřejnosti vyberou některé z vánočních přání potřebných v podobě andílka s textem přání. Po jeho zakoupení a zabalení je předají organizátorům, kteří dárky následně rozvezou těm, pro které je pomoc určena.


Vytvoření personálních ordinariátů pro anglikány nezpochybní statut kněžského celibátu

31. 10. 2009  (mig)

Tiskové středisko Svatého stolce vydalo prohlášení, ve kterém podává některá upřesnění ohledně připravované apoštolské konstituce Benedikta XVI., která usnadní vstup do plného církevního společenství těm anglikánům, kteří o něj žádají, a kterým tak bude umožněno mít svou vlastní církevní správu v podobě tzv. personálních ordinariátů. Ty budou ustanoveny v rámci katolického společenství dané země. 


Připomínka návštěvy papeže v Brně

9. 10. 2009  (red)

Níže přinášíme fotografie z návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně-Tuřanech. Věřící při ní připomněli i otázku skryté církve, která za uplynulých dvacet let dosud nebyla dořešena.

 


Al-Azhar: Modlit se za zánik ne-muslimů není správné

18. 9. 2009  (rv)

Je omylem modlit se za zkázu těch, kteří nevyznávají islám - tvrdí učenci z nejvlivnější islámské univerzity Al-Azhar. Taková praxe podle nich "odporuje myšlení proroka Mohameda a také zákonů šaríja". Ty, kteří nevěří v islám, je třeba přitáhnout, a nepodněcovat je k nenávisti vůči islámu.


V Mikulčicích bylo slavnostně odhaleno sousoší sv. Cyrila a Metoděje

22. 6. 2009  (mh) 

Slovanské hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku získalo novou dominantu. Zástupci bulharské menšiny památníku darovali půltunové bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje. 

 

 

 

 

 


Polský mnich píše o sexu

25. 5. 2009  Magdalena Sodomková

Po knize - Sex, jak ho neznáte: Pro manželské páry, které milují Boha - se jen zaprášilo. Nyní se čeká její dotisk. Přitom sám mnich Ksawery Knotz žije v celibátu. Přesto jde z jednoho diskusního televizního pořadu do druhého. "Lidé mají často pocit, že sex a Bůh nejdou dohromady, ale to se mýlí. Manželé často hledají hříchy tam, kde nejsou," řekl františkán v TVN24.


Benedikt XVI. bilancuje cestu do Svaté země

18. 5. 2009  (mig)

Přišel jsem jako poutník pokoje. Pouť je podstatným prvkem mnoha náboženství. Je jím v islámu, v židovském náboženství, v křesťanství. A je také obrazem naší existence, která je putováním vpřed, k Bohu a tím k lidskému společenství. 

 


Papež navštíví Českou republiku

30. 4. 2009  (hro)

Ve dnech 26.-28. září 2009 navštíví Českou republiku papež Benedikt XVI.

 

 

 

 


Obama chce omezit svobodu svědomí v USA

3. 4. 2009  (mig)

Prezident Obama chce zrušit svobodu svědomí, totiž právo výhrady svědomí pro zdravotnický personál, který se nechce podílet na provádění interrupcí. Obama tím chce zrušit možnost, kterou zastáncům lidského života od početí poskytl zákonnou normou dřívější prezident Bush.


Doprodej Biblí

25. 3. 2009  (mh)

Česká biblická společnost zahájila doprodej vybraných Biblí. Jak církve, tak jednotlivci mají nyní možnost zakoupit tyto Bible se slevou.

 

 


Lustrace v Polské církvi skončily

19. 3. 2009  (čtk)

Polská katolická církev se již nebude zabývat lustrací svých biskupů, věc považuje za uzavřenou. Takové je oficiální stanovisko církevních hodnostářů, kteří po včerejším uzavřeném zasedání vydali prohlášení k této záležitosti.


Svatý stolec zabránil slavení společné katolicko-anglikánské liturgie v Austrálii

18. 3. 2009  (job)

Svatý stolec zabránil australskému biskupovi diecéze Maitland-Newcastle v organizaci společné svatodušní liturgie s místním anglikánským biskupem.


Konkrétní pomoc církve rodinám v tíživé ekonomické situaci

6. 3. 2009  (job)

Italská církev se angažuje na pomoc rodinám zasaženým krizí světové ekonomiky. Konkrétní projekt už má například milánská arcidiecéze. 


Sovětská rozvědka připravovala atentát na Jana Pavla II. ještě v roce 1987

4. 3. 2009  (job)

Sovětská rozvědka plánovala druhý atentát na Jana Pavla II. v poslední fázi studené války. K zavraždění papeže mělo dojít při jeho cestě do vlasti v roce 1987. 

 

 

 

 


Společné prohlášení katolicko-muslimské komise

2. 3. 2009  (MaS)

V Římě skončilo dvoudenní setkání komise pro křesťansko-islámský dialog, která byla ustanovena v roce 1998. Katolickou stranu zastupovala delegace Papežské rady pro mezináboženský dialog v čele s jejím předsedou kardinálem Jean-Louis Tauranem, muslimskou stranu zastupovala delegace Stálé komise univerzity al-Azhar pro dialog mezi monoteistickými náboženstvími vedená šejkem Alim Abd al-Baqi Shahatou. 

 

 

 

 


Šaríja proniká do evropské společnosti

24. 2. 2009  (job)

Britský Úřad pro muzea, knihovny a archivy vydal nařízení, podle kterého mají veřejné knihovny respektovat právo šaríja. Vyhověl tak stížnostem muslimů. 


III. ročník festivalu Mene Tekel

17. 2. 2009  Richard Vocel

III. ročník mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa Mene Tekel pořádá ve dnech 23.2.-1.3.2009 občanské sdružení Umění bez bariér, hl. m. Praha, Konfederace politických vězňů ČR a Ústav pro studium totalitních režimů. 

 

 


Americký parlament bude zahlcen pohlednicemi ochránců lidského života

11. 2. 2009  (mig)

Biskupská konference Spojených států zahájila dosud největší osvětovou kampaň proti federálnímu financování občanských sdružení prosazujících interrupce. Američtí katolíci se rozhodli zahltit své poslance v parlamentu pohlednicemi propagujícími ochranu života. 


VYSvěcení nového pravoslavného biskupa

9. 2. 2009  (ps) 

Eparchiální rada olomoucko-brněnské eparchie a archimandrita Jáchym, zvolený biskup - vikář si Vás dovolují pozvat na slavnostní archijerejskou svatou liturgii s obřadem vysvěcení nově zvoleného biskupa, která se uskuteční dne 14. února 2009 v Olomouci.

 

 

 

 

 


Metropolita Cyril novým patriarchou ruské pravoslavné církve

2. 2. 2009  (job) 

Novým patriarchou ruské pravoslavné církve se stal metropolita Smolensku a Kaliningradu, Cyril. Velkou většinou hlasů ho zvolil synod této církve shromážděný v Moskvě. 

 

 

 

 

 


Přednáška "Smrt a posmrtná existence u Martina Luthera"

28. 1. 2008  (lut)

Dne 12. února se uskuteční přednáška Mgr. Ondřeje Koláře, ThD  s názvem „ONEN SVĚT JE ZCELA JINÝ NEŽ TENTO…“ SMRT A POSMRTNÁ EXISTENCE U MARTINA LUTHERA.


Přednáška o "Případu Babice"

22. 1. 2008  (bi) 

Nedělní odpoledne u sv. Augustina bude v neděli 25. ledna 2009 věnováno "Případu Babice". S novými poznatky o babickém a dalších politických procesech v okrese Třebíč v padesátých letech seznámí posluchače Luděk Navara a Miroslav Kasáček, autoři nedávno vydané knihy "Mlynáři od Babic".


Nový generální vikář Litoměřické diecéze

12. 1. 2009  Irena Sargánková

Od 1.1.2009 byl novým generálním vikářem Litoměřické diecéze jmenován P. Stanislav Přibyl CSsR, provinciál Kongregace redemptoristů v ČR. 

 

 

 

 

 


Benedikt XVI. navštíví Českou republiku

10. 1. 2008  (mig)

Kardinál Miloslav Vlk oznámil, že v příštím roce s největší pravděpodobností navštíví naši vlast Svatý otec Benedikt XVI. Návštěva by se měla uskutečnit v září roku 2009.

 

 

 

 


Vánoční koncert

6. 1. 2008  (mh)

Dne 7. ledna si můžete přijít poslechnout koledy v podání pěveckého sboru z chrámu sv. Václava.


Fórum pravoslavných a katolíků o rodině

16. 12. 2008  (MaS)

V Tridentu skončilo první katolicko-pravoslavné fórum o rodině. Organizovala ho Rada evropských biskupských konferencí. Od čtvrtku 11. prosince tu katoličtí a pravoslavní představitelé hovořili o úsilí bránit rodinné hodnoty před historickými změnami v Evropě, k nimž došlo během posledních desetiletí.O významu setkání a perspektivě spolupráce hovoří mons. Tadeusz Kondrusiewicz, arcibiskup diecéze Minsk-Mohilev.

 

 

 


Zemřel moskevský patriarcha Alexij II.

8. 12. 2008  (MaS) 

Po dlouhé nemoci ve věku nedožitých 80 let zemřel moskevský patriarcha Alexij II. Oznámila to ruská tisková agentura Itar-TASS s odvoláním na mluvčího patriarchova úřadu v Moskvě.

 

 

 

 

 


Možnost zabíjet nenarozené součástí lidských práv?

4. 12. 2008  (mig)

Na půdě OSN se bude jednat o zahrnutí tzv. práva na interrupce mezi základní lidská práva.

 

 

 


Biskupské svěcení v Litoměřicích

24. 11. 2008  Richard Vocel

V sobotu 22. 11. 2008 dopoledne udělil kardinál Miloslav Vlk biskupské svěcení Mons. Janu Baxantovi. Litoměřice tak mají svého 20. sídelního biskupa. Na konsekraci byli přítomni biskupové z Čech, Moravy a ze zahraničí. 

 

 

 

 

 


Kosovští Albánci se vracejí ke křesťanským kořenům

18. 11. 2008  Daniel Raus

Kosovští Albánci se začínají hlásit ke svým křesťanským kořenům. Odvracejí se tak od většinového muslimského náboženství, které na tomto území před staletími zavedli osmanští Turci. Tito věřící jsou součástí katolicismu, který v tomto nově vzniklém balkánském státě znovuožívá.


Benedikt XVI. v katolicko-muslimském dialogu

13. 11. 2008  (mig)

"Křesťané a muslimové mají vytvářet budoucnost pokoje respektováním lidských práv" - tak lze shrnout promluvu Benedikta XVI. na závěr katolicko-muslimského semináře, který se konal za účasti představitelů obou náboženství v těchto dnech ve Vatikánu. 

 

 

 

 

 

 


Ivetka Korčáková doprovodí osobně film "Ivetka a hora" v českých kinech

12. 11. 2008  Eva Petláková

Od 20. listopadu se chystá do kin ojedinělý dokumentární film IVETKA A HORA, který ještě před svou oficiální premiérou vzbudil pozornost díky své spirituální tématice a svou úspěšnou předpremiérovou projekcí na MFDF Jihlava. Film reflektuje fenomén mariánského zjevení na hoře Zvir u obce Litmanová na Slovensku, kde se v letech 1990-1995 dvěma dívkám každý měsíc zjevovala Panna Marie. 


Na Velikonoce o dva svátky více

10. 11. 2008  Josef Kopecký

Senátoři potřetí vytáhli do boje za to, aby byl v kalendáři tučným písmem jako svátek zaznamenán velikonoční Velký pátek. A navíc také jemu předcházející Zelený čtvrtek.


Koncert Sboru Donských kozáků

5. 11. 2008  (www)

Dne 9. listopadu můžete navštívit vystoupení sboru Bolschoi Don Kosaken. Sbor je v současnosti na turné po českých a slovenských městech a provázejí ho výborné kritiky. 

 


Vatikán souhlasí s testy sexuality svých kněží

4. 11. 2008  Pavel Novotný

Katolická církev poprvé veřejně souhlasí s tím, aby vybraní kandidáti kněžství procházeli psychologickým testem. Ten by měl předpovědět jejich sexuální chování. Řím tak chce včas identifikovat muže s "hluboce zakořeněnými" homosexuálními sklony či ty bohoslovce, kteří by v budoucnu mohli mít problém s dodržováním celibátu.


O pronásledování křesťanů se mlčí

29. 10. 2008  (rv)

V 60 zemích je systematicky porušována náboženská svoboda. Nejčastěji jsou pronásledováni křesťané. Vyplývá to ze zprávy o stavu náboženské svobody na světě, kterou zveřejnila organizace Církev v nouzi (Kirche in Not). 


Patriarcha Bartoloměj I. na synodu ve Vatikánu

20. 10. 2008  (MaS, job)

"Synodalita spolu s primátem konstituuje nosnou strukturu řízení a uspořádání církve," řekl patriarcha Bartoloměj I. a vyjádřil rostoucí naději, že se jednoho dne katolická i pravoslavná církev plně shodnou na roli primátu a synodality v životě církve. 

 

 

 

 


Pouť uzdravuje!

Cesta Františka Lízny do Chersonesu

17. 10. 2008  Robert Svatoň 

"…a to nejen duchovně, ale jinak, celkově!", dodává jezuita P. František Lízna, který 12. srpna po více než dvou měsících doputoval pěšky k pobřeží Černého moře. Jeho cesta vedla z hory Kremenec, která se nachází na pomezí Slovenska, Polska a Ukrajiny, až do města Chersonesu poblíž poloostrova Krymu, místa, které je spjato s působením soluňských věrozvěstů, sv. Cyrila a Metoděje.


Kard. Meisner: Méně slov a více skutků

13. 10. 2008  (vac)

Kardinál Joachim Meisner, jeden z účastníků synodu a arcibiskup Kolína nad Rýnem, se vyjádřil k průběhu synodu v rozhovoru pro Radio Vaticana.

 

 

 

 

 


Právě vyšel Lutheranus 2007/2008

7. 10. 2008  (lut) 

Lutherova společnost právě vydala svou již šestou publikaci Lutheranus 2007/2008 - Sborník Lutherovy společnosti.

 


Kard. Kasper: Také u Luthera je čemu se učit

3. 10. 2008  (job)

Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung mluvil o katolicismu a protestantismu v souvislosti s tzv. Luterskou dekádou, která začala 21. září jako příprava na jubileum půl tisíciletí protestantismu. Německý kardinál připustil, že se katolíci mají od tohoto bývalého augustiniána co naučit. 

 

 

 

 


Festival zahájí Velké ticho

1. 10. 2008  Monika Vývodová

VII. ročník mezinárodního filmového festivalu Film ve znamení ryby proběhne v Olomouci od 1.-5. října. Cenami ověnčený snímek německého režiséra Philipa Gröninga, Velké ticho, zahájí letošní přehlídku duchovního filmu v kině Metropol dne 1. října ve 20.00 hodin.


Dny křesťanské kultury v Kroměříži

29. 9. 2008  Richard Vocel

Již popáté se uskuteční ve dnech 5.-23. 10. 2008 v Kroměříži Dny křesťanské kultury, které chtějí připomenout křesťanské kořeny umění. Zájemci uvidí např. film Slovo a obraz podle Tomáše Špidlíka nebo ruský film Ostrov, divadlo (Ester) a mohou se zúčastnit vernisáže výtvarných prací a koncertů (např. skupina Bethel).

 


O. Lombardi bilancuje cestu Benedikta XVI. do Francie

17. 9. 2008  (job)

Včera se uzavřela 10. zahraniční cesta Benedikta XVI. Zavedla ho do Francie – a to ve dvou etapách, nejprve do Paříže a pak do Lurd. První bilanci poskytl vatikánského rádiu mluvčí Svatého Stolce, P. Federico Lombardi.

 

 

 


Spolupráce badatelů při zkoumání komunistické minulosti

15. 9. 2008  Naděžda Hávová

Umíme se my i tuzemské církve vyrovnat se svou komunistickou minulostí? Tahle otázka je pořád aktuální. A možná ji pomůže zodpovědět také nová spolupráce českých badatelů z Ústavu pro studium totalitních režimů s kolegy z Polska.


Kaple Smíření byla vysvěcena na dálnici D 5

8. 9. 2008  (cro)

První dálniční kaple v ČR se otevřela řidičům na dálnici D5 poblíž Šlovic u Plzně. Jde zřejmě o jedinou podobnou stavbu ve východní Evropě, kde mohou řidiči kdykoli zastavit, modlit se a rozjímat.

 


Nesouhlas s návrhem Občanského zákoníku

5. 9. 2008  (mh)

Návrh nového Občanského zákoníku vyvolal vlnu připomínek a nesouhlasných reakcí jak od představitelů církví, tak od občanů. Důvodem jsou zejména úpravy v oblasti církevních sňatků, registrovaného partnerství atd


Církve ztrácejí přízeň obyvatelstva

2. 9. 2008  (red)

S vládním návrhem na majetkové vyrovnání mezi státem a církvemi souhlasí jen každý čtvrtý obyvatel Česka. Pouze 36 procent lidí pak pokládá za správné vrátit církvím jejich bývalý majetek, aby mohly vykonávat svoji činnost. 


Papež odmítl účast na mezikulturním dialogu v EP

1. 9. 2008  (rcl)

V červenci odmítl papež pozvání k proslovu v Evropském parlamentu, který tento rok pořádá Mezikulturní dialog, v jehož rámci byli do Štrasburku pozváni vedoucí činitelé světových náboženství. 

 


Závěry Lambethské konference

8. 8. 2008  Irena Sargánková

Ve dnech 16.7.-4.8.2008 se v Canterbury konala Lambethská konference anglikánské církve. Ve svém závěrečném projevu arcibiskup Rowan Williams, primas anglikánské církve, navrhl moratorium na kontroverzní témata, aby se zachovala jednota anglikánského společenství.

 

 

 


V Irsku stále klesá počet kněží, nadějí jsou laici

30. 7. 2008  (rv)

Arcidiecéze v Dublinu bude obohacena o skupinu laiků. "Budou to muži i ženy, kteří budou ve farnostech pracovat téměř jako kněží", řekl arcibiskup Dublinu Diarmuid Martin během slavnostní bohoslužby.


Adoptuj tatínka

28. 7. 2008  Irena Sargánková

Světová síť katolíků nabízí práci hlavám rodin v chudých zemích. Příspěvek 25 euro zajistí týden práce zprostředkované misijním centrem.


Zlaté pravidlo: klíč k mezináboženskému dialogu

25. 7. 2008  Irena Sargánková

V madridském královském paláci El Prado skončila konference o mezináboženském dialogu mezi třemi monoteistickými náboženstvími (židovství, křesťanství a islám), která se ve dnech 16.-18.7.2008 konala z iniciativy krále Saúdské Arábie Abdallaha Bin Abdulazize. Papeže na ní zastupoval kardinál Jean-Louis Tauran, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog.

 

 

 

 

 


Kosovské dilema

23. 7. 2008  (mh)

Dne 27. července 2008 v 20 hodin uvede 2. program České televize komponovaný večer s názvem Kosovské dilema, který se bude zabývat vztahy Srbů a Albánců a otázkou Kosova. 


Církev převádí kostely a fary do majetku obcí

22. 7. 2008  (kim)

Rozprodávání církevních objektů se nevyhnulo ani královéhradecké diecézi. Z celkového počtu více než 400 far jich bylo 150 určených k prodeji a 135 již bylo převedeno na jiné vlastníky.


Papež v Austrálii

16. 7. 2008  (ln)

Na devítidenní návštěvu Austrálie, která je spojena s katolickými Světovými dny mládeže, přiletěl včera papež Benedikt XVI. Je to dosud vůbec nejdelší zahraniční cesta za dobu jeho pontifikátu.

 


Katolíci, muslimové a hinduisté společně proti ateismu

14. 7. 2008  (mig)

V Indickém státě Kerala se katolíci, muslimové a hinduisté společně postavili proti učebnici, která má propagovat komunismus a ateismus. 


Monitoring médií 8. července 2008

8. 7. 2008  (cbk)

- Rusko oslavuje lásku a věrnost

- Vzácný nález mění pohled na počátky křesťanství

- Kardinál Vlk popřel předčasný odchod do penze a požehnal čtenářům 

- Paroubek hřímal v Betlémské kapli


Petice Nechceme sa prizerať

7. 7. 2008  (kap) 

Na Slovensku vznikla petice "občanské iniciativy občanské solidarity s oběťmi holokaustu" nazvaná Nechceme sa prizerať. Předmětem její kritiky je jednání trnavského arcibiskupa Jána Sokola.

 

 

 

 


Egypt: křesťanská láska útokům navzdory

30. 6. 2008  (acn)

Koptský katolický biskup diecéze Gíza Antonio Aziz Mina vyzývá křesťany, aby navzdory útokům projevovali všem lásku, přátelství a bratrství. "Zlo je vždycky halasné a viditelné", řekl, "ale právě proto je důležité přinášet autentické svědectví lásky".


Při mši na slavnost sv. Petra a Pavla budou kázat Benedikt XVI. i Bartoloměj I.

25. 6. 2008  (MaS)

V neděli 29. června na slavnost svatých apoštolů Petra a Pavla o půl desáté dopoledne bude papež Benedikt XVI. slavit eucharistickou bohoslužbu ve vatikánské bazilice. Účastnit se jí bude také ekumenický patriarcha Bartoloměj I. 

 


Vyjádření ČBK a ERC k ustavení poslanecké komise k narovnání s církvemi

18. 6. 2008  Juan Provecho

Poslanci v jednání Poslanecké sněmovny PČR rozhodli v pátek 13. 6. 2008 o ustavení poslanecké komise, která ve schváleném textu má posoudit rozsah a způsob řešení otázky narovnání obsažené ve vládním návrhu. Česká biskupská konference (ČBK) a Ekumenická rada církví (ERC) vydaly k tomuto rozhodnutí své prohlášení.


Výstava Novorozeneckých ikon

17. 6. 2008 m. Eva Šuvarská

V Praze byla slavnostně zahájena výstava Novorozeneckých ikon na míru (měrnyje ikony).

 

 


Ing. Jan Kofroň přijal kněžské svěcení

16. 6. 2008  Miloslav kardinál Vlk

Ing. Jan Kofroň, sekretář biskupského vikáře, přijal dne 12. 5. 2008 v kostele sv. Benedikta v Praze z rukou biskupa Mons. Václava Malého kněžské svěcení sub conditione podle norem Svatého Stolce z r. 1992. 

 


V Sebranicích posvětí novou faru

12. 6. 2008  (pek)

O víkendu čeká sebranické věřící velká slavnost - posvětí novou faru. Starou nevyhovující faru odkoupila obec Sebranice.


Papež o církevních hnutích a společenstvích

27. 5. 2008 (mig)

Velká láska, s níž vycházíme vstříc církevním hnutím a společenstvím, nás vede k jejich odpovídajícímu poznání, oproštěnému od povrchních dojmů a reduktivních soudů. A pomáhá nám také chápat, že církevní hnutí a společenství nejsou nějakými dodatečnými problémy či riziky, které jen rozmnožují naše již tak tíživé povinnosti. Ne! Jsou Pánovým darem, jsou spolu se svými charismaty vzácným zdrojem obohacení celého křesťanského společenství.


Divotvorná ikona Obměkčení kamenných srdcí opět v České republice

26. 5. 2008  (hp)

Od neděle 25. května do 1. června bude v České republice opět zázračná myrotečivá ikona "Obměkčení kamenných srdcí".

 

 

 

 

 


Dialog tří náboženství

21. 5. 2008  (mig)

V Kataru skončila 6. mezinárodní konference dialogu mezi vírami, které se účastnil předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog kard. Jean Louis Tauran. Přítomni byli představitelé různých křesťanských církví, judaismu a islámu.


Biskupové reagují na petici věřících

6. 5. 2008  (red) 

Počátkem dubna předala a zaslala skupina věřících České biskupské konferenci, prefektu Kongregace pro biskupy Giovannimu Batistovi Re, apoštolskému nunciovi v ČR Diegu Causerovi, českému primasovi kardinálu Miloslavu Vlkovi a apoštolskému administrátorovi litoměřické diecéze Dominiku Dukovi petici, která žádá "veřejně, úplně a pravdivě vysvětlit důvody a okolnosti, které donutily biskupa Pavla Posáda k rezignaci na úřad diecézního biskupa litoměřického". 

 

 

 


Tragický den pro Evropu

2. 5. 2008  (rcl)

Parlamentní shromáždění Rady Evropy schválilo rezoluci, jež vyhlašuje, že neomezený přístup k potratu je bezpodmínečné lidské právo. 


Podle amerických médií "Benedikt XVI. vystoupil ze stínu Jana Pavla II."

30. 4. 2008  Jiří Gračka

Pozitivní hodnocení apoštolské cesty papeže Benedikta XVI. zaznamenávají sekulární i církevní média, velký dojem však návštěva zanechala i v samotných účastnících setkání, kteří jej doposud znali jen málo: jeho pontifikát vstoupil právě během této cesty do 4. roku trvání. Pro mnoho lidí byl jen přísným vědcem, kterému zcela schází charisma jeho předchůdce, Jana Pavla II. Zdá se však, že tento názor vzal po šesti dnech pobytu Svatého otce v USA za své.

 

 


"Rouhačská" Ježíšova biografie

28. 4. 2008  Kateřina Hůlková

Nizozemského filmaře Paula Verhoevena proslavily kontroverzní snímky jako Základní instinkt nebo Showgirls. Nyní se po letech znovu pouští na tenký led. Nizozemské nakladatelství vydává jeho knihu Ježíš Nazaretský s podtitulem Realistický portrét. Podle Marianne Sterkové z vydavatelství J. M. Meulenhoff, které knihu vydává, jádro této "Ježíšovy biografie" spočívá v několika myšlenkách, které popírají základy křesťanské víry.


Chcete potrat? Nejprve se na své dítě podívejte!

25. 4. 2008  (den)

Zatímco v Česku se diskutuje o tom, jestli má být rozhodnutí o ukončení těhotenství výhradně záležitostí ženy, zákonodárci v americkém státě Jižní Karolína na to šli jinak. Budou ženám těsně před potratem ukazovat ultrazvukem plod.


Úřad v církvi bude tento týden tématem setkání v Soběslavi

24. 4. 2008  Karel Šimr

Další ze studijních setkání evangelické liturgické iniciativy Coena bude ve dnech 24.- 26. dubna 2008 hostit Farní sbor ČCE v Soběslavi. Účastníci se tentokrát zaměří na otázky úřadu a ordinované služby v církvi.

 


Stometrová socha Krista na připomínku obětí gulagu

23. 4. 2008  (job)

Gigantická socha Ježíše má uctít památky obětí gulagu. S ideou přišel ředitel Ruské Akademie výtvarného umění Zurab Cereteli. Pomník, který má být zároveň muzeem, by měl podle něj stát na Soloveckých ostrovech v Bílém moři, na místě prvního gulagu. 

 


Benedikt XVI. poprvé v ruské veřejnoprávní televizi

22. 4. 2008  (job)

Papež připomíná světlá i stinná období ruských dějin, zvláště drama minulého "století plného válek, zmaru a totalit." Benedikt XVI. dodává, že tyto tragické události mají kořen v "brutální negaci Boha." Zároveň ale stíny rozjasňuje záře "mnoha mučedníků - katolíků, pravoslavných i věřících jiných vyznání, zkoušených krutým pronásledováním." Jejich společné svědectví ukazuje, jak naléhavý je návrat k jednotě křesťanů. 

 

 


Předseda episkopátu USA o očekávaném setkání s Benediktem XVI.

17. 4. 2008  (MaS)

V programu návštěvy Svatého Otce je i setkání s americkými biskupy. Nebude mezi nimi chybět ani předseda biskupské konference USA, kardinál Francis George.


Oběti zneužívání kněžími žádají papeže o zásah

17. 4. 2008  (red) 

Představitelé tisíců obětí sexuálního zneužívání kněžími v USA požádali v úterý papeže Benedikta XVI., aby se vypořádal s biskupy, kteří toto zneužívání přehlíželi či dokonce kryli. Výzva sdružení obětí Snap (Survivors Network for those abused by Priests) přišla krátce před první návštěvou Benedikta XVI. do USA. 


Muslimů je už víc než katolíků

7. 4. 2008 (čtk, zah)

Na prvních dvou příčkách pomyslného žebříčku věřících došlo ke změně. Poprvé v historii mu už totiž nevévodí katolíci, ale muslimové. Vyplývá to ze statistiky, kterou pravidelně zveřejňuje Vatikán.


Diskuse na téma spolupráce některých kněží s StB

3. 4. 2008  Miroslav Hrodek 

Dne 3. dubna 2008 se uskuteční diskusní setkání s názvem Kněží a Státní bezpečnost – případ krakovské arcidiecéze. Jeho hosty budou P. Tadeusz Isakowicz-Zaleský a Markek Lasota. 

 

 

 

 

 


Vatikán nevydal nový seznam sedmi smrtelných hříchů

17. 3. 2008  Irena Sargánková

Mnohé zdroje katolické církve vysvětlovaly v úterý, že "Vatikán nepublikoval nový seznam sedmi smrtelných hříchů". Některá média mylně interpretovala rozhovor s biskupem Gianfrancem Girottim, který byl publikován v deníku Osservatore Romano 9.3.2008. 


Rozhovor s Janem Konzalem

6. 3. 2008  (mh)

V sobotu 8. března uvede Český rozhlas druhou část rozhovoru Karla Vepřeka s teologem a tajně vysvěceným biskupem biskupem Janem Konzalem o skryté církvi.

 

 

 

 


Želivský opat získal důvěru premonstrátů

4. 3. 2008  Lukáš Pihávek 

Želivský opat Bronislav Kramár byl v úvodu tohoto roku nařčen ze spolupráce s StB. Informaci zveřejnil slovenský Ústav paměti národa. Opat jakoukoliv spolupráci popřel. Nyní mu vyslovili podporu členové želivské komunity.

 

 

 

 


Liturgický rok v pravoslaví

28. 2. 2008  (mh)

Český rozhlas vysílá každou neděli pořady z cyklu Liturgický rok v pravoslaví. Posluchač se díky nim může blíže seznámit s bohatstvím a krásou východního křesťanství.


Politicky korektní křesťanství vymře

26. 2. 2008  (mig) 

Nejvyšší představitel ruského pravoslaví v Rakousku, vídeňský biskup Hilarion Alfejev ostře kritizoval "politicky korektní křesťanství" v souvislosti s návrhem anglikánského primase Rowana Williamse, který řekl, že "britské zákonodárství by mělo přijmout některé prvky islámského práva šaríja". 


Tajný agent falšoval spisy o polském knězi

21. 2. 2008  Magdalena Sodomková 

Kdyby do těch spisů nahlédl někdo, kdo kněze K. z polské Toruně znal v době komunismu osobně, asi by se k němu ihned otočil zády. Podle dokumentů, které odkryla polská Mezidiecézní komise historiků, pět let donášel Státní bezpečnosti.Jenže to, že ve svazcích figuruje pod krycím jménem Jan, duchovní nevěděl. Historikům se posléze podařilo vypátrat, že devatenáct podrobných zápisů je falešných. 


Zemřel metropolita Řecké pravoslavné církve Christodoulos

7. 2. 2008  Miroslav G. Richter 

Athénský pravoslavný arcibiskup, metropolita a představitel Řecké orthodoxní církve Christodoulos zemřel. Skonal po vážné nemoci v ranních hodinách v pondělí dne 28. ledna t.r.

 

 

 


Benedikt XVI. o ekumenismu, evangelizaci a bioetice

4. 2. 2008  (mig)

Kdyby se pěstovala teologická vize, která pokládá jednotu a identitu Církve za talenty "skryté v Kristu", takže by v důsledku toho Církev historicky existovala jen v rozmanitých církevních konfiguracích, smiřitelných pouze v eschatologické perspektivě, nevedlo by to k ničemu jinému než ke zpomalení a nakonec paralýze ekumenismu samotného.

 

 

 


Výklad Božské liturgie

10. 1. 2008  Miroslav Hrodek 

Před nedávnem vyšla publikace "Výklad Božské liturgie" od sv. Mikuláše Kabasily. Jde o překlad z ruštiny s přihlédnutím k řeckému originálu. 

 

 

 

 

 


 

Archiv zpráv:

    Rok 2007 

    Rok 2006

    Rok 2005 a starší

       

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci