Nový zákon posiluje náboženskou svobodu ve Spojených státech

7. 5. 2017  (job)


 

USA. Prezident Donald Trump podepsal nařízení, které chrání a zvětšuje náboženskou svobodu ve Spojených státech. Učinil tak během oslav Národního dne modlitby za přítomnosti náboženských představitelů a sociálních aktivistů. Za katolickou církev se jej účastnil předseda episkopátu kardinál Daniel DiNardo a washingtonský metropolita, kardinál Donald Wuerl. Před podpisem dokumentu se oba osobně setkali s prezidentem Trumpem na schůzce, kterou první z jmenovaných později označil za „krákou, ale efektivní“.

Výkonné nařízení podepsané Donaldem Trumpem je podle mínění většiny náboženských představitelů první dobrý krok správným směrem. Podle předsedy biskupské konference USA, kardinála Daniela DiNardo „mírní závažné a citelné následky zákona o zdravotnictví zavedeného administrativou Baracka Obamy“. Jak známo, Obamova reforma zavazovala všechny instituce, včetně katolických, k financování pojištění pokrývajícího sterilizaci, antikoncepci a potraty.

Dalším významným bodem Trumpova zákonodárného kroku je omezení tzv. Johnsnovy úpravy z roku 1954. Tento předpis odňal daňové úlevy církvím, které se angažují v politické činnosti.

Komentátoři tvrdí, že nařízení neřeší všechny problémy spojené s dodržováním náboženské svobody ve Spojených státech. Dokument podepsaný prezidentem je podle nich daleko uhlazenější než jeho předchozí verze, která v únoru unikla do médií.

 

 

(Převzato z www.radiovaticana.cz
Foto převzato z cs.wikipedia.org)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Monitor

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci