Zemřel moskevský patriarcha Alexij II.

8. 12. 2008  (MaS)


 

Moskva. Po dlouhé nemoci ve věku nedožitých 80 let zemřel dnes ráno moskevský patriarcha Alexij II. Oznámila to ruská tisková agentura Itar-TASS s odvoláním na mluvčího patriarchova úřadu v Moskvě.

Alexij II. se narodil v roce 1929 jako Alexej Michailovič Ridiger v estonském Tallinu, kam jeho otec, rovněž pravoslavný duchovní, emigroval z Petrohradu. Teologii vystudoval v tehdejším Leningradě a v roce 1950 obdržel jáhenské svěcení. V roce 1961 se stal biskupem v Tallinu, o sedm let později metropolitou. V roce 1990, po smrti patriarchy Pimena I., se stal patriarchou ruské pravoslavné církve. Zemřel ve své rezidenci v Peredelkinu nedaleko Moskvy.

Synodu ruské pravoslavné církve zaslal soustrastný telegram Benedikt XVI. Ujistil v něm o svých modlitbách za zesnulého a připomněl jeho úsilí o obnovu církve po dlouhém období útlaku, během něhož množství svědků křesťanské víry zemřelo mučednickou smrtí. Vyzdvihl také nasazení o spolupráci mezi katolíky a pravoslavnými a obranu lidských a evangelních hodnot.

Také předseda papežské rady pro jednotu křesťanů, kardinál Walter Kasper v soustrastném telegramu připomněl, že patriarcha Alexij stanul v čele ruského pravoslaví v období velkých změn a jeho vedení církvi pomohlo čelit tomuto přechodu ze sovětské éry do současnosti. Telegram také zaslal vatikánský státní sekretář, kardinál Tarcisio Bertone.

 

(Převzato z vysílání Radia Vaticana ze dne 5. 12. 2008
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci