Zpravodajství (nejen) z křesťanského světa

Archiv - rok 2006


 

Nejnovější zprávy najdete zde.
Některé další zprávy můžete najít též v rubrice Ekumenismus 

 


Slovenská policie radí: Na mši pestré šaty

22. 12. 2006  Renata Havranová 

Rostoucí počet dopravních nehod a krádeží, jejichž oběťmi se stávají starší lidé, se snaží slovenská policie řešit nezvyklým způsobem - informační kampaní ve spolupráci s církvemi.


Italský tisk spekuluje o postoji katolických špiček k celibátu

20. 12. 2006  Rostislav Matulík  

S překvapivým výrokem přišel nový prefekt vatikánské Kongregace pro klérus, brazilský kardinál Claudio Hummes. "Církev může o této otázce diskutovat, protože celibát není žádné dogma, nýbrž disciplinární nařízení," vysvětlil a upozornil, že i někteří apoštolové - mezi nimi například Petr - ženatí byli. "Církev není strnulá, je to instituce, která se mění, když se změnit musí," míní Hummes. 

 

 

 


Vrátí se Hagia Sofia křesťanům?

14. 12. 2006  (kth) 

Angeliki Papagika, křesťanka z Řecka, zahájila internetovou petici za navrácení chrámu Hagia Sofia křesťanům. Chce sesbírat milion podpisů, jež hodlá předat Evropskému parlamentu. 


Prohlášení biskupa Františka Václava Lobkowicze

13. 12. 2006  Martin Horálek

Chtěl bych se touto cestou ohradit vůči způsobu, jakým je se mnou v článcích nakládáno, když jsem označován za zrádce a udavače... Mé svědomí je čisté.


Z kostela vznikne kulturní sál

11. 12. 2006  (lib) 

Obyvatelé Štěpánova se mohou těšit na originální prostor pro kulturní vyžití. Vedení obce se totiž podařilo od církve získat odsvěcený kostel sv. Barbory z roku 1875, ze kterého by měl v průběhu několika let vyrůst nový kulturní a společenský sál. Kostel dosud sloužil jako skladiště. 


Britští křesťané a muslimové se spojili v boji o zachování Vánoc

7. 12. 2006 (čtk)

Britští křesťané a muslimové se letos spojili, aby ochránili Vánoce proti návalům politické korektnosti. Na mušku si vzali různé pokusy britských místních úřadů, organizací nebo podniků Vánoce a spojené oslavy přejmenovávat ve snaze nedotknout se příslušníků jiných vyznání.


Třetí den návštěvy Benedikta XVI. v Turecku

1. 12. 2006  (RaVat)

Poklekáme společně před živým Bohem, Ježíšem Kristem, jehož jméno nosíme a jehož plášť jsme roztrhli. S bolestí uznáváme, že ještě nejsme s to slavit společně svaté svátosti. A proto se musíme společně modlit za jednotu.

 


Rozhodnutí papeže o změně v překladu konsekračních slov

30. 11. 2006  Jiří Gračka

Podle nařízení papeže Benedikta XVI. bude formulace "za všechny" v konsekračních slovech eucharistické modlitby, pronášenými nad kalichem, nahrazena slovy "za mnohé", která odpovídají původní biblické tradici i latinským liturgickým textům. Informaci o papežově rozhodnutí uvedl v dopise ze 17.10.2006 určeném všem předsedům biskupských konferencí kardinál Francis Arinze, prefekt Kongregace pro bohoslužbu a svátosti. 

 

 

 


Ospravedlnění nepochází z dobrých skutků, ale z víry

29. 11. 2006  (mig) 

Víra není něco, co si lze po stránce obsahu sestavit libovolně z těch částí, které se dnes ještě jeví jako přijatelné, a co lze praktikovat pouze dobrými skutky vůči svým bližním. 


Reforma Církve se odvíjí od hlubšího poznání pravd víry

27. 11. 2006  (mig)

Hledání reformy může snadno sklouznout do vnějšího aktivismu, pokud dotyčný nevede autentický duchovní život a neustále neprověřuje motivace svého jednání ve světle víry... "Biskup by neměl pro svou vnější činnost odhlížet od vnitřního života (...) Často se díky svému vysokému postavení domnívá, že stanul výše (...) Zvnějšku se mu dostává nepřiměřené chvály, ale vnitřně ztrácí pravdu". Jde tedy o to - a je to i každodenní úkol každého křesťana - odhlížet od vlastního já a vystavovat se Ježíšově milujícímu a interpelujícímu pohledu. 


Erdogan se vyslovil pro možnost setkání s Benediktem XVI.

27. 11. 2006  (job) 

Turecký premiér, Tayyip Erdogan, potvrdil dnes dopoledne, že by se mohl setkat s Benediktem XVI. 


"Dialog lásky svou povahou prosazuje a osvěcuje dialog pravdy"

24. 11. 2006  (mig) 

Papež Benedikt XVI. přijal členy Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů v čele s jejím předsedou kardinálem Walterem Kasperem a pronesl k nim svou promluvu. Předmětem plenárního zasedání této papežské rady bylo studium změn ekumenické situace."Hned na začátku je třeba říci, že přes všechny změny v situaci, ve vnímavosti a v problematice zůstává účel ekumenického hnutí nezměněný, a je jím viditelná jednota Církve. II. vatikánský koncil, jak známo, považoval za jeden ze svých hlavních cílů znovu nastolení plné jednoty mezi křesťany. A je to také můj úmysl."


BBC připustila protikřesťanskou zaujatost

24. 11. 2006  lsn 

Mnoho starších zaměstnanců BBC je frustrováno zaujatostí společnosti pro "politickou korektnost", jež oslabuje novinářskou integritu a objektivitu. 


Počátky víry v Hollywoodu?

23. 11. 2006  Jiří Gračka

Předznamenává hojnější vznik filmů s náboženským obsahem počínající víru v Hollywoodu, nebo jde jen o "víru" v peníze, které tento obsah přináší? Filmová produkce letošního podzimu ukazuje na nový trend v médiích.


Francouzská biskupská konference se vyslovila pro církevní smíření s lefebvristy

21. 11. 2006  (mig) 

Francouzská biskupská konference na svém plenárním zasedání v Lourdech vyjádřila svou jednotu se Svatým otcem a touhu po církevním smíření s těmi věřícími, kteří se nevzdali předkoncilních liturgických forem. Francouzští biskupové naproti tomu od tradicionalistů žádají jednoznačného uznání církevního magisteria, protože v celé věci jde nejen o liturgické otázky, ale i o podstatné otázky víry. 

 


Čestný doktorát kard. Špidlíkovi a založení Ekumenického institutu

20. 11. 2006  (mig) 

Otec kardinál Tomáš Špidlík převzal v úterý 7. listopadu v římském paláci Marini čestný doktorát od americké univerzity Nejsvětějšího Srdce ve Fairfieldu.

 

 

 


Program papežské návštěvy v Turecku

17. 11. 2006 (job)

Svatý Stolec zveřejnil program cesty Benedikta XVI. do Turecka. Papež navštíví Turecko ve dnech 28. 11.-1. 12. 2006

 

 

 

 


Průvod homosexuálů ve Svatém městě se nekonal 

16. 11. 2006  (rc) 

Pochod homosexuálů Jeruzalémem byl na poslední chvíli stažen. Poslední argument uplatnily bezpečnostní síly, které upozornily, že nemají dost lidí, aby čelili očekávaným nepokojům v Gaze a ještě udržovali pořádek kolem jeruzalémského pochodu.


Angličtí lékaři navrhují eutanázii postižených novorozeňat

15. 11. 2006 (rv)

Ve Velké Británii se provádí příliš mnoho pozdních abortů, a je zapotřebí vypracovat strategii, která s tím skoncuje. Co tedy dělat? Žádat pro rodiny větší podporu? Více pomocných struktur pro děti s fyzickými či psychickými problémy? Zákon, který by zakázal barbarské potraty v pokročilém stupni těhotenství? Ne, řešení navrhnuté lékaři je radikálnější a překvapivé: aktivní eutanázie. 


Romská sdružení píšou kvůli Čunkovi do Vatikánu

15. 11. 2006 (čtk) 

Tři romská sdružení chtějí oslovit papeže Benedikta XVI. kvůli aktivitám a výrokům vsetínského starosty. Tím je člen KDU-ČSL Jiří Čunek. "Neslučují se podle nich s křesťanským učením. Vedení KDU-ČSL by se mělo od nich nejen distancovat, ale zároveň učinit i rázná opatření a vyloučit Čunka ze strany," informoval jeden z autorů prohlášení Václav Miko. Vsetínská radnice na základě Čunkova rozhodnutí vystěhovala z města do Olomouckého kraje (na Jesenicko a Prostějovsko) desítky Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Dalších přibližně 230 Romů pak přestěhovala asi kilometr od centra do komplexu z plechových kontejnerů. 


Kvůli hábitu přijde o práci?

13. 11. 2006  Lubomír Lehotský

Poklid podtatranského městečka Svit nedávno rozčeřil protest skupinky rodičů, kteří nesouhlasí s působením řádové sestry v tamější mateřské škole. Nelíbí se jim, že nová učitelka chodí do práce v řeholním rouchu. Případ řeholnice, kterou chce hrstka rodičů připravit o zaměstnání, nebo ji přinejmenším donutit, aby chodila oblékaná v civilu, je na Slovensku jedním z prvních otevřených útoků na křesťany. 

 

 


Sjednocení ruské pravoslavné církve na dosah

13. 11. 2006  (job)

V Kolíně nad Rýnem skončilo setkání komise pro smíření Moskevského patriarchátu s Ruskou pravoslavnou církví v zahraničí. Na zasedání bylo sjednáno, že k poslednímu aktu sjednocení obou částí ruského pravoslaví dojde příští rok.


Dluhopisy, které zachraňují životy dětí

10. 11. 2006  Petr Kain

V Británii byly včera s podporou ministra financí Gordona Browna vydány vládní dluhopisy, které mají ze světových kapitálových trhů načerpat peníze, jež budou okamžitě poskytnuty Globálnímu fondu pro dětské očkování. Ten zajistí očkování dětí z chudých zemí. 

 

 

 

 


Papež chce očistit církev

10. 11. 2006  Jan Černý

Papež Benedikt XVI. se ve Vatikánu sešel s irskými kněžími, Tématem bylo mimo jiné i sexuální zneužívání na půdě církve. 

 

 

 

 

 


Kardinál Martino nesouhlasí s trestem smrti pro Saddáma Husajna

9. 11. 2006  Jiří Gračka

Předseda Papežské rady "Iustitia et Pax" kardinál Renato Martino říká, že vynesení rozsudku smrti pro Saddáma Husajna je nesprávné. Reaguje tak na odsouzení bývalého iráckého prezidenta k trestu smrti oběšením.

 

 

 


Premiér Erdogan se papeži raději vyhne

8. 11. 2006  ln

Papež Benedikt XVI. se během nadcházející návštěvy Turecka nesetká s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem, ačkoli by se taková schůzka dala předpokládat. Včera o tom informoval italský tisk s odvoláním na turecké velvyslanectví v Římě.


Katolické školy v Británii nemusí přijímat děti jiných vyznání

7. 11. 2006  Jiří Gračka

Katolická církev v Anglii a Walesu uvítala rozhodnutí britské vlády z minulého týdne neukládat církevním školám v Anglii žádné povinné kvóty přijatých studentů jiného vyznání.


Vlk chce svoji nezdárnou ovečku vystěhovat z fary

Sedlčanský farář Stanislav Zápotocký je na seznamu úřadu práce

7. 11. 2006  Marie Břeňová

Sedlčanský farář Stanislav Zápotocký upadl v nemilost Pražské arcidiecéze a samotného kardinála Miloslava Vlka. Vše odstartovala snaha tehdejšího vikáře Zápotockého, aby sedlčanský azylový dům pro matky s dětmi mělo ve správě místní farní společenství, nikoliv charita. To se nakonec povedlo, ale hlava české církve z toho vyvodila důsledky.


USA: Biskupové chystají dokument o přijímání eucharistie

3. 11. 2006  (rc) 

Katolík, který "vědomě a houževnatě" odmítá nauku Církve, nemůže důstojně přijímat Tělo Páně, zazní v úvodu dokumentu, který chystají američtí biskupové. 


Polská pravice chce zákaz potratů

2. 11. 2006  Martin Ehl

Polský parlament včera začal projednávat návrh ústavního dodatku, který předložila Liga polských rodin a který by zcela zakázal umělé přerušení těhotenství.


V Bratislavě se sejdou zástupci pravoslaví a evropských politických stran

2. 11. 2006  Jiří Gračka 

Ve dnech 9.-10.11.2006 se v bratislavském Crowne Plaza Hotelu uskuteční setkání představitelů Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku s politiky frakce Evropské lidové strany (křesťanských demokratů) a Evropských demokratů (EPP-ED). Setkání nese název "Otevírání nových horizontů pro Evropu skrze lidskou solidaritu - náboženství a politika v akci" a jedním z hlavních témat bude evropská integrace zemí Západního Balkánu (tzv. Soluňský proces). 


Rodina - stavební kámen

30. 10. 2006  (erc) 

Jak vypadá současná křesťanská rodina? Je naše rodina křesťanská? Jak se nám daří být křesťany v našich rodinách? A co to vlastně znamená v každodenním praktickém životě? 


Svatý stolec připomíná 50. výročí Maďarské revoluce

27. 10. 2006  (job) 

Památka na události, které se odehrály přesně před padesáti lety v Budapešti je stále živá. Během několika dní vedly ke smrti a zmrzačení tisíců lidí - píše Benedikt XVI. v listu maďarskému prezidentovi. Poselství k výročí Maďarské revoluce předal osobně děkan kardinálského kolegia, kard. Angelo Sodano, který se jako papežský legát účastní oslav půlstoletí povstání krvavě potlačeného sovětskými vojsky.

 

 


Z kláštera bude luxusní hotel

26. 10. 2006  Robert Oppelt 

Zanedbaný klášter svatého Tomáše v sousedství Malostranského náměstí se konečně dočká rekonstrukce. Po letech chátrání se klášter založený králem Václavem II. změní na jeden z nejluxusnějších hotelů v Praze.


Polský kněz, odhalující agenty tajné policie v kléru, má zmlknout

25. 10. 2006  čtk 

Polský páter Tadeusz Isakowicz-Zaleski, který proslul senzačními odhaleními údajných spolupracovníků komunistické tajné policie v řadách katolického kléru, má zmlknout. Jeho nadřízení z krakovského arcibiskupství mu uložili zdržet se dalších veřejných prohlášení o stycích duchovních se Státní bezpečností, protože pohoršují věřící a narušují jednotu církve.

 


Rabín: Antisemitismus i muslimofobie ohrožují demokracii

23. 10. 2006  Karolina Kudynová

O otázkách míru a tolerance mezi náboženstvími diskutovali společně reprezentanti buddhismu, judaismu, islámu i křesťanství na konferenci Forum 2000 na pražském Žofíně.


O čem se mluví: latinská liturgie se vrací z exilu

19. 10. 2006  (job) 

Latinská liturgie se vrátí z nuceného exilu zpět do katolických kostelů. Dlouho diskutované téma vynesl na povrch rozhovor se sekretářem vatikánské Kongregace pro liturgii a svátosti, arcibiskupem Ranjithem, který se objeví v nejbližším čísle časopisu "30 giorni". "Mše sv. Pia V. nemůže být považována za zrušenou novým misálem Pavla VI.," říká v rozhovoru indický arcibiskup. 

 

 

 


Změny ve vatikánských kongregacích

18. 10. 2006  (kt)

Benedikt XVI. uskutečnil v poslední zářijový den několik důležitých jmenování. 


Komise pro lustrace kněží ve Varšavské arcidiecézi

18. 10. 2006  (job)

Polský metropolita, kardinál Józef Glemp, ustanovil "Komisi pro lustraci kléru varšavské arcidiecéze". Její členové dnes dostali jmenovací dekrety. 


66. plenární zasedání České biskupské konference

17. 10. 2006  (mh) 

Ve dnech 10.-11. 10. 2006 proběhlo v Hradci Králové 66. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK). 

 

 


Dialog s církvemi a náboženskými společnostmi bude pokračovat

17. 10. 2006  (erc)

Ministerstvo kultury hodlá pokračovat v jednáních s jednotlivými církvemi a náboženskými společnostmi (CNS), která byla z jeho iniciativy zahájena počátkem letošního roku. Zástupci Ministerstva kultury se dosud sešli s představiteli šestnácti registrovaných CNS, postupně budou následovat schůzky s dalšími deseti.


Strom splněných přání

Vánoční akce Farní charity Žižkov

17. 10. 2006  (fch) 

Farní charita Žižkov pořádá letos již popáté charitativní akci Strom splněných přání, při které obdarovává děti v dětských domovech a kojeneckých ústavech, lidi v domovech seniorů a ústavech sociální péče.

 


Tajné služby ČR jsou proti výjimkám muslimům

16. 10. 2006 (poi)

Vláda Mirka Topolánka v těchto dnech řeší delikátní problém: má rozhodovat o posílení práv muslimů. A to v době, kdy se diskutuje o vlivu radikálního islámu a v zemi panují mimořádná bezpečnostní opatření kvůli teroristické hrozbě. Muslimové v Česku chtějí vyučovat islám ve školách či zakládat církevní školy, duchovní posílat na misi do armády a věznic či konat církevní svatební obřady.


Papež míří do Brna

Návštěva však ještě není definitivně jistá

13. 10. 2006  Filip Sušánka 

Na jeden den se mohou na Brno příští rok upřít zraky jedné miliardy věřících. Brno totiž s největší pravděpodobností navštíví papež Benedikt XVI. Návštěvu České republiky plánuje příští rok při cestě do rakouského poutního místa Mariazell.


Studniční kaple ve Žďáře bude v sobotu vysvěcena

13. 10. 2006  Eva Šinkovská 

Studniční kamennou kapli Panny Marie v areálu zámku hraběte Radslava Kinského ve Žďáře nad Sázavou vysvětí v sobotu 14. října brněnský biskup Vojtěch Cikrle a pravoslavný metropolita Kryštof. Studnu prý nechal na místě vybudovat jeden ze zakladatelů kláštera cisterciáků - Boček z Obřan, švagr svaté Zdislavy. 

 


Topolánek jednal s Vlkem o církvi

12. 10. 2006  (mfd) 

Topolánkova vláda je připravena řešit vztahy státu a církví týkající se vzájemné spolupráce, zákonů a smluv, financování i narovnávání křivd z minulosti. 


Němečtí biskupové vyzvali islámské představitele, aby odsoudili násilí motivované náboženskými důvody

9. 10. 2006  (job) 

Biskupové vyjadřují naději, že právo člověka na svobodu vyznání bude v plnosti uskutečněno také v zemích řízených muslimy.


Prohlášení pravoslavných na podporu Benedikta XVI.

5. 10. 2006  (mig) 

K současné situaci se vyjádřil konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. i moskevský patriarchát. 

 

 

 

 

 

 


Bohoslužba za oběti komunismu

4. 10. 2006  Pavel Kuča 

Bohoslužba za oběti komunismu se konala v kostele Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách. Iniciátorem setkání byl už počtvrté kněz Stanislav Lekavý. Ten strávil 2 roky v žaláři a 2 a půl roku u PTP za to, že neudal spolužáka, který mu na střední škole v březnu 1948 přečetl leták upozorňující na hrozící nástup totality. 

 


Berlínská opera nebude hrát Mozarta z obav před islamisty

29. 9. 2006  (čtk) 

Světoznámá operní scéna Deutsche Oper v Berlíně vyškrtla ze svého programu Mozartovu operu Idomeneo, protože se obává možných negativních reakcí muslimských radikálů.

 


Polský páter odhalil komunistické agenty

28. 9. 2006  (čtk) 

Polský páter Henryk Jankowski prozradil jména 37 agentů někdejší komunistické Státní bezpečnosti, kteří ho sledovali v 80. letech minulého století. 


Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty

Novodobé křižácké výpravy ani podobné prosazování víry prozatím nikde v Česku nehrozí

28. 9. 2006  Štěpán Kotrba 

Kardinál Vlk tvrdí, že některé radikální náboženské skupiny v Česku zaštiťující se křesťanstvím a katolickou církví jsou ve spojení se zahraničními představiteli politického extremismu - nacionalismu, antisemitismu a islamismu.

 

 

 

 


Nový patriarcha

27. 9. 2006  ct 

Sněm Církve československé husitské zvolil nového patriarchu 

 

 

 

 


V Indonésii byli popraveni tři křesťané za násilnosti na muslimech

25. 9. 2006  Martin Horálek

V Indonésii byli popraveni Fabianus Tibo, Marianus Riwu a Dominggus Silva, kteří byli shledáni vinnými z podílu na násilné smrti desítek muslimů v roce 2000. Informovaly o tom místní policejní zdroje.

 

 

 

 

 


Kritika papežových slov slábne

21. 9. 2006  čtk

První smířlivé výroky vůči papeži Benediktovi XVI., který čelí ostré kritice muslimů kvůli použití středověkého citátu o násilnosti islámu, zazněly ze strany muslimských představitelů.

 

 

 


Nová děkanka teologické fakulty

21. 9. 2006  J. Dadák 

Vůbec poprvé v dějinách českého vysokého školství usedla v čele teologické fakulty žena. Stalo se tak v Olomouci. 

 

 


Muslimové protestují proti výrokům papeže Benedikta XVI.

19. 9. 2006  (dk) 

Papež při projevu na řezenské univerzitě dne 12. září citoval středověký text o vztahu islámu a násilí. To vyvolalo protesty muslimů po celém světě. 

 

 

 

 


Grabarka - nejvýznamnější a největší pravoslavné poutní místo Polska

15. 9. 2006  (mgr) 

Svátek "Preobraženie" (Proměnění Páně) uctilo na známém východopolském pravoslavném poutním místě Grabarce více než sto tisíc křesťanů. Svatou liturgii sloužil spolu se všemi orthodoxními biskupy Polska a se zástupci sesterských orthodoxních církví Ruska a Běloruska polský metropolita Sáva. 

 


Identita bratra Rogera

13. 9. 2006  (job)

Bratr Alois se vyjádřil ke zprávám, že zakladatel ekumenické komunity z Taizé, bratr Roger, přestoupil v roce 1972 na katolicismus.

 

 

 

 

 

 


Hnutí Duha se snaží zachránit kostel

12. 9. 2006  (frk, ot, kaj) 

Biskupství Ostravsko - opavské podepsalo darovací smlouvu s Hnutím Duha Jeseníky, kterou římskokatolická církev již definitivně převedla havarijní kostel v Pelhřimovech na tuto ekologickou organizaci. 


Kolumbijce velmi pobouřilo necitelné rozhodnutí katolické církve

12. 9. 2006  (dpa, řík) 

Čtyři roky zneužíval kolumbijskou dívku její nevlastní otec, a v jedenácti přišla do jiného stavu. Její babička požádala lékaře a sestry o umělé přerušení těhotenství. Ti všichni byli nyní vyloučeni z katolické církve.


Církev zavedla vstupné do katedrály

11. 9. 2006  (lds) 

Do některých slavných katedrál se může návštěvník podívat zadarmo, do jiných se ale bez vstupenky nedostane.


Poláci pokatoličťují Británii

Milion Poláků na britských ostrovech mění náboženské složení společnosti 

11. 9. 2006  Maciej Ruczaj 

Londýnský Daily Telegraph informoval o novém problému katolické církve ve Velké Británii. Místní duchovenstvo, navyklé na nepříliš početnou skupinu tamějších katolíků, je nyní zcela přetížené kvůli "invazi" emigrantů z Polska.

 


Čtvrtina far v Horních Rakousích není obsazena

8. 9. 2006  (nmk) 

Rakouští kněží si přejí uvolnění podmínek pro vysvěcení.


Církevní představitelé odsoudili nacionalistický extremismus

7. 9. 2006  Miroslav Lyko

Kardinál Ján Chryzostom Korec a předseda Konference biskupů Slovenska František Tondra odsoudili projevy nacionalistického extremismu, který se naposledy projevil v napadení studentky maďarské národnosti v Nitře.


TV NOE odvysílá papežovu návštěvu Německa

6. 9. 2006  Pavel Siuda

Ve dnech 10.-14.9.2006 zavítá papež Benedikt XVI. do Mnichova, Altötingu a Řezna. Ostravská TV NOE ve spolupráci s italským Telepace nabídne divákům v České republice celkem pět přímých přenosů z papežovy návštěvy rodného Bavorska.

 


Diskuse o zveřejnění složek státní bezpečnosti v Rumunsku

5. 9. 2006  (RaVat)

Rumunsko se začíná potýkat s problémem zveřejnění dokumentů nechvalně známé státní bezpečnosti Securitate, a to zejména ve vztahu k duchovním. 


Harvardská univerzita vrátí zvony ruskému klášteru sv. Daniela

5. 9. 2006  (mig)

Prestižní univerzita Spojených států se rozhodla vrátit zvony z moskevského kláštera sv. Daniela, odkud je roku 1930 vzala sovětská vláda a hluboko pod cenou prodala Harvardské univerzitě. V příštím roce se tak po 77 letech vrátí svým původním majitelům. 


Kardinál Bertone vidí nutnost reformy římské kurie

4. 9. 2006  Kateřina Rózsová

Nově jmenovaný státní sekretář Apoštolského stolce kardinál Tarcisio Bertone poskytl rozhovor italskému deníku Giornale. Hovořil mimo jiné o nutnosti reformy římské kurie. Budoucí státní sekretář řekl, že je přirozené se nyní, 20 let po změnách uskutečněných Janem Pavlem II., pokusit o zhodnocení organizace jednotlivých vatikánských úřadů, jejich funkčnosti a zastavit se také u smysluplnosti zachování všech stávajících kuriálních struktur.

 

 


Kardinál Schönborn navrhuje novou debatu o evoluci

1. 9. 2006  (zenit) 

Na setkání organizace "Přátelství mezi národy", organizovaném hnutím Communione e liberazione, navrhl kardinál Schönborn, aby se zahájila nová, neideologická debata o evoluci a znovu se vyjasnila pozice Církve v této věci. 

 

 


Alžírsko odmítá křesťanské misie

1. 9. 2006  (paw) 

Zákaz šíření křesťanství nyní platí v severoafrickém Alžírsku. Provinilec, který bude vyrábět, distribuovat či uchovávat materiály misijního charakteru, má být potrestán vězením a též pokutou. 


Biskupové Polska se vyslovili k případům kněží, kteří spolupracovali s komunistickou státní bezpečností

31. 8. 2006  (mig)

Polská biskupská konference přijala na svém posledním zasedání 25.srpna teologicko-pastorační instrukci nazvanou Memorandum o spolupráci některých kněží s orgány státní bezpečnosti v Polsku v letech 1944 až 1989. Způsob, jakým se polští biskupové postavili k této otázce, stojí jistě za zmínku, a zamýšlí se nad ním i italský katolický deník Avvenire. 

 

 


V církevním odboru průvan

30. 8. 2006   (gö)

Církevní odbor ministerstva kultury povede Pavla Bendová, která se ve výběrovém řízení umístila na druhém místě. Vítěz, právník Jakub Holeček, se překvapivě nového postu už ve středu večer vzdal.


Vlková: Že jsem jediná? Někdo musí být první

29. 8. 2006  Daniela Tauberová 

Teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci bude řídit děkanka - řeholní sestra Gabriela Ivana Vlková. Jestli katolickou fakultu povede, posuzovala Kongregace pro katolickou výchovu ve Vatikáně. Nejprve její jmenování nedoporučila, nakonec ale souhlasila. Vůbec poprvé v dějinách v Čechách i na Moravě tak stane v čele teologické fakulty žena. 

 


Indonézie protestuje proti odsouzení třech katolíků

11. 8. 2006  (mig) 

Více než pět tisíc osob protestovalo dnes v různých městech země proti rozsudku smrti nad třemi křesťany - katolíky, odsouzenými za ozbrojené srážky mezi muslimy a křesťany v roce 2001. 


Britští policisté se modlí za dopadení zločinců

11. 8. 2006  (čtk) 

Sdružení křesťanské policie ve východoanglickém Lincolnshiru se zabývá vybudováním systému nazvaného Bezpečnost modlitbou.

 

 

 


Indičtí biskupové odsuzují "protiústavní" zákon

10. 8. 2006  (RaVat) 

Prezident Indické biskupské konference, mons. Oswald Gracias, odsoudil schválení zákona proti konverzím na křesťanství s poukazem na to, že "omezuje svobodu myšlení a víry každého občana".

 

 

 

 


Výzva předsedy České biskupské konference Mons. Jana Graubnera

Výzva k modlitbám za mír

9. 8. 2006  Kateřina Rózsová

 

 

 

 


Nový papež se věnuje více politice

9. 8. 2006  (sla) 

Hlava katolické církve Benedikt XVI. poslední týdny střídavě opouští rozpálený Vatikán, aby se vzápětí vrátil pozdravit poutníky a vyslovil se k událostem ve světě. Je v tom kontinuita i nový pohled.

 

 

 

 


Biskupové odmítají obhajování práva na potrat

8. 8. 2006  (pec) 

Církev v Anglii je velmi znepokojena tím, že organizace Amnesty International včlenila do své agendy také právo na potrat. Zatímco dosud zachovávala v této věci organizace na obranu lidských práv neutralitu, nyní chce vystupovat proti těm zemím, které provádění umělých potratů pokládají za zločin.


Zemřel propagátor ekumenického dialogu

8. 8. 2006  (vat) 

Ve věku nedožitých 97 let zemřel holandský kardinál Johannes Willebrands, emeritní předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů.

 

 

 

 

 


Dopis Gregoria III. k válce v Libanonu, který adresoval biskupům českých a moravských diecézí

4. 8. 2006  Kateřina Rózsová

Přinášíme úplné znění dopisu, který zaslal České biskupské konferenci Gregorios III., melchitsko-katolický patriarcha, patriarcha Antiochie a celého Východu, Alexandrie a Jeruzaléma. Tématem je současná situace v Libanonu.

Jedním z nejzávažnějších důsledků tohoto konfliktu je vystěhovalectví inteligence, mládeže, umírněných muslimů a především křesťanů. To vše oslabuje budoucnost svobody, demokracie a otevřenosti v arabské společnosti. ... Emigrace křesťanů z Blízkého východu znamená, že arabská společnost se stane společností celkem výlučně muslimskou, tváří v tvář společnosti "západní, takzvaně "křesťanské" (i když mnoho z těchto zemí se stalo "laickými") v Evropě a v Americe. V této perspektivě směřujeme ke konfliktu mezi arabským a islámským Východem a "křesťanským" Západem, k islámsko-křesťanskému konfliktu. 


Athény budou mít mešitu

1. 8. 2006  Andrew Burroughs

Poprvé od nadvlády Turků za Otomanské říše má být v Athénách postavena mešita - s požehnáním řeckého parlamentu.

 

 


Kirche in Not pomáhá v Libanonu

31. 7. 2006  (job) 

Více než 95 tisíc dolarů na okamžitou pomoc obětem konfliktu na Středním východě vyčlenila nadace "Kirche in Not". Tato mezinárodní charitativní organizace odpověděla na žádosti představitelů křesťanských společenství v Libanonu a na severu Izraele. V tamních školách, klášterech a farních centrech našli útočiště uprchlíci různých vyznání. 

 


Ocenění tajného biskupa Hnilici

31. 7. 2006  (ge) 

Slovenský prezident Ivan Gasparovič doručil emeritovanému slovenskému kuriálnímu biskupovi Pavolu Hnilicovi u příležitosti jeho 85. narozenin "pozdrav ze Slovenska" a poděkoval mu za vše, co pro Slovensko vykonal.

 

 

 


Věrohodnost je základní mediální strategií církve do budoucna

26. 7. 2006  Martin Horálek

V Irsku se uskutečnilo každoroční setkání mluvčích biskupských konferencí Evropy. Při setkání byla zdůrazněna nutnost sebereflexe církve a pozitivně hodnocena aktivita laiků. 

 


Vrchní rabín Říma si cení papežovy iniciativy

25. 7. 2006  (RaVat)

V souvislosti s iniciativou Benedikta XVI. věnovat den modliteb za mír na Středním východě řekl římský vrchní rabín Riccardo Di Segni, že jej těší pozornost, jakou papež věnuje těmto událostem.


Brno hostí mezinárodní kemp

25. 7. 2006  (bet) 

Anglicky mluví, zpívají, modlí se, anglicky se tu snad i dýchá. Přes šedesát mladých lidí z České republiky, Slovenska, Litvy, Lotyšska, Maďarska v těchto dnech prožívá v Brně svůj americký sen. Křesťanská organizace Global Outreach tu pořádá mezinárodní kemp." Global Outreach je zajímavá organizace s velice žádaným programem studijních pobytů v Americe, výjimečné je na tom, že ta organizace je katolická," přiblížil jeden z organizátorů tábora Tomáš Piler.


Ohrozí honba za ziskem kostel?

21. 7. 2006  Silvie Risová

Karlovarský římskokatolický chrám Maří Magdaleny, který je v zahraničí považován za jeden z architektonických pokladů světa, může osudově ohrozit plánovaná výstavba megahotelu na sousední parcele. Zatím je všechno pouze v plánu.

 

 

 

 


Islamizace Německa se zrychluje

20. 7. 2006  (rc) 

Zatímco v posledních letech minulého století přestupovalo v Německu na islám 300 osob ročně, v novém století toto číslo stouplo na 1.000: v roce 2005 to bylo už 4.000 lidí.

 


Žena se účastní služby v liturgii

19. 7. 2006  Jiří Uhlíř 

Tolik diskutovaná účast žen v liturgii byla nyní naplněna v jaroměřické farnosti. 


Africký výklad bible řeší AIDS i obřízku

19. 7. 2006  (čtk) 

Afričtí učenci připravili průkopnické vydání výkladu bible. Komentář se věnuje i takovým otázkám, jako je nemoc AIDS, ženská obřízka, čarodějnictví, problém uprchlíků či etnické násilí.

 


Z kláštera vybudují nové multikulturní centrum

18. 7. 2006  (pep)

Nové víceúčelové kulturní centrum vznikne v Chebu. Přemění se na něj prostory františkánského kláštera, který chebská radnice koupila od církve. Zaplatí za něj 19 miliónů korun.


Řepová přijde o místo šéfky církevního odboru

18. 7. 2006  (go)

Dny ředitelky církevního odboru na ministerstvu kultury Jany Řepové jsou zřejmě sečteny. K personálním změnám se nejspíš rozhodl resort na poslední chvíli, když se na jeho webových stránkách včera objevilo výběrové řízení na obsazení funkce ředitele odboru církví.


Katolická katedrála hrozí zřícením

14. 7. 2006  (vat)

V rumunské Bukurešti hrozí zřícení katolické katedrály sv. Josefa v důsledku výstavby mimořádně velké budovy, která roste v její bezprostřední blízkosti. Na protest proti této stavbě se postavili nejen katolíci, ale i místní politické autority, a dokonce i představitelé rumunské pravoslavné církve, a také představitelé rumunské židovské obce. 


Setkání představitelů světových náboženství v Moskvě

13. 7. 2006  Miroslav Hrodek

Ve dnech 3. až 5. července 2006 se v Moskvě konal Světový summit náboženských představitelů. Setkání zorganizovala na žádost moskevského patriarchy Alexije II. Mezináboženská rada Ruska, která pozvala zástupce různých světových náboženství. 


34. setkání generálních sekretářů evropských biskupských konferencí (CCEE)

10. 7. 2006  Igor Kyselka  

Ke každoročnímu pravidelnému setkání k aktuálním problémům současné Evropy se letos 25. - 27.6. sjeli generální sekretáři evropských biskupských konferencí do slovinské Lublaně. K hlavním tématům patřila migrace, evropská integrace, vztah státu a církve, výzkum na lidských embryích a vztah k médiím.


Spory o sv. Michala neustávají

7. 7. 2006  Martina Klapalová

V kostele sv. Michala u Staroměstského náměstí, v jehož chrámové lodi před 604 roky kázal mistr Jan Hus, bude do dvou let muzeum českého skla Křišťálový svět. 

 

 

 

 


Biskupové Slovenska a Maďarska: Odpouštíme a prosíme o odpuštění!

4. 7. 2006  jk, pz

V den svátku svatých Petra a Pavla se v maďarské Ostřihomi setkali členové Stálé rady Konference biskupů Slovenska a Maďarské biskupské konference. Během slavnostní mše svaté si vzájemně vyměnili dopisy, ve kterých zaznívala myšlenka vzájemného porozumění a prosba za odpuštění vzájemných křivd.


65. plenární zasedání ČBK - avízo

3. 7. 2006  Martin Horálek

65. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK) proběhne ve dnech 2.- 4.7. 2006 na Velehradě. Biskupové budou jednat mimo jiné o formaci trvalých jáhnů nebo o ekumenické spolupráci při poskytování duchovní péče ve zdravotnických zařízeních. Kardinál Vlk bude hovořit o situaci církve v dnešní společnosti. 

 

 


Bohatstvím proti životu

3. 7. 2006  rcl

Dva nejbohatší muži světa, William Buffett a Bill Gates, spojili své majetky do jediné organizace, jež bude disponovat asi 60 miliardami dolarů. U obhájců života a rodiny vzbuzuje tento kapitál určité obavy: Gates i Buffet už delší dobu podporují populační kontrolu a dávají peníze skupinám, jež prosazují potrat, antikoncepci a sterilizaci, obvykle ve jménu boje proti AIDS nebo proti chudobě. 

 


Cesty víry a Křesťanský magazín z Brna

30. 6. 2006  Zuzana Ujhelyiová 

V úvodu "Křesťanského magazínu" přinesou autoři rozhovor s autorem křesťanské duchovní literatury Anselmem Grünem o jeho nové knize Pracovat a žít. Dále budou diváci pozváni na koncert hudby a poezie souboru Musica Poetica.


Anti-křesťanství v dnešním veřejném prostoru

29. 6. 2006  Joan-Andreu Rocha Scarpetta

Náboženská intolerance existuje nejen v diktátorských režimech, ale v jemnějších formách i ve svobodných demokratických zemích, říká Joan-Andreu Rocha Scarpetta, profesor religionistiky a ekumenismu na univerzitě Regina Apostolorum a Evropské univerzitě v Římě; na toto téma přednášel na konferenci, kterou ve dnech 12.-13. června pořádala v Alma-Atě v Kazachstánu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na téma podpory tolerance.


Polský Sejm odmítá rezoluci Evropského parlamentu

29. 6. 2006  Miroslav Karas  

Jako neobjektivní křivdu polský Sejm odmítá rezoluci Evropského parlamentu, která odsuzuje nárůst rasismu, antisemitismu a xenofobie v Evropě a konkrétně v té souvislosti zmiňuje právě Polsko.


Kněží je méně než farností

28. 6. 2006  jih

"Přestože v posledních letech pravidelně kněží přibývá, stále ještě v brněnské diecézi chybějí," připustila mluvčí biskupství Martina Jandlová. Někteří proto musejí spravovat i několik farností. 


Moravští bratří v USA se omluvili za provozování otroctví

23. 6. 2006  Martina Lustigová

Severní odnož protestantské církve Moravských bratří ve Spojených státech se omluvila za provozování otroctví a zavázala se k vymýcení rasismu. Oznámila to agentura AP. Stejnou omluvu přijala letos v dubnu jižní část církve, jejíž kořeny sahají k Jednotě bratrské navazující na odkaz středověkého husitství. Otroctví označila v neděli rada moravské náboženské komunity za "nejhlubší propad moravských bratří v severní Americe". "Je to (otroctví) součást našeho příběhu Moravanů," citovala agentura reverendku Maggie Wellertovou ze Sister Bay ve státě Wisconsin, která se zasadila o přijetí rezoluce.


Metropolita zpronevěřil peníze

22. 6. 2006  ctk 

Korupční skandál, který od loňska otřásá řeckou pravoslavnou církví, včera pokračoval před aténským soudem. Jeden z předních aktérů skandálu, metropolita Panteleimon, byl za zpronevěru odsouzen k osmi letům vězení podmínečně. 

 

 

 


Vědci se věnují odkazu misionáře Kamela

21. 6. 2006  ln

Vědci z Brna identifikují rostliny, které v 17. století zakreslil během své misionářské činnosti jezuita, přírodovědec, lékárník a slavný rodák z jihomoravské metropole Jiří Kamel. 


Evropský parlament schválil možnost financování výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách

20. 6. 2006  Martin Horálek 

Výzkum lidských embryonálních kmenových buněk může být podle dnešního rozhodnutí poslanců Evropského parlamentu financován v závislosti na obsahu vědeckého návrhu a na právním rámci daného členského státu.

 


Nejasné zázemie Rádia Maryja

20. 6. 2006  Juraj Marušiak 

Rádio Maryja vzniklo začiatkom 90. rokov ako katolícka náboženská rozhlasová stanica, ktorej oficiálnym zriaďovateľom je rehoľný rád redemptoristov. Od roku 1994 vysiela na celom území Poľska. Veľmi rýchlo sa stala politickým fenoménom, pretože jej riaditeľ, rehoľný kňaz Tadeusz Rydzyk, aktívne zasahoval do politického diania. 


Polský kardinál se omluvil za kolaboraci kněží s tajnou policií

19. 6. 2006  akt 

Bývalý osobní tajemník papeže Jana Pavla II. kardinál Stanislaw Dziwisz se dnes omluvil za chování polských kněží, kteří jsou podezřelí, že v době komunismu spolupracovali s tajnou policií. Vyzval polské věřící, aby jim odpustili.

 

 


Putovat z Žitavy na konec světa? Proč ne?

19. 6. 2006  hp 

Připevněním symbolu svatojakubského kříže na jednu z poutních zastávek u Žitavy odstartoval ve čtvrtek pozoruhodný mezinárodní projekt, který počítá s obnovou středověké Svatojakubské poutní cesty. V klášteře St. Marienthal u Žitavy se na něm oficiálně dohodli zástupci Česka, Německa a Polska. 


Kněžská svěcení v jednotlivých diecézích

16. 6. 2006  Zuzana Ujhelyiová

Přinášíme přehled kněžských svěcení, která proběhnou v jednotlivých diecézích.


Polovina polských kněží nechce celibát

16. 6. 2006  hn

Téměř polovina polských kněží by se vzdala celibátu, kdyby to Vatikán povolil. Vyplývá to z průzkumu, který včera zveřejnil list Žycie Warszawy. 


Papež v rodišti svého předchůdce

15. 6. 2006  Eduard Freisler

Benedikta XVI. na jeho návštěvě Polska čekalo několik podle Poláků zásadních zastávek, příjezd do Wadowic byl ale podle některých průzkumů vnímán jako ta nejdůležitější. Průzkum předního polského listu Gazeta Wyborzca například tvrdil, že 30 procent Poláků se domnívá, že nejvýznamnějším místem, kam měl Benedikt XVI. přijet, byly právě Wadowice, 25 procent dotázaných uvedlo Osvětim, na třetím místě se umístil Krakov. Opět především proto, že zde Jan Pavel působil jako arcibiskup krakovský.


Mimořádná bohoslužba v Moskvě

15. 6. 2006  čt

Téměř 100 let trvalo, než se relikvie Jana Křtitele vrátila zpátky do Ruska. 4000 lidí přišly vzdát poctu schráně s ostatky jednoho z nejvýznamnějších křesťanských světců. Mimořádnou bohoslužbu v moskevské katedrále Krista Spasitele k této příležitosti sloužila hlava ruské pravoslavné církve patriarcha Alexij II.

 

 

 

 

 


V co věří Češi

14. 6. 2006  Markéta Grosmanová

O Češích se často hovoří jako o nejateističtějším národě v Evropě. Kolonku "bez vyznání" zaškrtlo při minulém sčítání lidu v roce 2001 celkem 59 procent obyvatel. Druhou příčku mezi zeměmi EU drží Estonsko se 34 procenty. Naopak v Polsku se k největší církvi římskokatolické hlásí celých 90 procent populace. 

 


O čem píše 23. číslo Katolického týdeníku

14. 6. 2006  Jiří Macháně

Tématem tohoto čísla Katolického týdeníku je agresivita. "Ač by se na první pohled mohlo zdát, že se katolíků netýká, sáhneme-li si do svědomí, asi připustíme, že agresivita je ve větší či menší míře i naší součástí. Toto samotné zjištění ještě není žádná tragédie. Troufám si dokonce tvrdit, že právě věřící lidé dokáží reagovat spíše s křesťanskou mírností a láskou než pomocí pěstí a zvýšeného hlasu. Ale i tomu je třeba se učit," uvádí tematickou dvoustranu šéfredaktor KT Antonín Randa.

 

 

 


Stavbaři našli zbytky kláštera

13. 6. 2006  (am)

Klášter nad Dědinou - Při výstavbě vodovodní přípojky v Klášteře nad Dědinou nedaleko Třebechovic pod Orebem stavbaři odkryli zbytky starého opukového zdiva. Pracovníci Muzea a Galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou se domnívají, že je to důkaz existence cisterciáckého kláštera Svaté Pole, který husité vypálili v roce 1420.


Církvi vadí čítanka, kde Bůh svede Pannu Marii

8. 6. 2006  Pavla Kubálková

Českou katolickou církev "rozčilila" čítanka pro žáky osmých tříd a víceletých gymnázií. Kvůli pasáži s ukázkou z knihy Francoise Cavanny Písmo církev chce, aby ministerstvo školství učebnici stáhlo ze škol."Tento text svým obsahem ironicky parafrázuje Písmo svaté o narození Ježíše či vraždění betlémských dětí," říká o textu kardinál Miloslav Vlk.


Kostely chátrají, na opravy chybí peníze

Některé už musely být zavřeny kvůli bezpečnosti, lidem hrozí úrazy

5. 6. 2006  Luděk Stínil 

Téměř dvě stě kostelů, které v Česku spravuje Římskokatolická církev, je ve velmi špatném stavu. Dvě třetiny z nich najdete na severu Čech.

 

 

 


Polská katolická církev se bojí lustrací kněží

2. 6. 2006  Martin Ehl

Jen tři dny po skončení návštěvy papeže Benedikta XVI. v Polsku zažívá místní katolická církev skandál. Kněz Tadeusz Isakowicz-Zaleski měl včera zveřejnit seznam osmadvaceti kněží z Krakova, kteří byli spolupracovníky bývalé státní bezpečnosti. Nebyli to "jen" kněží, ale blízcí spolupracovníci papeže Jana Pavla II. a kardinála Stanislawa Dziwisze. Senzace se ale nekonala, církev se úspěšně brání. Zaleského, bývalého duchovního rádce stávkujících hutníků z dob Solidarity, umlčel ostrý dopis, který dostal od kardinála Dziwisze. 


Povede olomouckou teologickou fakultu žena?

2. 6. 2006  Martina Vysloužilová

Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci možná přece jenom povede součastná proděkanka Gabriela Ivana Vlková. I když ji kongregace pro katolickou výchovu v Římě do funkce děkanky nedoporučila, možná názor změní. Podle arcibiskupa Jana Graubnera v Římě neměli dostatečné informace. 


Vzácný kostel otvírá dveře

1. 6. 2006  Iva Hosmanová

Jedna z nejvýznamnějších církevních staveb v plzeňském regionu - kostel Všech svatých v Horšově - se po opravě slavnostně otevřela veřejnosti. Stalo se tak po bohoslužbě, při níž kostelu požehnal plzeňský biskup František Radkovský. 

 


Kostely? Ty ale nejsou jen naše!

Rozhovor s litoměřickým biskupem Pavlem Posádem

31. 5. 2006  Tomáš Kassal

* Na severu Čech je nejméně věřících lidí a nejvíce chátrajících kostelů. Co z toho je pro vás, pro kněží, větší problém? 

Nás na prvním místě zajímají věřící. I když to tak někdy vypadá, nejsme posláni, abychom se starali o chátrající kostely. My se musíme starat o každého člověka. 

 

 


Prodáme chátrající kostely, uvažuje plzeňské biskupství

31. 5. 2006  čtk 

Plzeňské biskupství uvažuje o tom, že prodá některé zchátralé kostely. Vidí v tom jednu z možností, jak zachránit církevní památky, na jejichž obnovu či údržbu nemá peníze.


Svatý otec v Polsku - 4. den

30. 5. 2006  Johanka Bronková

Vzít si slovo na tomto místě hrůzy, koncentrace zločinů proti Bohu a proti člověku, které nemají v dějinách obdoby, je téměř nemožné, a je to zvláště obtížné a drtivé pro křesťana, pro papeže, který pochází z Německa. Na místě, jako je tohle, chybí slova, nakonec může zůstat jen ustrnulé mlčení – mlčení, které je vnitřním křikem k Bohu: „Pane, proč jsi mlčel? Jak jsi mohl toto všechno připustit?" A v tomto postoji mlčení se ve svém nitru hluboce skláníme před nesčetným zástupem těch, kteří zde trpěli a byli poslán i na smrt; toto mlčení se však stává hlasitě pronášenou prosbou o odpuštění o smíření voláním k živému Bohu, aby už nikdy nedovolil něco podobného.


Papež se jede do Polska nejen poklonit památce svého předchůdce

26. 5. 2006  Kateřina Rózsová

Apoštolská cesta papeže Benedikta XVI. do Polska může být považována za skutečně první zahraniční cestu současného papeže. Účast papeže na Světovém dnu mládeže v Kolíně nad Rýnem loni v srpnu byla totiž plánována ještě Janem Pavlem II.

 


TV NOE vysílá přímý přenos papežovy návštěvy Polska ve dnech 25. 5.-28. 5.

26. 5. 2006  Pavel Siuda 

Nová křesťanská televize umožní divákům v České republice sledovat v přímém přenosu hlavní části návštěvy Svatého otce Benedikta XVI. v Polsku.

 


Papež chce, aby kněží nebyli kariéristé

18. 5. 2006  čtk

Papež Benedikt XVI. vzkázal mužům, kteří rozšiřují řady kněží římskokatolické církve, aby svůj úřad nepovažovali za prostředek ke kariéře. 

 

 

 


Sv. Cyril a Metoděj ukazují cestu k dialogu, řekl papež

17. 5. 2006  Kateřina Rózsová

Papež ve své promluvě při převzetí pověřovacích listin nového bulharského velvyslance u Svatého stolce Valentina Bozhilova připomenul, že sv. Cyril a Metoděj jako "první evangelizátoři Bulharska stále představují model pro dialog mezi kulturami", protože díky nim se "Boží zpráva o Kristu dostala k obyvatelům střední a východní Evropy v jejich jazyce. Tím nová kultura rostla a byla živena evangeliem a křesťanskou tradicí, rozvíjená liturgií, právem a institucemi, dokud se nestala společným dědictvím všech Slovanů." Tito dva světci, "kteří překonali rozpory své doby, nám ukazují cestu k dialogu a jednotě".

 

 


Anselm Grün opět v Brně

17. 5. 2006  Martina Jandlová

Pastorační středisko brněnské diecéze a Karmelitánské nakladatelství spolupořádají ve dnech 9.-11.6. setkání s benediktinem P. Anselmem Grünem, jedním z nejznámějších světových autorů duchovní křesťanské literatury.

 

 


"Kniha je jako karikatury proroka Mohameda"

15. 5. 2006  Martin Horálek

Dan Brown vytváří falešný dojem, že ve své knize skutečně odhaluje jakési tajné skutečnosti, které se může čtenář dozvědět teprve až po přečtení jeho románu. Kniha je také zcela evidentně záměrným útokem na náboženské cítění křesťanů. 

 

 


Česká církev útočí proti bestselleru

15. 5. 2006  V. Buchert, O. Málková

Česká církev ostře zaútočila proti knize a filmu Šifra mistra Leonarda. Stěžuje si, že světový bestseller uráží náboženské cítění křesťanů. Přidala se tak k celosvětové vlně křesťanských protestů.Rozhořčení roste úměrně tomu, jak se blíží premiéra filmu s Tomem Hanksem v hlavní roli, natočeného podle bestselleru amerického spisovatele Dana Browna.


Ceny Gratias Agit

12. 5. 2006  Filip Kanda

Kardinál Tomáš Špidlík, lyžařka Kateřina Neumannová, bývalá americká ministryně zahraničí Madelaine Albrightová a nebo spisovatelé Josef Škvorecký a Zdena Salivarová. To jsou někteří z těch, které ministerstvo zahraničí odměňovalo cenou Gratias Agit - za to, že v cizině vytvářejí a šíří dobré jméno České republiky. 


Ženatí kněží: katolíkům platy nezávidíme

12. 5. 2006  Kamil Dubský

Zatímco například vrchlabský farář Církve československé husitské Tomáš Altman musí uživit dvě děti a ženu na mateřské, jeho kolegové u katolické církve mají díky celibátu celý, státem daný tabulkový plat pro sebe. Nespravedlnost v tom ale nikdo nevidí. O nás se stará Bůh, říkají ženatí duchovní.


Polsko v květnu navštíví papež

11. 5. 2006  jas

První zahraniční návštěva nového papeže Benedikta XVI. poctí Polsko, rodiště jeho loni zesnulého předchůdce Jana Pavla II. Jeho letadlo dosedne na polskou půdu ve čtvrtek 25. května před polednem.

 

 

 


Cesty víry a Křesťanský magazín z Prahy

11. 5. 2006  Zuzana Ujhelyiová

V dnešní době sílí zájem po návratu k způsobu života prvotních křesťanů. O tento návrat se pokoušejí i členové komunity, která vznikla v Rusku.


Vatikán exkomunikoval nové čínské biskupy

10. 5. 2006  hn

Papež Benedikt XVI. považuje vysvěcení dvou katolických biskupů v Číně, k němuž přikročila začátkem tohoto týdne státem uznávaná čínská katolická církev bez souhlasu Vatikánu, za "vážné porušení náboženské svobody". 


Pozvánka na přípomínku 220. výročí postavení kostela na Kovánci a instalaci faráře M. Šimka

10. 5. 2006  Michal Šimek 

Dovoluji si Vám poslat pozvánku na slavnostní bohoslužbu u příležitosti 220. výročí postavení evangelického tolerančního kostela na Kovánci (okr. Mladá Boleslav).

 

 

 

 


Statistické údaje o církvi za období 1978-2004

10. 5. 2006  Kateřina Rózsová 

Katolická církev se rozvíjí hlavně v Africe a Asii. Vyplývá to z údajů vydané Statistické ročenky církve za rok 2004.


Biskupové chtějí zakázat seriál o papeži

9. 5. 2006  ČTK

Biskupové z německé spolkové země Bavorsko podnikli právní kroky proti hudebnímu televiznímu kanálu MTV, který chce odvysílat kreslený satirický seriál Popetown (Papežovo město). Podle nich seriál znevažuje hlavu i rituály katolické církve. 

 


K věřícím mluvil Halík i karmelitán

9. 5. 2006  Zdeněk Skalička

Čtyři sta třicet vysokoškoláků z akademických obcí České a Slovenské republiky se minulý víkend zúčastnilo 8. ročníku Studentského Velehradu. Letošním mottem bylo: Identita - jít a nezabloudit.


Diecéze oslaví výročí nástěnným kalendářem

9. 5. 2006  fs

Brněnské biskupství vydalo v těchto dnech nástěnný kalendář na rok 2007. Třináct fotografií katedrály svatého Petra a Pavla vytvořil umělecký fotograf Libor Teplý. 


Naďa Urbánková zve hosty

9. 5. 2006  po

"Na červenec a srpen jsme připravili pod záštitou slovenského exprezidenta Michala Kováče a ministra kultury Vítězslava Jandáka sérii programu Nadi Urbánkové s názvem Želivské unisono", informuje garant kulturního léta bratr Gottschalk. Známá zpěvačka si po oba měsíce každou sobotu v 15 hodin pozve do Českého nebe v opatství jednu z českých nebo slovenských osobností. 

 

 


Kardinál Tomáš Špidlík převezme Cenu Gratias agit

4. 5. 2006  Kateřina Rózsová

Ve čtvrtek 4.5.2006 v 10.00 hodin převezme kardinál Tomáš Špidlík z rukou ministra zahraničních věcí ČR Cyrila Svobody Cenu Gratias agit 2006. Cenu Gratias agit uděluje ministr zahraničních věcí ČR za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Oceněny mohou být osoby bez rozdílu národnosti a státní příslušnosti, nezávisle na zemi jejich původu a současného pobytu, které svojí dlouhodobou činností nad rámec svých profesionálních povinností nebo významným činem cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

 


Metropolitou Pravoslavné církve byl zvolen arcibiskup Kryštof

4. 5. 2006  Martin Horálek

V úterý 2.5.2006 se v pravoslavném monastýru ve Vilémově u Litovle konal mimořádný sněm Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, který zvolil nového metropolitu. Volby se účastnili delegáti z řad duchovenstva a věřících. Novým metropolitou byl zvolen dosavadní arcibiskup pražský a českých zemí Kryštof.

 

 

 


Případ kontroverzního polského Rádia Maryja

4. 5. 2006  Martin Dorazín

Polští biskupové budou dnes jednat o problému kontroverzního ultrakatolického Rádia Maria. V jeho vysílání se často objevují xenofobní a antisemitské výroky. Vatikán dal najevo, že by polská církev měla tuto otázku vyřešit nejlépe ještě před návštěvou papeže Benedikta XVI., který do Polska přijíždí na konci května. 


Mimořádný volební sněm Pravoslavné církve

3. 5. 2006  Zuzana Ujhelyiová

Dne 2.5.2006 byl v pravoslavném monastýru ve Vilémově u Litovle zahájen mimořádný Volební sněm Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Cílem sněmu je volba nového metropolity.


Stanovisko České biskupské konference k přijetí zákona o registrovaném partnerství

27. 4. 2006  Martin Horálek 

Vyhlášený zákon je v rozporu s přirozeným právem a devalvuje postavení rodiny, která jako základní pilíř svobodné společnosti má v ústavním pořádku zaručenou mimořádnou ochranu. Zákon svými důsledky neodstraňuje nerovnost, nýbrž ve skutečnosti nerovnost zakládá. Zákon o tzv. registrovaném partnerství umožňuje vznik nového a exkluzivního právního postavení (statusu) pro osoby stejného pohlaví, které se z různých příčin rozhodnou spolu žít v tzv. registrovaném partnerství. S registrací přitom zákon spojuje vznik řady práv, a to zejména vůči státu (orgánům veřejné moci).


Floridský ráj pro věřící

Americký miliardář buduje katolické město podle vzoru středověkých sídel

27. 4. 2006  ctk

Americký podnikatel Tom Monaghan vydělal jmění na prodeji pizzy po celém světě. Nyní se rozhodl utratit stovky milionů dolarů za stavbu jakéhosi pomníku k uctění katolické víry. Město Ave Maria je vymodelováno na základě podoby středověkých měst Evropy, s kostelem a univerzitou v centru veřejného dění.


K probíhající diskusi o časopise Te Deum

Několik poznámek Arcibiskupství pražského k probíhající diskusi s redakcí časopisu Te Deum.

26. 4. 2006  Zuzana Ujhelyiová


Kauza Babice - osvobozující rozsudek

25. 4. 2006  Michal Šimek

Vrchní soud v Olomouci rozhodl, že Michal Šimek se nemusí omlouvat M. Holzbauerovi


Ocenění prof. Ludvíku Armbrusterovi

20. 4. 2006  Kateřina Rózsová

Za celoživotní přínos byl v úterý 18. 4. 2006 v 17.30 hodin předán děkanovi Katolické teologické fakulty UK prof. PhDr. Ludvíku Armbrusterovi Rakouský Čestný kříž za vědu a umění I. třídy.

 

 

 


Papež jmenoval další 3 členy komise pro dialog s lefebvristickým hnutím

11. 4. 2006  Martin Horálek

Komisi, která má za cíl vést dialog s "Bratrstvem sv. Pia X.", doplnil papež Benedikt XVI. o tři členy. Do Papežské komise "Ecclesia Dei" byli v sobotu (8.4.) jmenováni: prefekt Kongregace pro nauku víry kardinál William Levada, předseda Francouzské biskupské konference kardinál Jean-Pierre Ricard a španělský primas kardinál Antonio Canizares Llovera.

 

 

 

 


Polský náboženský rozhlas blízký vládě obviněn z antisemitismu

10. 4. 2006  (zdp, šeb)

Rozporuplnou polskou rozhlasovou stanici Radio Maryja, která má blízko k současné konzervativní vládě, ostře kritizovala místní etická rada pro média. Názory vysílané katolickým radiem označila za primitivní a antisemitské a vyzvala stanici k zastavení šíření xenofobních myšlenek.


Otázka pro mgr. Martina Horálka, mluvčího ČBK

10. 4. 2006  Filip Sklenář

Pane magistře, je církev srozuměna s činností elektronického periodika Katolík revue?

O provozu této webové stránky víme, ale katolická církev se od jejího obsahu jednoznačně distancuje.


Vypadalo Ježíšovo ukřižování jinak?

9. 4. 2006  (mf) 

Představy o způsobu, jakým byl ukřižován Ježíš Kristus, mohou být mylné. Ukřižování je sice nejsilnějším symbolem křesťanství, ale neexistuje žádný důkaz, že Ježíš byl ukřižován právě tak, jak to církev zobrazuje, uvádí se ve studii britských vědců, jež byla zveřejněna v nejnovějším čísle časopisu Journal of the Royal Academy of Medicine.


Teologickou fakultu zřejmě povede žena

9. 4. 2006  (ln)

Pouze jediný kandidát se bude ucházet o místo děkana Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Je jí současná proděkanka pro studijní a pedagogické záležitosti Gabriela Ivana Vlková. 


Diecéze tento týden představí svou vlajku

7. 4. 2006  (ln)

Vlastní vlajku má brněnská diecéze. Biskup Vojtěch Cikrle ji poprvé představí na sobotním setkání diecézní mládeže v katedrále na Petrově v Brně. 

 


Do Číny se znovu "vrací" bůh

3. 4. 2006  Ladislav Kryzánek

Nejlidnatější země světa díky záviděníhodnému ekonomickému boomu rychle bohatne a její obyvatelé vedle konzumního šílenství projevují čím dál tím větší hlad i po duchovnu. Lidé dnes víc než kdy jindy pociťují absenci duchovních myšlenek a hodnot, které chtěla z jejich myslí definitivně vymazat Mao Ce-tungova nechvalně proslulá kulturní revoluce. Opětovným příklonem k náboženství se snaží onu prázdnotu rychle vyplnit. 


Nábožensky založení lidé jsou šťastnější, optimističtější, méně často dostávají mrtvici a vysoký tlak

3. 4. 2006  (bl)

Z průzkumů vyplývá, že nábožensky založení lidé jsou šťastnější, optimističtější, méně často dostávají mrtvici a vysoký tlak, lépe si dokáží poradit se životními problémy a méně se bojí smrti než ateisté. Z toho, jak se zdá, vyplývá, že víra v nadpřirozeno je z hlediska evoluce výhodou.


Důležitý muž v pozadí

29. 3. 2006  Jan Jandourek

Málokdy na sebe poutají pozornost. Bývají spíše v pozadí, přesto jsou svědky všeho důležitého, co se děje: osobní tajemníci papežů. Jeden z nich, Polák Stanislaw Dziwisz, stál po boku Karola Wojtyly čtyřicet let, doprovázel ho na sto čtyřech zahraničních cestách a držel ho za ruku v okamžiku smrti. 24. března se stane kardinálem.

 

 


Železná opona nebyla pro Boha problém

29. 3. 2006  Eva Stieberová

Opat Bernhard Thebes oslavil včera patnáct let svého působení v cisterciáckém klášteře v Oseku. V den výročí úmrtí svatého Benedikta, podle jehož řehole se cisterciáci dodnes řídí, dostal od svých přátel dort v cisterciáckých barvách, černé a bílé. Poděkovat opatovi za to, co pro Osek dělá, přišli i starosta Jiří Hlinka a místostarosta Jiří Vondra.


Afgánci Abdulu Rahmanovi hrozí za konverzi ke křesťanství trest smrti

24. 3. 2006  František Jirsa

Křesťané v Afganistánu se obávají, že v jejich zemi nebude respektována svoboda náboženského vyznání.


Papežský titul Patriarcha Západu

24. 3. 2006  František Jirsa

Papežská rada pro jednotu křesťanů vydala prohlášení, ve kterém objasňuje vynechání titulu papeže "Patriarcha Západu" v letošním vydání papežské ročenky "Annuario Pontificio". Papežská rada pro jednotu křesťanů ve svém prohlášení uvádí, že východní Patriarcháty, které vznikly po koncilech v Konstantinopoli a v Chalcedonu ve 4. a 5. století, byly vztaženy k přesně vymezeným teritoriím, zatímco území římského biskupa nebylo takto ohraničeno.


Úvodní den kardinálského kolegia v Římě

24. 3. 2006  Martin Horálek

Dnem rozjímání a modlitby nazval papež dnešní (23.3.) generální kongregaci kardinálů. Ve vatikánské Synodní hale se sešli členové kardinálského kolegia s papežem Benediktem XVI... Během setkání kardinálů probíhá svobodná diskuse nad otázkami, které kardinálům předložil papež Benedikt XVI. Jde o otázky týkající se emeritních biskupů, otázku liturgické reformy 2. vatikánského koncilu a postoje Mons. Lefebvra k ní a otázky dialogu mezi církví a Islámem. 


Skoroutajená mimořádná výstava ve starobylém benediktinském klášteře v Rajhradě u Brna

23. 3. 2006  Miroslav G. Richter

Pouhý necelý týden bude ve dnech 4. dubna (úterý) až 9. dubna (neděle) 2006 v starobylém moravském duchovním centru, v Rajhradě u Brna, instalována výstava "Rajhradské písemnictví doby přemyslovské", během níž budou vystaveny rukopisy z 12. a 13. století po Kr., které vznikly v Rajhradském benediktinském klášteře.

 


Domforum Regensburg - Pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk promluví o Evropě

17. 3. 2006  Kateřina Rózsová

"Jako křesťané jsme všichni vyzváni, abychom nenechali společnost jí samé, ale aktivně ji spoluutvářeli", uvedl biskup Bernard Ludwig. "Naše křesťanství nekončí u hlavního portálu katedrály; je naším principem života, a je tak i motorem a principem vytváření naší společnosti".


Pořad o P. Přemyslu Coufalovi

16. 3. 2006  Martina Jandlová

Letos uplynulo 25 let od zavraždění tajně svěceného moravského kněze P. Přemysla Coufala v Bratislavě. Jeho případem se právě začal zabývat slovenský Ústav pamäti národa. O známých i neznámých okolnostech tohoto úmrtí bude Marie Blažková rozmlouvat s P. Františkem Líznou, přítelem zesnulého kněze. 

 

 

 


Agenti s kolárky

15. 3. 2006  -der- 

Podle odhadů historiků spolupracovalo za "lidové republiky" s polskými bezpečnostními službami kolem devíti tisíc osob spojených s církví, přičemž zhruba patnáct procent duchovních v provinčních farnostech, diecézích i samém episkopátu od nich pobíralo plat. 

 


Církev v Maďarsku se chce vyrovnat s minulostí

14. 3. 2006  job

V Maďarsku vznikla církevní nadace na podporu bádání o dějinách církve za komunismu. Nese jméno P. Odona Lenarda, kněze, který strávil v komunistických kriminálech 20 let. Nadace má organizovat a koordinovat výzkum tohoto temného období maďarských dějin - čteme v prohlášení.


Polští biskupové se vyjádřili ke spolupracovníkům tajné policie v řadách církve

13. 3. 2006  job

Polští biskupové zveřejnili prohlášení o duchovních, kteří spolupracovali s tajnou policií minulého režimu. Zdůraznili v něm, že v atmosféře podezření a pomluv, která doprovází postupné zveřejňování materiálů tajné policie, zůstává platný křesťanský postoj spojující svědectví pravdy s úctou k důstojnosti člověka. 

 

 

 


Irští kněží zneužívali stovky dětí

10. 3. 2006  (ap)

Dublin - Irsko zaskočily výsledky šetření představitelů katolické církve - podle dublinské arcidiecéze je 102 jejích kněží v podezření ze sexuálního či psychického zneužívání dětí.

 

 

 


Polská odvaha

9. 3. 2006  Antonín Zelenka

Polská katolická církev se rozhodla zveřejnit jména kněží, kteří spolupracovali s tajnou policií. Hlava české katolické církve však nikoli. "Vše je jaksi vyřešeno," odpověděl kardinál. Od člověka, který se dlouhá léta musel jako kněz živit mytím výkladních skříní, je tato reakce více než překvapivá. 


Vlk: Lustrace kněží nejsou zapotřebí

9. 3. 2006  Jan Šenkýř

Tyhlety věci jsou jaksi vyřešeny a já nevidím, že by bylo zapotřebí takovou komisi zakládat... Nezjistil jsem, že by ta většina, která byla nějak v seznamech, že by se nějak provinila nebo jako že by to mělo důsledky a uškodili. 

 


Komise pro vyšetřování spolupráce duchovních s tajnou policií

3. 3. 2006  job 

Arcibiskup Stanislav Dziwisz ustanovil teologicko-pastorační komisi "Paměť a Starost" (Pamięć i Troska). Bude v ní pracovat skupina historiků Papežské teologické akademie a Institutu národní paměti. Jejich úkolem bude prozkoumat případy spolupráce duchovních osob s tajnou policií za minulého režimu. 

 

 


Diecézní fáze beatifikačního procesu Služebníka Božího Tomáše Týna zahájena

1. 3. 2006  Martina Jandlová

V sobotu 25.2.2006 byla v boloňské bazilice sv. Dominika zahájena tzv. diecézní fáze šetření ve věci blahořečení Služebníka Božího Tomáše Týna (1950-1990), dominikánského kněze, brněnského rodáka a člena České dominikánské provincie.


Mariánské slavnosti v Brně-Tuřanech

1. 3. 2006  Martina Jandlová  

Brno: V Brně – Tuřanech oslaví v sobotu 4. 3. dvousté výročí od přenesení sochy Matky Boží v trní do současného kostela. Slavnostní bohoslužbě v 17.30 hodin s hlavním celebrantem Jiřím Mikuláškem, generálním vikářem brněnské diecéze, bude předcházet od 17.00 hodin společná modlitba růžence.


Bůh miluje hříšníka, ale nenávidí hřích

27. 2. 2006 

Bible zaujímá k problému homosexuálních vztahů jednoznačný postoj: "Nebudeš obcovat s mužem jako se ženou, je to ohavnost" /3M 18, 22/. Sv. apoštol Pavel dále mluví o "hanebných vášních" a také o tom, že: "Jejich ženy zaměnily přirozený styk za nepřirozený a stejně i muži zanechali přirozeného styku s ženami a vzplanuli žádostí jeden k druhému, muži s muži provádějí hanebnosti a tak sami na sobě dostávají zaslouženou odplatu za svoji zcestnost". Apoštol nám dále připomíná, že Božího odsouzení se dostane také těm, kdo takovéto jednání schvalují /Ř 1, 18-32/. V listu ke Korintským se dokonce mluví o tom, že tito lidé nezdědí věčný život: "Nemylte se: Ani smilnící, ani modláři, ani cizoložníci, ani modloslužebníci ani zvrhlíci …nebudou mít účast v Božím Království" /1 Kor 6, 9- 10/.


Beatifikační proces P. Tomáše Týna bude zahájen

23. 2. 2006  job

Boloňský arcibiskup Carlo Caffarra zahájí v sobotu 25. února diecézní fázi beatifikačního procesu brněnského rodáka a dominikánského kněze Tomáše Týna, který nabídl život jako oběť za svobodu své vlasti. Stane se tak v boloňské bazilice sv. Dominika při chórové liturgii hodin.

 

 

 


Na světový den nemocných je možné získat odpustky

11. 2. 2006  Petr Cekota

Papež Benedikt XVI. schválil dekret, jímž se udělují plnomocné a částečné odpustky v souvislosti se Světovým dnem nemocných, který připadá na 11.února, den památky Panny Marie Lourdské. Příslušný dokument podepsal hlavní apoštolský penitenciář kardinál James Francis Stafford.


Náměstek ministra kultury Koutný se rozhodl odejít

8. 2. 2006  haš, čtk

Ministr kultury Vítězslav Jandák zvažuje rezignaci náměstka Petra Koutného (KDU-ČSL), kterou Koutný podle svého vyjádření nabídl proto, že ministr převedl z jeho gesce do jiné odbor církví.

"Bylo pro mě důležité, že do mé gesce spadá odbor církví. Odbor byl převeden příkazem ministra na konci roku 2005 do jiné sekce, a tím se pro mě stala záležitost mého angažmá zde poněkud diskutabilní. S panem ministrem jsem se dohodl na odchodu," řekl včera Koutný.

 

 


Zemřel pravoslavný metropolita Nikolaj

31. 1. 2006  Kateřina Rózsová

V Prešově na východním Slovensku dne 30. 1. časně ráno ve věku 79 let zemřel metropolita pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku arcibiskup Nikolaj.

 

 

 

 


Dominikáni v České republice mají nového provinciála

26. 1. 2006  -mgr-

Řád bratří kazatelů (lidově dominikáni) v České republice, který tvoří několik desítek členů, má nového představeného, tzv. provinciála. 

 

 

 


Slavná pouť na Velehrad letos začíná už v zimě

25. 1. 06 Miloš Lunda

Většina lidí má pouť na Velehradě spojenou s létem, s volným červencovým dnem na svátek svatých Cyrila a Metoděje. Málokdo však ví, že začíná svou první etapou už v únoru na trase z Levého Hradce do Prahy. Zúčastnit se jí letos chtějí katolíci i z Velkomeziříčska. 

 

 

 

 


Italové věří v Boha, církvi už méně

24. 1. 2006 ln

Drtivá většina Italů se sice hlásí ke katolické církvi, to ale neznamená, že by ve všem poslouchali Vatikán.Včera zveřejněný průzkum institutu Eurispes naopak ukázal, že většina italských katolíků s vedením církve v některých etických či sociálních otázkách nesouhlasí. Za katolíky se v průzkumu označilo 87,8 procenta Italů, jen třetinu z tohoto počtu ale tvoří praktikující katolíci. 


Odměny pastýřům

24. 1. 2006

Vedle chystaného navyšování rodičovských příspěvků se dostalo i na zvýšení odměn pro duchovní registrovaných církví a náboženských společností.


VI. PĚŠÍ POUŤ NA VELEHRAd

(a zároveň XXV. etapová z Levého Hradce a Nového Jičína)

"RADOST PRO VŠECHEN LID" (Lukáš 2,10) 

19. 1. 2006  P. Jan Peňáz 

Na Levém Hradci se začíná v sobotu 11.2. 2006 v 9.30 a pak se jednou za měsíc po sobotách etapově postupuje na Moravu. 


Soud o existenci Krista

16. 1. 2006  Bohumil Doležal 

Pod tímto titulkem přinesly minulý týden Lidové noviny informaci o kuriózním procesu, jenž má proběhnout v italském městě Viterbo. Jakýsi militantní ateista jménem Cascioli se dostal do sporu s katolickým knězem Righim, který v místním tisku kritizoval jeho knihu, v níž dokazuje, že kromě Evangelií neexistují žádné přímé důkazy Ježíšovy existence a že jde vlastně o mystifikaci záměrně vytvořenou prvními křesťany. A Cascioli zažaloval celou katolickou církev podle dvou článků italského trestního zákoníka (zneužívání důvěry lidí, úmyslná záměna totožnosti osob). 


Kwasniewski pomáhá při blahořečení Jana Pavla II.

9. 1. 2006

VARŠAVA Polský prezident Aleksander Kwasniewski v úterý vypovídal jako svědek v procesu blahořečení nedávno zesnulého papeže Jana Pavla II. Výslech se odehrál v prezidentském paláci ve Varšavě, napsal polský deník Rzeczpospolita. 

 

 


Vatikánský list Neokatechumenátnímu hnutí

6. 1. 2006  (job) 

Kardinál Francis Arinze, který ve Vatikánu odpovídá za otázky liturgie a svátosti, adresoval nedávno list představitelům Neokatechumenátního hnutí. Žádá v něm, aby sladili své obřady s liturgickými předpisy církve. Obsah listu komentoval pro agenturu Zenit Giuseppe Gennarini, pověřený mluvčí neokatechumenátního hnutí pro kontakt s médiemi. Jde o vůbec první případ na světě, kdy Svatý Stolec dal určité skupině uvnitř církve písemné povolení zavádět v liturgii jisté úpravy, říká Gennarini. 


Papeže Jana Pavla I. zavraždili, tvrdí kniha

2. 1. 2006  afp, ef

Papež Jan Pavel I., který v roce 1978 nečekaně zemřel po pouhých 33 dnech svého pontifikátu, byl zavražděn. S verzí násilné smrti Svatého otce, o níž se stále spekuluje, nyní ve své knize přichází portugalský scenárista Luis Miguel Rocha. Ten se v knize s názvem Poslední papež opírá o tajné dokumenty, které měl obdržet od nejmenovaného zdroje přímo z Vatikánu. 

 

 

 

 


Pomoc grátis? Platím daně, starejte se!  

2. 1. 2006  Květa Matějovcová

Znamená pro lidi na Rokycansku dobrovolná fyzická práce radost z toho, že se mohou sami podílet třeba na lepším vzhledu obce či školy? Nebo by takovou pobídku považovali za nemístné obtěžování, které je třeba razantně odmítnout? Přiložit ruku k dílu neváhají spíše obyvatelé venkova, ale ani zde to nemusí být pravidlem. Leckde se raději vykoupí finančním nebo věcným darem, případně prosbu rovnou odmítnou. 


 

Nejnovější zprávy najdete zde.
Některé další zprávy můžete najít též v rubrice Ekumenismus 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci