Papež v rodišti svého předchůdce

15. 6. 2006  Eduard FreislerI závěr návštěvy Benedikta XVI. se nesl ve stopách jeho předchůdce

 

WADOWICE Náš skromný sluha boží je již kousek od města, ozývá se z tlampačů umístěných na pouličních lampách městečka Wadowice. Tato slova zapůsobí na davy lidí, kteří se tísní podél hlavní silnice směřující na náměstí, které je již zcela zaplněné, jako uhrančivé kouzlo. Všichni ztichnou a otočí se směrem k očekávané koloně aut papeže Benedikta XVI.

Hmatatelné napětí ještě na chvíli odlehčí potulný pes, který běží prostředkem silnice a zmateně hledá únikový východ. U lidí jeho vystrašený běh vyvolá smích. Z tlampačů, které na okamžik oněměly, ale opět znějí liturgické písně. Duchovní moderátor, který před chvílí poutníky upozornil na příjezd Svatého otce, do písní vstupuje zpěvem i dalšími informacemi o vzdálenosti papeže od Wadowic, města, "kde to všechno začalo". Právě zde se narodil Jan Pavel II., právě zde stojí jeho rodný dům.

 

 

Povinná zastávka

Benedikta XVI. na jeho návštěvě Polska čekalo několik podle Poláků zásadních zastávek, příjezd do Wadowic byl ale podle některých průzkumů vnímán jako ta nejdůležitější. Průzkum předního polského listu Gazeta Wyborzca například tvrdil, že 30 procent Poláků se domnívá, že nejvýznamnějším místem, kam měl Benedikt XVI. přijet, byly právě Wadowice, 25 procent dotázaných uvedlo Osvětim, na třetím místě se umístil Krakov. Opět především proto, že zde Jan Pavel působil jako arcibiskup krakovský.

Obyvatelé Wadowic a s nimi tisíce poutníků se konečně dočkali. Kolona se Svatým otcem vjíždí do města. Kolem zástupů lidí ale černé automobily projíždějí poměrně rychle, v jednom z nich se mihne žehnající ruka Benedikta XVI., jeho obličej je jen těžko k rozeznání. Když vozy projedou, vlna jásotu rychle opadá. "Nestačila jsem si ho vůbec všimnou, mohl se zrovna nám trochu víc ukázat," povzdechne si zhruba čtyřicetiletá žena. Papež se ale dostatečně dlouho ukáže na náměstí, kde se shromáždilo na 30 000 lidí. "Bratři a sestry, s velkým vzrušením přijíždím do rodného města mého milovaného předchůdce, božího sluhy Jana Pavla II. Na své cestě v jeho stopách jsem nemohl vynechat Wadowice, kde vše začalo," řekl Benedikt XVI.

 

Toto okno je tvé

Onu tajemnou formulku "kde to všechno začalo" si lze přečíst i na billboardu s podobiznou Jana Pavla II. těsně před vstupem do Wadowic. Nad silnicí, kterou z Krakova až sem (úsek má zhruba 50 kilometrů) v rozestupu sta metrů hlídají policisté a vojáci, se ve větru zmítá i podlouhlý plakát se slovy: "Ať je Jan Pavel II. rychle prohlášen za svatého."

Benedikt XVI. je viditelně dojat ve chvíli, kdy k němu dav skanduje "děkujeme, děkujeme", což střídá silné a opakované provolání "Benedikto!". Jestliže Varšava Svatého otce přijala vřele, ale s viditelným nádechem nostalgie a stesku po Janu Pavlovi, o návštěvě Wadowic a Krakova se dá hovořit jako o jeho triumfu.

Zvlášť po příjezdu do Krakova, kde včera Benedikt vedl obří mši před téměř milionem lidí, bylo v uplynulých dnech znát, že se tu na papeže čekalo se vzrušením. Město je hustě vyzdobeno vatikánskými zástavami, podobiznami Benedikta a Jana Pavla II., hotely a motely jsou již měsíce zarezervovány statisíci poutníků.

Před krakovským arcibiskupstvím, kde Benedikt XVI. strávil dvě noci, se odhadem schází na 10 000 lidí. I oni vyvolávají jméno nového papeže doprovázené již tradičním rytmickým potleskem. Z okna k poutníkům kdysi hovořil Jan Pavel, nyní i Benedikt XVI. Některé deníky druhý den píší: "Benedikte, i toto okno je nyní tvé."

 

O autorovi: Eduard Freisler, zvláštní zpravodaj LN v Polsku

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 29. 5. 2006
Pro Listář vybral mgr)

 

 
DISKUSE
Na tento článek můžete reagovat zde.

 

J. Khler: Sv. Cyril a Metodj

INFORMOVAT O NOVINKCH

_______________ 

RUBRIKY:

vodn strana

Nmty, pipomnky
a sdlen ten

Zpravodajstv z kesanskho svta

Ekumenismus

SGAD-D a MOCHES

MSK

Pozvnky

Moravsk ma

Sv. Cyril a Metodj a jejich doba

Duchovn ivot

Ikony

Osobnosti

K zamylen

Souasn Morava

Rodinn kronika

Poezie

Humor

Rzn

Kontakt na redakci