Topolánek jednal s Vlkem o církvi

12. 10. 2006  (mfd)


 

Stará Boleslav - Několik tisíc lidí přijelo 28. září do Staré Boleslavi - na místo tragické smrti zemského patrona, knížete Václava. Dopolední mši sloužil kardinál Miloslav Vlk s dalšími českými a moravskými biskupy a desítkami kněží. Mezi účastníky slavnostní římskokatolické bohoslužby byl premiér Mirek Topolánek.

"Česko, nezapomeň, že jsi vybudované na křesťanských základech," řekl v promluvě biskup František Lobkowicz.

Po mši se premiér Topolánek sešel s kardinálem Miloslavem Vlkem, aby společně jednali o vztazích státu a katolické církve. K té se hlásí asi třetina české populace.

"Tohle bylo naše první setkání," řekl po skončení schůzky kardinál Miloslav Vlk. "Otázky, které jsou mezi církví a státem šestnáct let nedořešené, se snaží nový premiér a nová vláda uchopit a přinést konkrétnější řešení."

"Sešli jsme se u příležitosti svátku české státnosti, to, že se potkáváme s kardinálem Vlkem nyní a tady, má svoji symboliku," řekl na tiskové konferenci premiér Topolánek.

Jeho vláda je připravena řešit vztahy státu a církví týkající se vzájemné spolupráce, zákonů a smluv, financování i narovnávání křivd z minulosti. Premiér po setkání s kardinálem Vlkem řekl, že se o problémech, z nichž některé jsou řešitelné jednodušeji a některé složitěji, zahájí diskuse.

"Smlouvu s Vatikánem sjednává prezident. Doufám, že vláda bude pověřena ji připravit a dát parlamentu k ratifikaci," řekl Topolánek. Mezistátní smlouva o vztahu České republiky a katolické církve už byla před několika lety schválena, ale parlament ji tehdy zablokoval a také prezident Václav Klaus řekl, že by ji v té podobě nepodepsal.

Ve sporech o evidenci církevních právnických osob, kvůli nimž je už podruhé u Ústavního soudu novela zákona o církvích a náboženských společnostech, vyzval včera premiér ke kompromisu.

 

(Převzato z monitoringu médií TS ČBK ze dne 29. 9. 2006
Pro Listář vybral mh)

  

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci