Romská sdružení píšou kvůli Čunkovi do Vatikánu

15. 11. 2006  (čtk)


 

Praha, Zlín - Tři romská sdružení chtějí oslovit papeže Benedikta XVI. kvůli aktivitám a výrokům vsetínského starosty Jiřího Čunka (KDU-ČSL). "Neslučují se podle nich s křesťanským učením. Vedení KDU-ČSL by se mělo od nich nejen distancovat, ale zároveň učinit i rázná opatření a vyloučit Čunka ze strany," informoval jeden z autorů prohlášení Václav Miko. Podepsala jej sdružení Roma Realia Dobroměřice, Romani Aliance Rokycany a Futurum Roma Beroun. Vsetínská radnice na základě Čunkova rozhodnutí vystěhovala z města do Olomouckého kraje (na Jesenicko a Prostějovsko) desítky Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Dalších přibližně 230 Romů pak přestěhovala asi kilometr od centra do komplexu z plechových kontejnerů. Způsob, jakým starosta řešil problematiku romských neplatičů, minulý týden kritizoval i úřadující předseda lidovců Jan Kasal. "Nebudu zastírat, že mám pochybnosti o etické stránce počínání vsetínské radnice. Odmítám však hodnotit konkrétní případy, aniž bych se s nimi podrobně seznámil. To by zavánělo rasovým populismem," řekl Kasal. Po pátečním celostátním výboru strany zdůraznil, že Čunkovo řešení je mimo program KDU-ČSL a odpovědnost za něj nese Čunek, nikoliv strana.

"Pokud politik, a ke všemu křesťan, zaujímá takovýto názor a ve své práci z titulu starosty a budoucího senátora takto jedná, považujeme to za nebezpečný exces přibližující se ekvivalentně k fašismu," píše se v prohlášení. Sdružení odsoudila Čunkův výrok, ve kterém své aktivity přirovnává k "čištění od vředu". Domnívají se, že právě jeho, podle nich rasistické, kroky, mu umožnily vítězství v senátních a komunálních volbách.

"Romové již nedůvěřují katolické církvi a křesťanským institucím v České republice," uvedla ve svém prohlášení romská sdružení. Obrátila se proto na hlavu světové katolické církve. Doufají v to, že bude udržovat soucit s Romy se stejnou "láskou a upřímností" jako jeho předchůdce Jan Pavel II.

"Romové nechtějí věřit, že by Vatikán připustil bez povšimnutí hanobit jakoukoliv rasu samotnými křesťany," dodala sdružení.

Čunek kritiku odmítá a trvá na tom, že Romům pomáhá. "Aniž bych chtěl někoho urazit, uvědomil jsem si s hrůzou, že je v této republice hrozně málo lidí, kteří této problematice rozumějí. A já jsem přesvědčen, že já jí rozumím," řekl nedávno Čunek. O kontroverzním starostovi a senátorovi se mluví i jako o možném kandidátovi na předsedu lidovců.

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 6. 11. 2006
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci