Poláci pokatoličťují Británii

Milion Poláků na britských ostrovech mění náboženské složení společnosti

 

11. 9. 2006  Maciej Ruczaj


 

LONDÝN Londýnský Daily Telegraph informoval o novém problému katolické církve ve Velké Británii. Místní duchovenstvo, navyklé na nepříliš početnou skupinu tamějších katolíků, je nyní zcela přetížené kvůli "invazi" emigrantů z Polska. Těch je na britských ostrovech nyní oficiálně téměř milion, a veliká část z nich jsou praktikující katolíci. Britští katoličtí biskupové už dokonce vystoupili s apelem na své polské kolegy, aby polští kněží posílili řady britské katolické církve.

V kdysi katolickém Irsku, kde však rychlá modernizace a četné skandály postavení církve oslabily, polští emigranti - podle slov jednoho z irských kněží - přinášejí katolické církvi "nový impulz".

Podle stránek polské duchovní péče v Irsku se mše v polštině slouží v desítkách měst a městeček. Na červencové tradiční pouti na svatou horu Croagh Patrick představovali Poláci podstatnou část poutníků. Jejich přítomnost je natolik významná, že arcibiskup Tuamu věnoval letošní kázání na poutní mši tématu přistěhovalectví do Irska.

V protestantské Británii emigranti přenášejí polské tradice: koncem srpna se konala první pouť do kláštera Pluscarden ve Skotsku, kde se nachází kopie posvátného obrazu Panny Marie z Čenstochové...

Tento příliv polských katolických přistěhovalců má však i konfliktní potenciál, a to zvláště v oblasti Severního Irska, kde tamní národnostně-náboženský konflikt není ještě zcela uhašen.

Nedávno vypovídal ve zprávách polské televize mladý Polák, který byl v severoirském Belfastu zmlácen protestantskou bojůvkou. "Oranžoví mi nebudou říkat, kam smím chodit a kam ne," prohlásil vzdorovitě. Oranžová je barva ulsterských, probritských protestantů a Belfast je stejně jako jiná města v Severním Irsku rozdělen na protestantské a katolické čtvrtě.

Když po smrti Jana Pavla II. polští dělníci v jedné z továren ve městě Derry vstoupili do stávky poté, co jejich protestantští kolegové začali urážet zesnulého polského papeže, nikdo ještě nepředpokládal, že ztotožnění Polák-katolík může mít své konsekvence i v Ulsteru.

V posledních měsících se však množí případy útoků na Poláky, především v oblasti hrabství Derry. Tato fyzická napadení nebo zapálení domů obývaných Poláky (jak tomu bylo před časem v Belfastu) mají podle policie náboženský podtext. Vesměs se jedná o útoky na emigranty, kteří bydlí v protestantských čtvrtích a jsou takto násilně nuceni k odstěhování.

 

Urážka pokřižováním

 Místem střetů se stává už i fotbal. Severoirský konflikt měl svůj protějšek v boji mezi fanoušky nejsilnějších skotských klubu. Podle novináře Franklina Foera zatímco fandové Celtic Glasgow - potomci irských imigrantů - vždy tvořili pevné zázemí pro IRA, fanoušci Glasgow Rangers se ztotožňují s ulsterskými unionisty, ve svých písních zpívají "stojíme po kolena v krvi republikánů" a zdraví se pokřikem "Fuck the Pope".

Problém spočívá v tom, že dva nejznámější polští fotbalisté na ostrovech, kteří se stali pro polskou komunitu hrdiny, jsou hráči právě katolického Celtiku. Polský reprezentační gólman Artur Boruc nyní čelí policejnímu vyšetřování kvůli incidentu z letošního derby Glasgowu. Byl totiž obviněn fanoušky Rangers z urážky náboženského cítění: prý se před jejich tribunou "demonstrativně" pokřižoval. Podle policisty Billyho Malloye "počet stížností byl v této kauze ohromující". V květnu pak maskovaní útočníci zdemolovali byt polské rodiny v Derry, policie útok vysvětlovala tím, že někteří z obyvatel nosili trička polských hráčů Celtiku.

Jak Jan Pavel II., tak jeho nástupce Benedikt zdůrazňovali, že katolické Polsko má po vstupu do EU významný úkol podílet se na rekatolizaci Evropy. Polští emigranti na ostrovech - přestože důvody jejich emigrace jsou ekonomické -britské poměry skutečně mění.

 

Foto popis: Katolík - instalatér. Plakát využívající fenoménu polské emigrace k propagaci Polska na Západě.

  

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 7. 9. 2006
Pro Listář vybral mh
Foto převzato z Pot.gov.pl )

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci