Kolumbijce velmi pobouřilo necitelné rozhodnutí katolické církve

12. 9. 2006  (dpa, řík)


 

Exkomunikovala ty, kteří pomohli k potratu znásilněné dívce

Čtyři roky sexuálně zneužíval kolumbijskou dívku její nevlastní otec, a v jedenácti přišla do jiného stavu. Její babička požádala lékaře a sestry o umělé přerušení těhotenství. Ti všichni byli nyní vyloučeni z katolické církve.

Noviny El Tiempo zveřejnily zprávu o exkomunikaci a vzápětí do redakce přišlo na tisíc elektronických dopisů, z nichž většina odmítla, aby církev měla právo odsuzovat potraty. Mnozí žádali vyloučit ty, kteří znásilňují dívky a ženy, a ne ty, kteří postiženým pomáhají. Odhaduje se, že v zemi je každoročně provedeno 200 až 400 tisíc tajných potratů. Tzv. andělíčkářky berou za potrat 80 dolarů (asi 1800 Kč) a ročně při těchto výkonech zemře až 40 tisíc žen.

Názory na přerušení těhotenství rozdělují i církev v Kolumbii - biskupové je odmítají, mnoho kněží a řádových sester rozdává kondomy a zprostředkovává lékaři prováděné potraty.

Od května je v Kolumbii umělé přerušení těhotenství legální, je-li ohrožen život matky, existuje-li nebezpečí, že se narodí postižené dítě, nebo když je těhotenství následkem znásilnění.

Héctor Lemus, ředitel nemocnice, v níž byl proveden potrat u zmíněné dívenky, přiznal, že byl rozpolcen -jako katolík respektuje vedení církve, ale na druhé straně viděl i strach v očích dívenky, když přišla, a pak dětskou radost nad tím, že se po zákroku mohla vrátit do školy. V rozhovoru mj. řekl: "Když mě církev exkomunikuje, nemohu na tom nic změnit. Snad ale budu Bohu blíže než předtím."

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 7. 9. 2006
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci