Papeže Jana Pavla I. zavraždili, tvrdí kniha

2. 1. 2006  afp, ef


 

Papež Jan Pavel I., který v roce 1978 nečekaně zemřel po pouhých 33 dnech svého pontifikátu, byl zavražděn.

S verzí násilné smrti Svatého otce, o níž se stále spekuluje, nyní ve své knize přichází portugalský scenárista Luis Miguel Rocha. Ten se v knize s názvem Poslední papež opírá o tajné dokumenty, které měl obdržet od nejmenovaného zdroje přímo z Vatikánu. Jeho identita má být odhalena v dubnu, kdy se má publikace objevit na trhu.

Jan Pavel I., který podle Vatikánu zemřel na infarkt, byl podle Rochy zavražděn kvůli svým plánům na radikální reformu katolické církve. Dalším motivem, který kniha rozvíjí, měly být finance. Papež si byl prý velmi dobře vědom praní peněz ve Vatikánské bance.

 

 

"Chtěl být posledním zámožným papežem. Jan Pavel I. chtěl přerozdělit bohatství církve, otevřít ji ženám a autorizovat používání antikoncepce," popsal některé údajně připravované papežovy reformy scenárista Rocha.

V knize líčí, že za vraždou Jana Pavla I. byla konspirace finančních magnátů, několika evropských vlád, mafiánských organizací a také vysokých představitelů Římské kurie včetně papežových osobních sekretářů.

Kniha Poslední papež se stala velkým magnetem již letos v říjnu na každoročním Mezinárodním knižním festivalu ve Frankfurtu. O práva na vydání publikace mělo projevit zájem na padesát vydavatelů. Rochova kniha není první publikací, která nabízí teorie násilné smrti Jana Pavla I. V roce 1984 například britský spisovatel David Yallop, který se specializuje na motivy nevyřešených zločinů, napsal knihu Ve jménu Boha. I on údajnou vraždu pontifa spojil s korupcí ve Vatikánské bance.

Tuto a jiné konspirační teorie Yallopovy knihy, které se nakonec prodalo na šest milionů kusů, později odmítl britský novinář a historik John Cornwell ve své vlastní knize Zloděj v noci.

Vydavatelé Rochovy publikace nyní nicméně poukazují na to, že portugalský scenárista své psaní založil na vatikánských dokumentech. "Tato kniha je prací fikce založené na skutečných faktech," řekl vydavatel Posledního papeže Luis Corte Real.

Rok 2006 kromě této novely přinese i další díla s náboženskou tematikou. Podle odborníků je nynější zájem vydavatelů inspirován obrovským komerčním úspěchem knihy amerického spisovatele Dana Browna Šifra Mistra Leonarda, které se prodalo na 25 milionů kusů. Portugalská média Rochu označují za nového Dana Browna. Americký spisovatel prý svolil, že do knihy napíše předmluvu.

Smrt Jana Pavla I. i přes mnohé více či méně uvěřitelné konspirační teorie zůstává nevyjasněnou otázkou. Ke spekulacím o možné vraždě Svatého otce přispěl i sám Vatikán, který tehdy mimo jiné zabránil pitvě.

 

(Převzato z Lidových novin ze dne 19.12.2005
Foto převzato z http://cs.wikipedia.org/ )

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci