Dluhopisy, které zachraňují životy dětí

10. 11. 2006  Petr Kain


 

Britský ministr financí Gordon Brown

Foto převzato z www.wikipedia.org 

Chcete pomoci zlikvidovat smrtelné choroby v rozvojovém světě? Kupte si dluhopis.

Akce na podporu dětí v chudých zemích, kterou prosazuje britský ministr financí Gordon Brown, podporuje řada celebrit: koupi cenných papírů plánuje rocková hvězda Bono Vox, papež Benedikt XVI. či nejvyšší britský rabín Jonathan Sacks.

Celkový objem "průkopnické" emise je je jedna miliarda dolarů (zhruba 22 miliard korun).

 

Cenné papíry proti obrně

Princip akce je prostý: v Británii byly včera vydány vládní dluhopisy, které mají ze světových kapitálových trhů načerpat peníze, jež budou okamžitě poskytnuty Globálnímu fondu pro dětské očkování. Ten zastřešuje skupinu zemí, mezinárodních organizací, představitelů výrobců vakcín a Nadaci Billa a Melindy Gatesových.

Záměrem fondu je očkovat každé dítě proti šesti hlavním smrtelným chorobám - spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně.

Britský ministr financí chce získat z prodeje dluhopisů za deset let zhruba celkem čtyři miliardy dolarů. "Výsledkem této akce by mělo být naočkování asi pěti set miliónů dětí v průběhu příštích deseti let," řekl Brown v rozhovoru pro BBC Radio.

"Čím rychleji budeme děti očkovat, tím více životů zachráníme," říká Jean-Pierre Le Calvez z globálního fondu pro očkování. "Když dostaneme peníze dříve, dokážeme před smrtí ubránit dvakrát víc dětí."

 

První byl papež a rabín

První obligaci převzal včera večer kardinál Renato Martino, předseda Papežské rady Iustitia et Pax, jenž ji koupil pro papeže Benedikta XVI. Dalších pět si rozdělili canterburský arcibiskup Rowan Williams, nejvyšší britský rabín, Muslimská rada Británie, Hindské fórum a Síť sikhských sdružení.

Emisi koordinují investiční banky Goldman Sachs a Deutsche Bank, výnos bude připsán na účet organizace International Finance Facility for Immunisation, spravované Světovou bankou.

Stávající emise obligací, které mohou zachránit milióny životů dětí, mají být pouze první etapou iniciativy britského ministra financí Gordona Browna. "Když budeme úspěšní, tak se záhy pustíme do boje proti malárii a později i proti viru HIV," říká Brown. "Nakročili jsme na cestu boje proti těm nejhorším chorobám staletí," dodal.

Podporu ve svém boji získal i mezi zástupci největších světových náboženství. Zástupce papeže Benedikta XVI. či nejvyšší britský rabín Jonathan Sacks se včera večer sešli v Londýně, aby si koupili jako první obligace v nominální hodnotě 1000 dolarů za kus.

Peníze z prodeje obligací půjdou hlavně do těch nejchudších států světa. Podle údajů Světové banky sužují léčitelné choroby nejvíce země, jejichž roční příjem na hlavu je menší než tisíc dolarů.

Ty si plošné očkování nemohou dovolit, i když balíček vakcín, který dokáže zachránit jeden dětský život, stojí pouhých sedmnáct dolarů.

Nemocemi je nejvíce postižena zejména oblast subsaharské Afriky, kde ročně umírá 80 procent celosvětových obětí žluté zimnice, či 59 procent celosvětových obětí spalniček.

K celé akci se zatím odmítly připojit USA, jež pomoc poskytnou například pouze těm zemím, které jsou ochotny otevřít svou ekonomiku a prokážou jasný pokrok v potlačování korupce.

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 8. 11. 2006
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Khler: Sv. Cyril a Metodj

INFORMOVAT O NOVINKCH

_______________ 

RUBRIKY:

vodn strana

Nmty, pipomnky
a sdlen ten

Zpravodajstv z kesanskho svta

Ekumenismus

SGAD-D a MOCHES

MSK

Pozvnky

Moravsk ma

Sv. Cyril a Metodj a jejich doba

Duchovn ivot

Ikony

Osobnosti

K zamylen

Souasn Morava

Rodinn kronika

Poezie

Humor

Rzn

Kontakt na redakci