Vatikánský list Neokatechumenátnímu hnutí

6. 1. 2006  (job)


 

Vatikán. Kardinál Francis Arinze, který ve Vatikánu odpovídá za otázky liturgie a svátosti, adresoval nedávno list představitelům Neokatechumenátního hnutí. Žádá v něm, aby sladili své obřady s liturgickými předpisy církve. Obsah listu komentoval pro agenturu Zenit Giuseppe Gennarini, pověřený mluvčí neokatechumenátního hnutí pro kontakt s médiemi. Jde o vůbec první případ na světě, kdy Svatý Stolec dal určité skupině uvnitř církve písemné povolení zavádět v liturgii jisté úpravy, říká Gennarini. Charakteristickým rysem hnutí je totiž slavení nedělní vigilie, to znamená, že hlavní bohoslužby probíhají v sobotu večer. Kardinál Arinze v listu žádá, aby se společenství účastnilo alespoň jednou za měsíc bohoslužeb ve farnosti. Doporučení se týká zejména hlavních církevních svátků. List kromě toho povoluje řadu zvláštností neokatechumenátní liturgie, tzv. „Ozvěnu slova“ před homilií, pozdravení pokoje před obětováním i způsob rozdělování svatého přijímání.

Mluvčí dále uvedl, že 70% členů neokatechumenátní cesty tvoří nepraktikující katolíci. Právě pro ně, říká, je důležité sloužit mše v malých skupinkách „Ve společnosti, která je stále sekularizovanější, individualističtější a anonymnější, neokatechumenátní cesta nabízí ve farnosti prostředí, ve kterém mohou pokřtění i nepokřtění znovu objevit víru ve skutečném společenství.“ – uvedl pro agenturu Zenit Giuseppe Gennarini, mluvčí neokatechumenátního hnutí. K vztahu neokatechumenátu a současného papeže dodává, že byly vždy velmi dobré. Kardinál Ratzinger pozval v 70. letech neokatechumenát do Německa a jako prefekt Kongregace pro nauku víry ji vždycky podporoval. „Bez zaangažování Svatého otce by uvedené liturgické změny nemohly být potvrzeny. Cítíme se plně potvrzeni Petrem. Kdo by se pokoušel stavět Benedikta XVI. proti Janu Pavlu II., ztrácí kontakt s realitou.“ – uvedl mluvčí neokatechumenátu.

Tzv. Neokatechumenátní cesta má počátek mezi obyvateli madridské čtvrti Palomeras Altas v roce 1964. V současné době je rozšířená ve 108 zemích na pěti kontinentech, řídí se jí 15 tisíc společenství, v 5 tisících farnostech a osmi stech diecézích.

 

(Převzato ze zpráv Radia Vatikán ze dne 4. 1. 2006)

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci