Zemřel propagátor ekumenického dialogu

8. 8. 2006  (vat)


 

Vatikán/ Nizozemí. Ve věku nedožitých 97 let zemřel holandský kardinál Johannes Willebrands, emeritní předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů.

Kardinál Willebrans se narodil v Bovenkarspelu 4. září 1909, studoval filosofii a teologii ve Warmondu a byl vysvěcen na kněze v roce 1934. Po dalších studiích v Římě se vrátil do duchovní služby nejprve v Amsterdamu, později vyučoval filosofii ve vyšším semináři ve Warmondu. Nakonec se stal jeho rektorem. Od počátku svého kněžského působení se velmi zasazoval o rozvíjení ekumenického dialogu. V roce 1960 jmenoval papež Jan XXIII. Johannese Willebranse sekretářem nově ustavené rady pro jednotu křesťanů. V roce 1969 jej Pavel VI. jmenoval předsedou této rady. Ve stejném roce se stal kardinálem. Funkci předsedy papežské rady vykonával až do roku 1989 a byl také Kamerlengem kardinálského kolegia.

Po úmrtí kardinála Willebranse má nyní kardinálský sbor 190 členů, z nichž 120 má právo volit papeže.

Po obdržení zprávy o úmrtí kardinála Willebrandse poslal soustrastný telegram adresovaný předsedovi papežské rady pro jednotu křesťanů kardinálu Walteru Kasperovi také papež Benedikt XVI. Zároveň poslal soustrastný telegram také kardinálu Johannesu Simonisovi, arcibiskupovi Utrechtu, v němž vyjadřuje zármutek nad úmrtím kardinála Wilebrandse a svěřuje do Božích rukou jeho osobu, která tolik přispěla k dialogu mezi křesťany různých denominací.

 

(Převzato ze zpráv Radia Vaticana ze dne 2. 8. 2006
Pro Listář vybral mh
 Foto převzato z www.katholieknederland.nl)

  

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci