Ohrozí honba za ziskem kostel?

21. 7. 2006  Silvie RisováKarlovarský římskokatolický chrám Maří Magdaleny, který je v zahraničí považován za jeden z architektonických pokladů světa, může osudově ohrozit plánovaná výstavba megahotelu na sousední parcele. Zatím je všechno pouze v plánu, stavbě brání i to, že část pozemku vlastní samo město.

 

Karlovy Vary - "Prosím, s opatrností velkou je třeba zvažovati jakoukoli sousedící stavbu další". S takovým poselstvím svým současníkům i budoucím generacím se obrátil architekt Kilián Ignác Dientzenhofer poté, co v roce 1736 dokončil stavbu barokního chrámu svaté Maří Magdaleny v Karlových Varech. Zda bude jeho tři sta let staré varování porušeno právě v současné době, kdy Karlovy Vary ovládli zahraniční investoři a v lázních zavládl zběsilý stavební ruch, to se teprve uvidí. Ve hře však není málo - přinejmenším statika historické kulturní památky prvního řádu, která čeká na pouze formální prohlášení památkou národní.

 

Nebezpečí: hotel

Bezprostředním nebezpečím pro kostel, jež byl mimo jiné označen i v zahraničí za jeden z architektonických pokladů světa, je tak zvaná karlovarská díra v zubech, neboli skálou obklopený pozemek vedle chrámu. Ten je už řadu let v centru pozornosti investorů. Zásadním břemenem je, že ještě nedávno vlastnili parcelu asi tři nebo čtyři majitelé. Teprve asi před měsícem se majoritním vlastníkem stala leasingová společnost Raiffeisenbank, Eden Invest.

"Společnosti nyní patří 90 procent parcely, 10 procent je města," říká mluvčí karlovarské radnice Jakub Kaválek.

 

Návrh: kolonáda

"Chtěli bychom, aby kostel Maří Magdaleny ani nezastiňovala ani neohrožovala stavba velkého hotelu. Proto bychom zde chtěli postavit raději menší kolonádu. I z hlediska ochrany pramenů to bude podstatně vhodnější než další megahotel," vysvětluje stanovisko magistrátu náměstek primátora Tomáš Hybner.

Jak uvedl, on i náměstek Petr Keřka jednali o možné ekonomické spolupráci na tomto projektu se zástupci karlovarské společnosti Eden Group. "Zatím jsme se svými návrhy neuspěli, zástupci firmy mají v úmyslu stavět zmíněný hotel," dodal náměstek Hybner. Město zase nehodlá svůj podíl prodávat...

 

Stav: neshoda

Obchodní ředitel Eden Group Jan Motlík se ohrazuje: "Je to celé nesmysl. Jsme jen manažerská firma, nikoli investoři. Pozemek vlastní v podstatě Raiffeisennbank. O výstavbě hotelu musí město jednat s jinými partnery, ne s námi. Přiznávám však, že bychom měli zájem takový hotel manažerovat, případně spolupracovat na jeho projektu a ingeneeringu," komentoval Jan Motlík s tím, že investor si jistě bude vědom problematiky místa, včetně možného ohrožení chrámu v sousedství. Projekt by musel všechny úskalí respektovat. "Pokud jde o stavbu menší kolonády, zcela osobně se domnívám, že na tak mimořádně drahém pozemku by byla realizace tak nevýnosného projektu ekonomicky neúnosná," uzavřel Motlík.

 

Církev: bojí se

"Ekonomické zájmy chápeme, stejně jako právo podnikat. Podnikání ale přece nemůže stát proti veřejnému zájmu. Stavba tak velkého hotelu, jaký je naplánován, by přímo ohrozila existenci kostela, který má už nyní trhliny. A to nemluvím o dopravní obslužnosti. To by těžká technika a zásobovací nákladní vozy obrovský hotel zavážely pár metrů od Vřídelní kolonády? Nebo by jezdily úzkými historickými uličkami seshora z Vyhlídky?" obává se děkan chrámu Jiří Hladík. Uvedl, že v případě výstavby hotelu by se musel kostel zabezpečit staticky, což by vyšlo na desítky milionů korun. Ty církev nemá.

 

Budoucnost chrámu

Poté, co bude ministerstvem kultury kostel prohlášen národní kulturní památkou, měl by do Karlových Varů přijet papežský nuncius a povýšit chrám na tak zvanou baziliku minor.

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 17. 7. 2006
Pro Listář vybral mh

Foto převzato z www.dekanstvi.cz)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci