Kwasniewski pomáhá při blahořečení Jana Pavla II.

9. 1. 2006  ln


 

VARŠAVA Polský prezident Aleksander Kwasniewski v úterý vypovídal jako svědek v procesu blahořečení nedávno zesnulého papeže Jana Pavla II. Výslech se odehrál v prezidentském paláci ve Varšavě, napsal polský deník Rzeczpospolita. Podrobnosti ale prý zůstávají tajné.

"Je možné se pouze domnívat, že prezident v rozhovoru zdůraznil hlavně roli, kterou Jan Pavel II. sehrál v mezinárodní politice, jeho vliv na situaci v Polsku a společenské pohledy," napsal polský list.

V prosincovém rozhovoru pro italský deník La Stampa Kwasniewski mimo jiné uvedl, že ho polský papež podporoval v rozhovorech o vstupu Polska do Evropské unie. Kwasniewski se s papežem Janem Pavlem II. setkal několikrát. Ve Vatikánu byl přes své levicové postoje přijímán vřele, nejen jako hlava papežovy vlasti, ale také díky tomu, jakým způsobem Polsko reprezentoval. Kwasniewski byl třeba jediným politikem, který byl společně s manželkou Jolantou pozván do známého papamobilu, a jediným prezidentem, který promlouval k lidem na náměstí svatého Petra v Římě.

O první setkání s Janem Pavlem II. Kwasniewski usiloval asi 1,5 roku. Po prezidentské kampani v roce 1995, jež byla postavena na antiklerikálních heslech, byl ve Vatikánu přijat až v dubnu 1997. V oficiálních vystoupeních Kwasniewski o papeži Janu Pavlu II. vždy hovořil jako o největší morální autoritě.

Blahořečení je v katolické církvi předstupněm ke svatořečení. Při procesu blahořečení se zjišťuje, zda kandidát splňuje všechny stanovené podmínky. U papeže Jana Pavla II. se proto nyní podrobně zkoumá jeho život a jsou studovány i jeho spisy.

 

(Převzato z Lidových novin ze dne 22. prosince 2005)

 

 

Prezident Aleksander Kwasniewski

Foto převzato z www.senate.be 

 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci