V Indonésii byli popraveni tři křesťané za násilnosti na muslimech

25. 9. 2006  Martin HorálekV Indonésii byli popraveni tři křesťané, kteří byli shledáni vinnými z podílu na násilné smrti desítek muslimů v roce 2000. Informovaly o tom místní policejní zdroje.

 

Palu (RI): Fabianus Tibo, Marianus Riwu a Dominggus Silva byli odsouzeni k trestu smrti v roce 2001. Byli shledáni vinnými, že vedli dav křesťanů, který zabil více než 200 lidí při útoku na islámskou internátní školu při křesťansko-muslimských střetech v okrese Poso v provincii Střední Sulawesi.

Trojice odsouzenců byla zastřelena popravčí četou ve Středním Sulawesi v pátek brzy ráno místního času. Rozsudek měl být vykonán původně již v srpnu v metropoli provincie Palu, poprava však byla na poslední chvíli odložena po demonstracích tisíců Indonésanů a papežově žádosti o milost. Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi označil za "smutné a bolestné", že byla poprava vykonána.

Před popravou byla na ostrově Sulawesi přijata přísná bezpečnostní opatření. Na 4000 policistů přes den blokovalo příjezd k věznici v Palu, kde odsouzení čekali na vykonání rozsudku, a hlídalo i komunikace kolem letiště.

Organizace pro lidská práva si v předchozích měsících stěžovaly na přísnost rozsudku vyneseného soudem v Indonésii, která je nejlidnatější muslimskou zemí světa.Upozorňovaly mimo jiné na to, že za křesťansko-muslimské násilnosti, jež si v letech 1998 až 2002 na Sulawesi vyžádaly více než 1000 obětí z obou táborů, bylo potrestáno jen několik muslimů, kteří byli odsouzeni k maximálně patnáctiletým trestům vězení. Křesťanští odsouzenci se prý možná nepokojů účastnili, téměř jistě ale prý nebyli jejich strůjci.

Podle organizací pro lidská práva muslimští radikálové zastrašovali soudce, prokuraturu, obhájce i svědky. "Obhájcům odsouzených bylo vyhrožováno smrtí, v domě jednoho z nich byla nastražena bomba. Před soudní budovou se opakovaně shromažďovali demonstranti vyzbrojení kameny a požadovali trest smrti pro trojici obviněných," uvedla dnes Isabelle Cartronová z organizace Amnesty International, která vyjádřila nad popravou velké zklamání.

Ještě dnes proti popravě demonstrovaly v indonéských městech tisíce křesťanů. V kostele v Palu se večer shromáždilo množství věřících k modlitbě za odsouzené. Po vykonání popravy byla kolem kostela posílena přítomnost policie, včetně členů polovojenských jednotek.

Zdroj: ČTK

 

Pozn. mh: Podle této zprávy TS ČBK vypukly po popravě tří křesťanů demonstrace, které si vyžádaly několik obětí.

 

(Převzato ze zpráv TS ČBK ze dne 22. 9. 2006
 (Copyright © 1999-2000 TS ČBK & Altair Software Production 2000
Pro Listář vybral mh

Foto: Fabianus Tibo, Marianus Riwu a Dominggus Silva 
s misionářem Jeffem Hammondem - převzato z www.katholieknieuwsblad.nl)


Související články:

Indonézie protestuje proti odsouzení třech katolíků

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Khler: Sv. Cyril a Metodj

INFORMOVAT O NOVINKCH

_______________ 

RUBRIKY:

vodn strana

Nmty, pipomnky
a sdlen ten

Zpravodajstv z kesanskho svta

Ekumenismus

SGAD-D a MOCHES

MSK

Pozvnky

Moravsk ma

Sv. Cyril a Metodj a jejich doba

Duchovn ivot

Ikony

Osobnosti

K zamylen

Souasn Morava

Rodinn kronika

Poezie

Humor

Rzn

Kontakt na redakci