Česká církev útočí proti bestselleru

15. 5. 2006  V. Buchert, O. MálkováTvrdí, že kniha i film Šifra mistra Leonarda jsou podlé jako karikatury Proroka

 

Praha - Česká církev ostře zaútočila proti knize a filmu Šifra mistra Leonarda. Stěžuje si, že světový bestseller uráží náboženské cítění křesťanů. Přidala se tak k celosvětové vlně křesťanských protestů.

Rozhořčení roste úměrně tomu, jak se blíží premiéra filmu s Tomem Hanksem v hlavní roli, natočeného podle bestselleru amerického spisovatele Dana Browna. Šifra má premiéru na festivalu v Cannes 17. května a v Česku o den později.

"Urazit a pošlapat něčí náboženské cítění jen proto, abych na tom vydělal velké peníze, je podle mého názoru docela obyčejná podlost," řekl o bestselleru Martin Horálek, mluvčí České biskupské konference. České církvi na knize vadí především spekulace o tom, že Ježíš byl ženatý s Máří Magdalenou a měl s ní dokonce i dítě. "To, co Dan Brown ve své knize píše o Ježíši Kristu, je minimálně stejně závažný útok na přesvědčení věřících, jako nedávno zveřejněné karikatury proroka Mohameda. Jediný rozdíl je v tom, že díky své kulturní tradici křesťané kvůli tomu nevychází do ulic, nepoužívají násilí a nevyzývají k zabití Dana Browna," říká Horálek. Autor podle něj chladně počítá s kultivovaností křesťanů a využívá pošlapání náboženských symbolů jako reklamy. Po celém světě se už prodalo 40 milionů knih a mimořádně úspěšná je i v Česku.

Některé církevní organizace, jako například katolický Opus Dei (jeden ze záporných "hrdinů" knihy), už požádaly hollywoodskou společnost Sony Pictures Entertainment, aby svůj film "upravila".

Francisco Mata, ředitel Univerzitního centra v Praze, jedné z poboček Opus Dei, přesto věří, že církev premiéru filmu ustojí. "Je to můj soukromý názor, ale neočekávám, že se o filmu bude mluvit déle, než jeden týden. Kniha i film mohou naopak působit pozitivně: lidé se začnou více zajímat o Ježíše Krista a víru," říká Mata.

S knihou se i v Česku seznámily tisíce lidí - celkový odhad prodeje od českého vydání v roce 2003 je už kolem čtvrt milionu výtisků.

Kniha i film přitom budí rozporuplné reakce v celém světě. Australská anglikánská církev například uvede do kin svůj vlastní krátký film, který diváky poučí o tom, jak to s Ježíšem skutečně bylo. "Uvědomujeme si, jak velkou moc mají populární filmy při vyplňování mezer ve znalostech o Ježíšově životě," tvrdí Robert Forsyth, hlava australských anglikánů. V Itálii zase rozhodlo ministerstvo vnitra, že musí být odstraněn plakát, který film propaguje.

Na titulní stránky světových novin se autor knihy dostal ještě jednou - když se musel před soudem bránit, že námět svého díla neopsal z historické studie. Soud vyhrál.

  

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 9. 5. 2006
Pro Listář vybral mgr)

 


Související články:

Reaguje církev přiměřeně?

"Kniha je jako karikatury proroka Mohameda"

Církev versus film, věčná historie a dobrá reklama

Šifra: Ježíš měl dítě. Kněží vraždí

 

 
DISKUSE
Na tento článek můžete reagovat zde.

 

J. Khler: Sv. Cyril a Metodj

INFORMOVAT O NOVINKCH

_______________ 

RUBRIKY:

vodn strana

Nmty, pipomnky
a sdlen ten

Zpravodajstv z kesanskho svta

Ekumenismus

SGAD-D a MOCHES

MSK

Pozvnky

Moravsk ma

Sv. Cyril a Metodj a jejich doba

Duchovn ivot

Ikony

Osobnosti

K zamylen

Souasn Morava

Rodinn kronika

Poezie

Humor

Rzn

Kontakt na redakci