Italové věří v Boha, církvi už méně

24. 1. 2006  ln


ŘÍM Drtivá většina Italů se sice hlásí ke katolické církvi, to ale neznamená, že by ve všem poslouchali Vatikán.

Včera zveřejněný průzkum institutu Eurispes naopak ukázal, že většina italských katolíků s vedením církve v některých etických či sociálních otázkách nesouhlasí. Za katolíky se v průzkumu označilo 87,8 procenta Italů, jen třetinu z tohoto počtu ale tvoří praktikující katolíci. Mnoho z nich se s Vatikánem rozchází ve svých názorech na potraty, rozvody, eutanazii nebo uznání nesezdaných párů.

Průzkum nazvaný "Mezi věrností a neposlušností" tak zpochybnil víru, že církev může ovlivnit věřící před blížícími se parlamentními volbami.

"Znamená to, že si katolíci budou ve volebních místnostech dělat, co chtějí," řekl šéf Eurispes Gian Maria Fara. Podle průzkumu například devětašedesát procent italských katolíků uvedlo, že podporuje uznání práv nesezdaných párů.

Právě toto téma se stalo jedním z hlavních bodů předvolební kampaně v Itálii. Tamní levice, vedená bývalým premiérem Romanem Prodim, chce, aby nesezdané páry, stejně jako páry homosexuálů a lesbiček, získaly stejná práva, jakým se těší ve Francii.

Tam mají partneři i bez sňatku právo na společné sociální zabezpečení a mohou po sobě také dědit.

Papež Joseph Ratzinger přitom minulý týden na politiky naléhal, aby takzvané legální svazky neuznali - takový krok nazval papež "vážnou chybou". Opoziční politici vzápětí papeže a celou církev obvinili ze zasahování do politiky.

Italové se rovněž s vedením katolické církve neshodnou na potratech - zatímco církev je proti nim za jakýchkoliv okolností, třiaosmdesát procent katolíků je připouští v případě ohrožení života matky. Dalších dvaašedesát procent věřících schvaluje umělé přerušení těhotenství po znásilnění.

(Převzato z Lidových novin ze dne 19. 1. 2006
Pro Listář vybral mgr)

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci