O čem píše 23. číslo Katolického týdeníku

14. 6. 2006  Jiří Macháně 


 

"Letnice 2006" - tento pojem zůstane navždy v historii církevních hnutí a komunit. Jejich členové se v sobotu 3.6. poprvé setkali s papežem Benediktem XVI. Dojmy českých účastníků přináší titulní strana KT. Kromě toho také komentář olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera k výsledku voleb a anketu osobností církevního i veřejného života k této události týdne. KT se zeptal nových poslanců, biskupa Dominika Duky, redaktorky Res Claritatis Michaely Freiové a teologa Ctirada Václava Pospíšila, jak jsou spokojeni s výsledky parlamentních voleb.

Církevní památky se představují v nově otevřeném Arcidiecézním muzeu Olomouc. Informuje o tom domácí zpravodajství, které připomíná také deset let ostravsko-opavské diecéze a ohlíží se za nejsilnějšími dojmy českých poutníků z papežské návštěvy Polska. V neposlední řadě informuje i o historickém kněžském turnaji ve fotbale, který prohráli kněží české církevní provincie 7:2.

Jen pět evropských zemí plní své morální závazky a poskytuje rozvojovým zemím pomoc ve formě 0,7% svého hrubého domácího produktu. Neochotu ostatních kritizoval kardinál Renato Martino, předseda papežské rady Iustitia et Pax. Další podrobnosti ze zemí třetího světa přibližuje zahraniční zpravodajství.

Tématem tohoto čísla Katolického týdeníku je agresivita. "Ač by se na první pohled mohlo zdát, že se katolíků netýká, sáhneme-li si do svědomí, asi připustíme, že agresivita je ve větší či menší míře i naší součástí. Toto samotné zjištění ještě není žádná tragédie. Troufám si dokonce tvrdit, že právě věřící lidé dokáží reagovat spíše s křesťanskou mírností a láskou než pomocí pěstí a zvýšeného hlasu. Ale i tomu je třeba se učit," uvádí tematickou dvoustranu šéfredaktor KT Antonín Randa.

Strana rubriky "Odpověden" se věnuje dětem v nemocničním léčení, období prvního svatého přijímání, vytváření základů dětské morálky a v neposlední řadě se vrací v souvislosti se svátkem Seslání Ducha Svatého k tajemství Nejsvětější Trojice.

"Odešel hrdina života i jeviště" - tímto titulkem se vrací k životnímu dílu i osudům skvělého českého herce Borise Rösnera stránka kultury.

Noviny tentokrát uzavírá celostránkový rozhovor s fotografkou Dagmar Hochovou nejen o tom, jak bezprostředně zachytit skutečnost.

Součástí KT je tentokrát příloha Perspektivy.

 

Více podrobností také na http://www.katyd.cz/ 

 

(Copyright © 1999-2000 TS ČBK & Altair Software Production 2000)

 

(Převzato ze zpráv TS ČBK ze dne 6. 6. 2006
Pro Listář vybral mgr)

 

 
DISKUSE
Na tento článek můžete reagovat zde.

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci