V Bratislavě se sejdou zástupci pravoslaví
  a evropských politických stran

2. 11. 2006  Jiří Gračka


 
Ve dnech 9.-10.11.2006 se v bratislavském Crowne Plaza Hotelu uskuteční setkání představitelů Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku s politiky frakce Evropské lidové strany (křesťanských demokratů) a Evropských demokratů (EPP-ED). Setkání nese název "Otevírání nových horizontů pro Evropu skrze lidskou solidaritu - náboženství a politika v akci".

 

Bratislava (SK): Dvoudenní konference bude zahájena ve čtvrtek 9.11.2006 v 9.00 hodin modlitbou francouzského arcibiskupa pro ekumenický patriarchát, metropolity Emmanuela. Přítomné pozdraví předseda EPP-ED prof. Hans-Gert Pöttering, bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a řečníci ze Slovenské biskupské konference i z pravoslavné církve.

Dopolední zasedání, kterému bude předsedat poslanec Evropského parlamentu (EP) Alojz Peterle, se bude věnovat tématu evropské integrace zemí Západního Balkánu (tzv. Soluňský proces). Se zprávami o situaci jednotlivých zemí regionu vystoupí řečníci za pravoslavnou a katolickou církev ze Srbska, Černé Hory a Chorvatska a europoslanec Pál Schmitt, předseda Meziparlamentní delegace pro vztahy s Chorvatskem. Mezi pozvanými jsou i premiéři Vojislav Koštunica (Srbsko), Ivo Sanader (Chorvatsko) a Konstantinos Karamanlis (Řecko), dále koordinátor Paktu stability pro Jihovýchodní Evropu dr. Erhard Busek a dr. Christian Schwarz -Schilling, vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně. Dopolední blok bude uzavřen debatou.

Ve 14.00 hodin bude zahájeno druhé zasedání věnované Soluňskému procesu, nazvané "Přijetí národů Západního Balkánu v Evropě". S příspěvky vystoupí europoslanec a předseda Meziparlamentní delegace pro vztahy s Makedonií Giorgios Papastamkos, sarajevský kardinál Vinko Puljić a političtí i církevní představitelé Makedonie, Bosny a Kosova. Promluví též zástupci islámu. Pozván byl také někdejší finský prezident Martti Ahtisaari, v současnosti zvláštní zmocněnec OSN pro Kosovo. Po skončení zasedání a následné debatě se účastníci přesunou do Nitry, kde se pomodlí u ostatků sv. Cyrila.

Páteční zasedání bude věnováno zemím východní Evropy - Běloruska, Moldávie a Ukrajiny - a vystoupí na něm předseda Výboru pro zahraniční záležitosti Elmar Brok, europoslanec Ioannis Varvitsiotis, zpravodaj "New Neighbourhood Policy" Giorgios Dimitrakopoulos a zástupci pravoslavné a katolické církve zmíněných zemí. Mezi pozvanými jsou dále představitelé běloruských a moldavských politických stran a ukrajinský prezident Viktor Juščenko.

Na závěr celého setkání vystoupí s projevem eurokomisař Ján Figeľ a účastníci přijmou společnou deklaraci a závěry. 

 

(Převzato ze zpráv TS ČBK ze dne 30. 10. 2006
Pro Listář vybral ik)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Khler: Sv. Cyril a Metodj

INFORMOVAT O NOVINKCH

_______________ 

RUBRIKY:

vodn strana

Nmty, pipomnky
a sdlen ten

Zpravodajstv z kesanskho svta

Ekumenismus

SGAD-D a MOCHES

MSK

Pozvnky

Moravsk ma

Sv. Cyril a Metodj a jejich doba

Duchovn ivot

Ikony

Osobnosti

K zamylen

Souasn Morava

Rodinn kronika

Poezie

Humor

Rzn

Kontakt na redakci