Vzácný kostel otvírá dveře

1. 6. 2006  Iva HosmanováBiskup požehnal opravenému kostelu v Horšově, který už mohou navštívit turisté

 

Horšov - Jedna z nejvýznamnějších církevních staveb v regionu - kostel Všech svatých v Horšově - se včera po opravě slavnostně otevřela veřejnosti. Stalo se tak po bohoslužbě, při níž kostelu požehnal plzeňský biskup František Radkovský.

 

Památka z 12. století

První písemné zmínky o Horšově, který byl odnepaměti v majetku pražského biskupství, pocházejí z konce 12. století. "V období mezi roky 1182 a 1192 byla zdejší osada s tvrzí důležitým správním centrem oblasti. Tehdy také byly s největší pravděpodobností položeny základy kostela Všech svatých. Původní kostelík, vystavěný v románském slohu, byl však podstatně menší než je dnešní kostel a měl tribunu. Z té doby se dochovala část západní a jižní stěny lodi," říká mluvčí památkářů David Růžička.

 

 

Ve druhé polovině 14. století byl kostelík přestavěn do podoby, kterou si z velké části dochoval dodnes. "V té době byl Horšov samostatnou farností a přestavba se týkala především rozšíření lodi severním směrem, bylo dostavěno presbyterium s klenbami. Klenby a stěny ozdobily nástěnné malby, znázorňující symboly evangelistů a galerii postav Všech svatých na pozadí bohatého arabeskového dekoru. Malby byly odkryty v průběhu obnovy vnitřní části kostela v roce 2005," uvádí mluvčí.

 

Unikátní je také krov

Jedním z nejcennějších dokladů přestavby kostela v gotickém slohu je unikátní krov nad lodí i presbyteriem. "Krovová konstrukce je datována do roku 1363 a patří mezi nejstarší gotické církevní stavby v Čechách," dodává Růžička.

Po dokončení přestavby kostela doplnila komplex kaple na počátku 16. století štíhlá věž se zvonem. "Poslední velká slohová přestavba kostela se uskutečnila před rokem 1745," vysvětluje David Růžička.

Kostel v Horšově je možné navštívit po telefonické domluvě se správou hradu a zámku Horšovský Týn na telefonních číslech 379 423 111 a 606 659 643.

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 15. 5. 2006
Pro Listář vybral mgr

Foto: (c) Luděk Pitter)

 

 
DISKUSE
Na tento článek můžete reagovat zde.

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci