Z kláštera bude luxusní hotel

26. 10. 2006  Robert Oppelt


 

Malá Strana - Zanedbaný klášter svatého Tomáše v sousedství Malostranského náměstí se konečně dočká rekonstrukce. Po letech chátrání se klášter založený králem Václavem II. změní na jeden z nejluxusnějších hotelů metropole.

"Většina nových hotelů může stát kdekoliv, v tomto hotelu však poznáte, že jste v Praze," říká Rocco Forte, majitel hotelové sítě nesoucí jeho jméno. "Snažíme se vzít to nejlepší z historie a respektovat i atmosféru bývalého kláštera," dodává.

Hotel vznikne v pěti budovách augustiniánského kláštera založeného již v roce 1285. Areál hotelu je vymezen Valdštejnskou zahradou, kostelem svatého Tomáše a Letenskou ulicí, kde bude v budoucnu hlavní vjezd do hotelu.

 

Klášter potřebuje opravu

V historickém objektu, který je nyní podle historiků a statiků v kritickém stavu a vyžaduje okamžitou rekonstrukci, vznikne 101 luxusních pokojů. "Jde o jednu z nejrozsáhlejších a nejsložitějších rekonstrukcí historického objektu v Praze," vysvětluje autor projektu architekt Martin Kotík z ateliéru Omicron-K. "Areál zahrnuje architektonické prvky od gotiky až po 19. století," dodává Kotík.

Oživení památky vítají i památkáři. "Je dobře, že areál kláštera už nebude prázdný," řekl šéf pražského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zachař. Přesto nepovažuje projekt na rekonstrukci za bezchybnou. "Je ale také na nás, abychom dokázali, jak umíme podobné projekty hlídat," vysvětluje Zachař.

Stejně jako u ostatních hotelů sítě Rocco Forte, měl by si areál zachovat svůj osobitý historický ráz. Do budoucího hotelu budou začleněny i původní historické prvky, jakou je klášterní zahrada, dřevěné stropy, vinný sklep nebo kamenné klenby.

Hotel nebude postrádat ani řadu moderních vymožeností. V suterénu hotelu vznikne fitness centrum a lázně. Společenské prostory hotelu budou umístěny do známé umělé jeskyně-groty, která bývala součástí Valdštejnské zahrady.

Areál kláštera však neztratí svou historickou funkci ani po přestavbě na hotel. Areál nadále patří augustiniánům, kteří obývají jeho západní část s kostelem svatého Tomáše. Hotel bude ve většině budov areálu pouze v nájmu na 50 let.

První práce na rekonstrukci klášterního areálu už byly zahájeny v červenci 2006. "Začaly demoliční práce, při kterých odstraňujeme novodobé vestavby a přístavby," vysvětluje mluvčí společnosti Skanska Ondřej Šuch.

"V půli září byly zahájeny i stavební práce, které skončí v polovině příštího roku. Hotel přivítá první návštěvníky na konci roku 2007," dodává Ondřej Šuch.

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 17. 10. 2006
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci