Kaple Smíření byla vysvěcena na dálnici D 5

8. 9. 2008  (cro)


 

První dálniční kaple v ČR se dnes otevřela řidičům na dálnici D5 poblíž Šlovic u Plzně. Její výstavbu podpořilo 12 firem včetně dodavatelů dvacetikilometrového dálničního obchvatu Plzně. Ekumenickou sakrální stavbu s názvem kaple Smíření navrhl architekt Jan Soukup strohou - jako moderní asociaci monumentálních Božích muk, průvodců na starých cestách. Kapli dnes požehnal plzeňský biskup František Radkovský. 

Jak konstatoval Petr Otásek z občanského sdružení Via Carolina, které stavbu kaple organizovalo a vlastní ji, jde zřejmě o jedinou podobnou stavbu ve východní Evropě, kde mohou řidiči kdykoli zastavit, modlit se a rozjímat, zatímco například v Německu jich je téměř na tři desítky.

Kaple Smíření, umístěná na moderní verzi tradiční cesty mezi Čechami a Německem, stojí na konci odpočívadla u Šlovic ve směru od Rozvadova na Prahu. Je na ní pamětní deska všem obětem dálniční dopravy.

Dvanáct metrů vysoká železobetonová stavba má jednoduchý tvar kvádru. V bočních stěnách je vyříznut kříž. Interiér kaple má půdorys čtyři krát šest metrů a je zhruba pro 20 lidí. Uvnitř je nerezový kříž a oltář a lavice z betonu. Vstupní a zadní stěny jsou prosklené.

 

(Převzato z www.rozhlas.cz
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci