Stometrová socha Krista na připomínku obětí gulagu

23. 4. 2008  (job)


 

Moskva. Gigantická socha Ježíše má uctít památky obětí gulagu. S ideou přišel ředitel Ruské Akademie výtvarného umění. Pomník, který má být zároveň muzeem, by měl podle něj stát na Soloveckých ostrovech v Bílém moři, na místě prvního gulagu. Moskevský patriarchát i ruští ochránci lidských práv přijali záměr chladně. Z Moskvy telefonuje Wojciech Raiter:

"Na Soloveckých ostrovech chci postavit stometrovou sochu Krista, která bude zároveň muzeem. Na tabulkách budou zapsána jména všech, kdo byli na tom místě zabiti, řekl Zurab Cereteli. Aktivisté ruského sdružení na obranu lidských práv "Memorial" přijali jeho plán bez nadšení. "Stometrová socha Krista nebude odpovídat skromné krajině Soloveckých ostrovů, jejíž vzhled sám o sobě připomíná tragédii gulagů. Gigantománie a Solovecké ostrovy k sobě naprosto nejdou," čteme v prohlášení "Memorialu".

 

 

Také sekretář Oddělení pro vnější kontakty moskevského patriarchátu, Georgij Riabych, se domnívá, že projekt by měl být podroben široké konzultaci, zejména s mnichy ze soloveckého kláštera. Podpořil nicméně ideu památníku obětí represí na Soloveckých ostrovech: "Je třeba zachovat památku nevinných obětí národa, aby se podobné věci už neopakovaly." - zdůraznil pravoslavný duchovní."

 

(Převzato ze zpravodajství Radia Vaticana ze dne 14. 4. 2008
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci