Zpravodajství (nejen) z křesťanského světa

Archiv - rok 2005 a starší


 

Nejnovější zprávy najdete zde.
Některé další zprávy můžete najít též v rubrice Ekumenismus 

 


Církve varují před novou totalitou

28. 12. 2005  vaš

Atmosféra ve společnosti není podle církví působících v České republice dobrá. Napětí roste. Lidé se bojí návratu starých časů, říkají duchovní. Proto nechali vyvěsit v Praze, Brně a Rakvicích billboardy, které upozorňují na spolupráci sociální demokracie a komunistů.

 

 

 

 


V kapli svaté Anny zazní staroslověnština

28. 12. 2005  Eva Minarčíková

Málo se ví o tom, že v rámci katolické církve existuje také východní církev pro katolíky byzantského obřadu - řeckokatolíky. S římskokatolíky je pojí mnoho společného, mají i své obřadní odlišnosti, které se projevují i ve vánoční liturgii. 


Jak se slaví Vánoce v různých zemích světa

27. 12. 2005  Marie Formáčková

Jiná země, jiný mrav. Toto pořekadlo platí bezesporu i o způsobu slavení vánočních svátků.

V Rusku jsou Vánoce pracovním dnem. Podle pravoslavného kalendáře připadají na 6. a 7. ledna, ale slaví se málokde. V roce 1918 byly Vánoce zakázány a nahradila je jolka a děda Mráz se sáněmi plnými dárků. Jde o oslavu Nového roku a bývá to oslava velkolepá. 

 


Írán: Izrael na Aljašku, holocaust je mýtus

20. 12. 2005

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád včera pokračoval v tvrdých útocích proti Izraeli. Prohlásil, že holocaust je mýtus, a navrhl odstěhovat Izrael na západ - buď do Evropy, nebo až na Aljašku. Také znovu zopakoval, že jeho země neustoupí ani o píď ve svém jaderném programu.

 


Darwinova evoluce znovu před soudem

18. 12. 2005  Jan Čáp, BBC

Zatímco Americké muzeum přírodních věd na newyorském Manhattanu otevřelo na půl roku výstavu, která přibližuje život a práci anglického přírodovědce Charlese Darwina z předminulého věku, jeho všeobecně uznávaná teorie o původu a vývoji živočišných druhů i nadále rozděluje Ameriku 21. století. Pokračující spory o principy tvoření života na Zemi skutečně postihují stále větší část americké veřejnosti. Podle Národního centra pro výuku vědy - neziskové organizace, která si nepřeje, aby se biologie na státních školách vyučovala podle Starého zákona - zaměstnaly už v tomto století evoluční debaty legislativce, školské rady a soudní síně 18 členských států Unie a jen za rok 2005 plnily agendu ve státech Ohio, Kansas, Georgia nebo Pensylvánie.

 

 


Věřící protestovali v Praze proti registrovanému partnerství

18. 12. 2005  Radio Praha

Homosexualita je hřích, dá se léčit a registrované partnerství by mohlo podvrátit rodinu. Tak zdůvodňují svůj nesouhlas se zákonem, který by upravoval soužití osob stejného pohlaví, jeho odpůrci z Apoštolské církve.


ČBK k registrovanému partnerství

16. 12. 2005  Kateřina Rózsová

V reakci na dnešní schválení zákona o registrovaném partnerství Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky znovu připomínáme velehradské prohlášení, ve kterém křesťanské církve vyjádřily svůj postoj k dané problematice. 


Zadlužení domácností

16. 12. 2005  Jaroslav Kasnar, Markéta Boučková, Jan Tuna

Katolická církev u nás přišla s mimořádným varováním. Nabádá věřící, aby se nezadlužovali a to především teď před Vánoci. Českou biskupskou konferenci totiž znepokojuje obrovský nárůst zadlužení českých domácností a počet exekucí. Katolíkům dávají za pravdu i ekonomové.


Poselství papeže Benedikta XVI. ke Světovému dni míru 2006

16. 12. 2005  Kateřina Rózsová

Ve svém prvním poselství ke Světovému dni míru, který připadá na 1. 1. 2006, papež Benedikt XVI. odsoudil výhrůžky terorismu a poukázal na potřebu budování pravého míru. Poselství bylo představeno na tiskové konferenci pořádané ve Vatikánu v tomto týdnu. 

 

 

 


Papež kritizuje katolická média

8. 12. 2005 JAP

Papež, který nedávno posvětil zákaz vstupu gayů do kněžského stavu a hlásí se k ideji, že homosexualita je "časově omezená nemoc", dokáže zkritizovat katolická média! A to dokonce v zemi, z níž pochází jeho předchůdce - v Polsku. 

 

 

 


Žáci besedovali o komunismu

30. 11. 2005 Marie Beníčková

S nezdolným optimismem a humorem sobě vlastním vzpomíná na období komunismu a léta věznění osmaosmdesátiletý páter Josef Cukr z Velehradu. "Právě bez nadsázky bych tuto nedávnou historii nepřežil. Věděl jsem, že s komunisty nejsou žádné žerty. Byl jsem připraven na všechno včetně smrti a ještě jsem si z toho udělal legraci,"prozradil zdroj své tehdejší síly k žití boršický rodák Cukr.


Ohlasy čtenářů - Brněnská diecéze Římskokatolické církve bude mít svoji vlajku

30. 11. 2005  František Velecký

V roce 2007 uplyne od zřízení brněnské diecéze 230 let. Toto výročí chce připomenout a zvýraznit současný brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Rozhodl se proto, že bude iniciovat "zřízení diecézní vlajky brněnského biskupství".Umělcem, kterého si sídelní brněnský biskup k ztvárnění jeho vlakotvorného zadání vybral, je pan Zdeněk Velebný. Ten žije ve vzdáleném Ústí nad Orlicí (?!). Čím méně jsme však o umělci dosud mohli slyšet, tím více nás překvapil svou agilitou, neboť se m.j. ujal předmětného úkolu s nevídanou vehemencí. A v současné době je již znám vlastní návrh vlajky.


Věřících ubývá, nejméně u katolíků

29. 11. 2005  Pavel Dosoudil

Tradiční křesťanské církve ve východních Čechách stále marně hledají recept na to, jak do svých společenství získat více lidí. Jejich členů ubývá, získávají naopak menšinové církve a náboženské společnosti. Narostl také počet těch, kteří vyznávají jiné přesvědčení nebo se sami nechtějí nikam zařadit.


Cesty víry a Křesťanský magazín z Brna

26.11.2005  Gabriela Hánečková

Dokument "Ad limina apostolorum" z cyklu "Cesty víry" pojednává o návštěvě českých a moravských biskupů a věřících u papeže Benedikta XVI. Zpravidla po pěti letech povolává papež biskupy z určitého území, aby mu podali zprávu o náboženském životě věřících na územích jimi spravovaných - diecézích. 


Babický proces - Odvolání proti rozsudku Krajského soudu v Brně

24. 11. 2005  Michal Šimek

Milí přátelé, známí a partneři! Ozývám se po čase v souvislosti s kauzou Babice a s požadavkem Miroslava Holzbauera, abych se mu omluvil. Proti rozsudku soudce krajského soudu v Brně JUDr. Miloše Holečka jsem se prostřednictvím JUDr. Milana Hulíka z Prahy odvolal. 


Mons. Graubner hostem Událostí, komentářů

21. 11. 2005  Kateřina Rózsová

Praha: Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner bude dnes večer hostem pořadu České televize "Události, komentáře".


V Římě se jednalo o Skryté církvi (doplněno)

20. 11. 2005 hm 

Dne 14. listopadu 2005 začala v Římě návštěva českých a moravských katolických biskupů "Ad limina apostolorum" ("k apoštolským prahům"), která se koná každých 5 let. Na programu jednání byly mimo jiné i otázky týkající se Skryté církve. 


Homílie biskupa Radkovského při mši v bazilice Santa Maria Maggiore

20. 11. 2005  Kateřina Rózsová

Scházíme se tu dnes na památném místě, kde 23. února 868 papež Hadrián II., za přítomnosti našich svatých apoštolů Cyrila a Metoděje, položil slovanské bohoslužebné knihy na hlavní oltář této baziliky, a tím schválil jimi vypracovanou slovanskou liturgii a také vysvětil jejich učedníky. Scházíme se rovněž v památném čase. Vzpomínáme, jak jsme tu byli, aspoň mnozí z nás, před šestnácti lety a zažívali jsme tady a potom i doma euforii "sametové revoluce", započaté nejprve zde svatořečením sv. Anežky a potom naplno doma právě dnes, 17. listopadu. Byli jsme tehdy plni nadějí a očekávání, netušili jsme, jaké pozitivní, ale i negativní věci nás čekají. 


slavení svátku sv. Cyrila a Metoděje v Belgii

7. 11. 2005 (pb)

Národní katolická podkomise pro vztahy s pravoslavnými církvemi v Belgii navrhuje belgickým katolickým a pravoslavným farnostem a křesťanským společenstvím slavit společně svátek sv. Cyrila a Metoděje.

 

 

 

 


Čeští a moravští biskupové navštíví Řím v rámci návštěvy Ad limina apostolorum

7. 11. 2005  Kateřina Rózsová

Návštěva "Ad limina apostolorum" (lat. k apoštolským prahům) proběhne od 14. do 19.11.2005. Během ní se čeští a moravští biskupové, v čele s předsedou České biskupské konference olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem, setkají s papežem Benediktem XVI. a navštíví příslušné vatikánské úřady a instituce.

 


Chci být český darmožrout

9. 10. 2005  David Holý

Slavný lanškrounský farář Zbigniew Czendlik ráno vstane a na klice fary najde pytlík buchet. Rozbije auto a hned mu někdo půjčí mercedesa. Stará se o své ovečky a ony se starají o něj.

 

 

 


Soud: Kněží tajili sex s dětmi

9. 10. 2005  (vrv)

Dvě vůdčí osobnosti katolické církve, kardinálové John Krol a Anthony Bevilacqua, se snažily utajit zneužívání stovek dětí nejméně 63 kněžími v rozmezí let 1967 až 2002. Oznámil to Nejvyšší soud po tříletém vyšetřování případu s tím, že 10 prznitelů dětí zůstalo v aktivní službě i po červnu 2002, kdy američtí biskupové v Dallasu slíbili zbavit sutany všechny služebníky boží, kteří měli co do činění se zneužíváním. Na svých internetových stránkách to včera napsal deník The Washington Post. 


Někdejší husitská kazatelka je mezi 200 osobnostmi světa

5. 10. 2005  Martin Filip 

Mileně Tomešové, která byla ještě donedávna kazatelkou Československé církve husitské ve Studnici na Náchodsku, přišly během září dva šokující dopisy. Z prvního se dozvěděla, že do konce října musí s manželem a synem opustit studnickou faru, ve druhém jí americký vydavatel biografií oznámil, že ji zařadí mezi dvě stě světových osobností roku.


Proslov kardinála Vlka na Svatováclavském večeru 2005

5. 10. 2005  Gabriela Hánečková

Jsou dějinné kulisy, které se mění - ale jsou principy, které zůstávají: totiž ochota překročit úzké sobectví vlastních zájmů, prospěchu či dokonce vlastní sebezáchovy. Otevřenost vlastního života pro druhé a ochota ke službě, k oběti za druhé. Jinými slovy "kultura dávání" - až k darování života prolitím krve. Principy, které v dějinách naší země i celé Evropy symbolizuje spolu s Václavem mohutný zástup svědků, kteří jsou přes všechny tragické dějinné stíny nositeli naděje a společné smysluplné perspektivy, dobra, které je nezničitelné a jediné přetrvává. Navzdory odporu a nepřijetí, které mnohdy jejich životní osudy provázely, byli nositeli pokoje a smíření.

 

 


Vatikán prý brzy vytáhne do boje s homosexuály

3. 10. 2005 ef

Vatikán má v nejbližší době zveřejnit nová opatření, která znemožní homosexuálně orientovaným mužům stát se knězi. Církev se prý chce tímto krokem očistit.


Mezinárodní den zvonů v Křižanovicích u Bučovic

29. 9. 2005  Martina Jandlová

Římskokatolický farní úřad v Křižanovicích u Bučovic (okr. Vyškov) zve u příležitosti Mezinárodních dnů zvonů na prohlídku věží a zvonů kostela Panny Marie v Křižanovicích a sv. Cyrila a Metoděje v Rašovicích.


Prohlášení Evropské biskupské komise pro média

29. 9. 2005  František Jirsa

Kultura mladé generace je spoluformována komunikačními prostředky. Hromadné sdělovací prostředky nabízejí mnoho různých cest ke štěstí, proti nimž vystupuje církev jiným způsobem života ve společenství s Kristem. Toto svědectví musí být sdělováno řečí, která je autentická a mladým lidem přístupná stejným způsobem jako hudba, které je rozuměno nad rámec všech hranic.

Co nabízíme mladým lidem, abychom uspokojili jejich hlad po pravdě, jistotě, víře a lásce? Jsme schopni porozumět, co nám chtějí říci svým způsobem života, svými rozhodnutími a svou řečí?


Výuka náboženství na severní Moravě a v moravské části Slezska

22. 9. 2005 mgr

Moravskoslezský kraj obývá 1 200 000 obyvatel. Z tohoto počtu je 40% obyvatel věřících a z nich 80% se hlásí k římskokatolickému náboženství. Náboženství se vyučuje kromě škol rovněž na farách, a učí jej 220 katechtetů a kněží. Největší zájem o výuku náboženství je zaznamenáván na prvním stupni základních škol. 

 

 


Benedikt XVI., německé křesťanství, Evropa a ekumenizmus

21. 9. 2005  Miroslav G. Richter

Vztah nového papeže Benedikta XVI. k Německu a němectví je determinován nejenom zrozením (papež Benedikt XVI. je rodákem z Bavor), ale i jeho traumatem z konce šedesátých let 20. století, kdy se střetl s revoltujícími, marxismem omámenými studenty teologie (1968), kteří odpudivými výkřiky útočili nejen na něj osobně, na katolickou církev, ale i na samotného Krista, když např. v skupinově freneticky vyvolávané anarchii frapantně křičeli "Proklínáme Ježíše!". To vyústilo v rychlý odchod prof. Josepha Ratzingera z univerzitního prostředí a v jeho návrat do rodných Bavor.

 


Křesťané v Německu

21. 9. 2005 Miroslav G. Richter

V Německu jsou křesťané i po více než čtyři sta letech od uskutečnění reformace stále rozděleni na dvě velké pospolitosti, které jsou i geograficky ucelené: část severovýchodní tvoří především protestanté a část jihozápadní je obývána zejména katolíky; dělící linií je pomyslná osa táhnoucí se od Frank, tedy od našeho pohraničního města Chebu směrem k Frankfurtu nad Mohanem. Ovšem tak jako z každého pravidla existuje výjimka, tak je tomu i zde. V severní protestantské části se vyskytuje několik silných katolických enkláv.


Případ Evy Dubuissonové

20. 9. 2005  mgr

Bruselský list Het Laatste Nieuws dne 18. září .t.r. přinesl informaci o tom, že katolická církev v Belgii odškodní Evu Dubiussonovou, za znásilnění, kterého se na ní před 35 lety dopustili římskokatolický farář z Gentu a další tři muži.


Milosrdní bratři na Moravě

15. 9. 2005  mgr

"Milosrdní bratři" neboli "Hospitálský řád sv. Jana z Boha" působí na Moravě již 400 let. Naše vlast se členům tohoto samaritánského řádu stala prvním tzv. zaalpským působištěm, odkud rozšířili své působení po celé střední Evropě. Jihomoravské Valtice byly oním místem, kde na našem území zakotvili a založili roku 1605 po Kristu svůj konvent a odkud rozšířili svoji blahodárnou činnost do dalších zemí.


Ruský prezident navštíví Athos

8. 9. 2005  Gabriela Hánečková
Ruský prezident Vladimir Putin navštíví v pátek 9. 9. mnišskou republiku na hoře Athos. Cílem Putinovy návštěvy bude pravoslavný klášter Panteleimons na hoře Athos. Vladimir Putin plánoval návštěvu Athosu již dvakrát, pokaždé ji však musel odložit. V prosinci 2001 byla důvodem sněhová bouře, díky níž nemohla Putinova helikoptéra na Athosu přistát. V loňském roce to bylo drama v Beslanu, kvůli kterému Putin svoji druhou plánovanou návštěvu mnišské republiky odložil.


Big Brother a Terezie Olivová

Terezie Olivová.   Foto převzato z www.katyd.cz.8. 9. 2005  (hm)

Divákům televize Nova či Prima jistě neušlo, že už i do našich televizních končin dorazily reality show (Big Brother na Nově a VyVolení na Primě). Informovaní jsou však i čtenáři Katolického týdeníku, neboť v něm vyšel rozhovor s Terezií Olivovou, která přesto (nebo právě proto?), že je věřící, se zúčastnila konkursu a byla vybrána jako soutěžící právě do pořadu Big Brother. 

 


XX. Světový den mládeže

16. 6. 2005  mgr

V období od 15. do 21. srpna se v Kolíně nad Rýnem uskuteční XX. ročník Světového dne mládeže. K účasti na tomto setkání vyzvali naši biskupové i věřící mládež z České republiky, kterou mají morálně i finančně podpořit příslušné farnosti, popřípadě děkanáty nebo i diecéze.


Papež vyzdvihl význam sv. Cyrila a Metoděje

24. 5. 2005  Martin Horálek

Význam sv. Cyrila a Metoděje pro utváření Evropy vyzdvihl při dnešním setkání s bulharským prezidentem a premiérem Makedonie papež Benedikt XVI. Papež připomněl, že svatí Cyril a Metoděj jsou příkladem toho, jak lze v duchu evangelia obětovat svůj život pro společnost a společné dobro.


42 novokněží Opus Dei

24. 5. 2005  Martin Horálek

Biskup Javier Echevarría vysvětil tuto sobotu (21.5.) 42 členů prelatury Opus Dei na kněze.


Prohlášení 31. synodu ČCE

24. 5. 2005  Synod ČCE

Českobratrská církev evangelická se obrací na vládu a parlament s tím, že stát by měl odškodnit Němce, kteří se za války postavili proti nacismu a zůstali věrni tehdejšímu Československu a přesto byli ze země odsunuti.


Mezinárodní ekumenická akce "Setkání křesťanů 2005"

19.5.2005  -mgr-

Ve dnech 17. až 19. červena 2005 se pod heslem "Pozvání k naději" v Praze uskuteční mezinárodní ekumenické setkání křesťanů.


Biřmování v brněnské katedrále

19.5. 2005  -mgr-

Při nedělní mši svaté, konané dne 15. května 2005, na Hod Boží svatodušní, v zaplněné brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, udělil brněnský biskup ThLic. Vojtěch Cikrle svátost biřmování více než 150 biřmovancům z Brna a okolí.


Beatifikační proces papeže Jana Pavla II. zahájen

19. 5. 2005  M. G. Richter  

V pátek, dne 13. května, na svátek sv. Serváce, při setkání papeže Benedikta XVI. s kněžími římské diecéze v bazilice sv. Jana v Lateránu oznámil papež, že nebude trvat v případě svého zesnulého předchůdce papeže Jana Pavla II. na dodržení předpisu, který stanovuje, že mezi úmrtím osoby a zahájením beatifikačního procesu má uplynout doba 5 let.


Pomoc Ukrajině 

16. 5. 2005  -mgr-

Osm ředitelů okresních charit z brněnské diecéze navštíví v těchto dnech bývalou Podkarpatskou Rus, dnešní Zakarpatskou Ukrajinu, aby zde zkoumali vhodné podmínky pro rozšíření pomoci poskytované brněnskou charitou.


Evangelíci k 60. výročí konce 2. světové války 

11. 5. 2005  Představitelé ČCE

Vyznáváme, že církev je uskupení lidí vysílané Bohem do unaveného světa. Jsou to lidé, kteří nespojují svou budoucnost především s tím, co si zařídí, nebo vybojují pro sebe. Takto vyznávajíce máme naději, že se v našem církevním společenství nemusíme zbytečně lekat a předčasně strachovat. Smíme spoléhat na výzbroj, která je dostačující, protože se již osvědčila mnohokrát v dějinách, uvedli, při příležitosti svatodušních svátků a výročí konce druhé světové války, v dopise sborům představitelé Českobratrské církve evangelické.


Ledoví muži a církevní kalendář  

11. 5. 2005  Daniel Herrman    

Světci, jejichž památky připadají na rozmezí 11. až 14. 5., bývají označováni za "ledové muže". Označení "ledoví" vychází z ochlazení počasí, které se většinou dostavuje kolem poloviny měsíce května. Prvním z nich je biskup Mammertus (11. 5.), který byl v 5. století biskupem ve francouzském městě Vienne.


Heslo a znak papeže Benedikta XVI.  

9. 5. 2005

Popis znaku: Hlava mouřenína odkazuje na diecézi Freising Mnichov. Medvěd s nákladem na sv. Korbiniána, kterému při pouti do Říma sežral medvěd osla. Světec ho pak přinutil, aby mu nesl zavazadla.


 

Prohlášení ČBK k úmrtí Jana Pavla II. a k volbě nového papeže  (4/2005)

Ukrajina v letošní turistické sezóně bez vízové povinnosti  (4/2005)

Kardinál Špidlík bude kázat v konkláve  (4/2005)

Jak se změnila katolická církev během pontifikátu Jana Pavla II.  (4/2005)

Na církevních budovách zavlají černé vlajky  (4/2005)

Řízení církve po úmrtí papeže  (4/2005)

Rekviem za Svatého otce v brněnské katedrále  (4/2005)

Jak se volí papež  (4/2005)

Nejdelší a nejkratší konkláve v dějinách  (4/2005)

Prohlášení ČBK k pokusům na lidských embryích  (3/2005)

Má nemocný papež odstoupit?  (3/2005)

Deset božích přikázání dostalo okázalou reklamní kampaň  (3/2005)

Kněží, kteří zradili, by měli odejít z pastorace  (3/2005)

Zprávy z médií  (14. 3. 2005)

Mše za oběti komunistického režimu v místě přípravy Světového dne mládeže  (3/2005)

Mezinárodní dobrovolnická organizace IBO hledá vhodné projekty i dobrovolníky  (2/2005)

Arcibiskup Graubner znovuzvolen předsedou ČBK  (2/2005)

Rezignace Mons. K. Simandla (11/2004)

Cyrilometodějské poutě  (6/2004)

Velehrad 2004  (6/2004)

Vyjádření Arcibiskupství pražského k dopisu Ing. Jana Březiny  (6/2004)

Zdravotní stav biskupa Pavla Posáda posoudí zástupce Vatikánu  (6/2004)

Evropa Ducha

Nový direktář pro biskupy: Apostolorum successores

Nabídka Biblí

Kardinál Špidlík přijíždí na návštěvu  České republiky

Článek v Rovnosti o liturgii 14. února

Informace TS ČBK o liturgii 14. února

 


 

Představitelé církví jednali se zástupci 
předsednické země EU


Martin Horálek - Ze zahraničí

Setkání řeckého ministra pro evropské záležitosti s představiteli církví se uskutečnilo v Bruselu v úterý 28.1.

 

Brusel (B)/COMECE: Řecký ministr pro evropské záležitosti Tassos Giannitsis se sešel se zástupci církví k rozhovoru o prioritách řeckého předsednictví v Radě Evropské unie. Komisi biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) zastupoval na jednání Stefan Lunte, Konferenci evropských (nekatolických) církví (KEK) reprezentoval reverend Rüdiger Noll a rozhovoru byl přítomen také řecký biskup Athanassios Chatzopoulos.

Všichni přítomní se shodli na podpoře probíhajícího procesu rozšíření Evropské unie (EU). V souvislosti se vznikající evropskou ústavou vyslovili zástupci církví požadavek, aby byly plně respektovány stávající vztahy orgánů státní správy jednotlivých členských zemí EU s církvemi a byly vytvořeny předpoklady pro strukturovaný dialog církví s institucemi EU.

Během jednání se hovořilo také o chystaném summitu EU se státy jihovýchodní Evropy, který proběhne 21.6. v řeckém městě Thessaloníki (Soluň). Zástupci církví vyslovili svůj zájem aktivně se podílet na přípravě zmíněného summitu.

V dalším programu jednání se diskutovalo o tématech bioetiky, sociální politiky, migrace a o otázkách vzdělání. Na závěr vyjádřili zástupci církví svou naději na mírové řešení napjaté situace v Iráku.

(Z TS ČBK 30.1.2003 vybral mgr)


 

Oslava svátku Uvedení Páně do chrámu v Olomouci


Pavel Mléčka - Z domova

Setkání řeholníků a řeholnic s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem.

 

Olomouc: Liturgický svátek Uvedení Páně do chrámu je spojován s připomínkou těch, kdo v církvi zasvěcují svůj život celoživotní službě Bohu i lidstvu. Při této příležitosti zve olomoucký arcibiskup Jan Graubner řeholníky a řeholnice působící v olomoucké arcidiecézi na společné setkání v Arcibiskupském kněžském semináři na Žerotínově náměstí v Olomouci v sobotu 1.2. od 9.30 hodin.

V neděli 2.2. bude arcibiskup Jan Graubner v olomoucké katedrále sv. Václava celebrovat slavnostní mši od 10 hodin.

 

(Z TS ČBK 30.1.2003 vybral mgr)


 

Nejnovější zprávy najdete zde.
Některé další zprávy můžete najít též v rubrice Ekumenismus  

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci