Církve varují před novou totalitou

28. 12. 2005  vaš


 

Atmosféra ve společnosti není podle církví působících v České republice dobrá. Napětí roste. Lidé se bojí návratu starých časů, říkají duchovní. Proto nechali vyvěsit v Praze, Brně a Rakvicích billboardy, které upozorňují na spolupráci sociální demokracie a komunistů.

"Vláda přehlíží například zakládání a rušení všelijakých podvodných s. r. o., kvůli kterým pak krachují jejich dodavatelé, drobní živnostníci, ale přitom klidně sněmovna schválí zákon o církvích, který omezuje naši charitativní činnost a zakládání škol, kde chceme děti učit také to, aby nekradly," říká katolický duchovní Tomáš Protivínský. Podle něj to stálo nemalé úsilí, aby vůbec byly billboardy instalované. "Když společnost, u které jsme měli vylepení plakátů objednané, viděla text, vedení to odmítlo s tím, že jde o kontroverzní téma. Ihned jsme se obrátili na jinou agenturu, která nás odmítla s tím, že doba je složitá," vysvětluje duchovní.

Připomíná mu to normalizační časy, kdy vedle cenzury existovala ještě autocenzura, která fungovala u lidí, kteří si nechtěli komunisty znepřátelit. "Dnes se lidé mohou obávat hned dvou stran," vysvětluje Protivínský v narážce na spolupráci ČSSD a KSČM.

"Když si uvědomím, že nedávno byly bez potíží vylepené billboardy s politickou satirou za hranicí slušnosti, je postoj oslovených firem zarážející. Naštěstí jsme nakonec na poslední chvíli našli společnost, která nám plakáty vylepila," dodal Protivínský.

 

 

(Převzato z Českobudějovických listů ze dne 22. 12. 2005

Foto z archivu V. Protivínského)

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci