Případ Evy Dubuissonové

20. 9. 2005  mgr


 

Bruselský list Het Laatste Nieuws dne 18. září .t.r. přinesl informaci o tom, že katolická církev v Belgii odškodní Evu Dubiussonovou, za znásilnění, kterého se na ní před 35 lety dopustili římskokatolický farář z Gentu a další tři muži. Pachatelé nebyli nikdy odsouzeni, pouze strávili několik týdnů ve vyšetřovací vazbě. Tragédie případu je o to tristnější, že znásilněná Eva Dubuissonová, které v té době bylo 14 let, musela být na 6 let (?!) umístěna do dětské polepšovny, kterou vedly přísné řádové sestry. Jak vyšlo najevo před pěti lety, tedy po třech desetiletích od spáchání zločinu, ve spisové agendě případu byla Eva Dubuissonová v rozporu se skutečností označena za viníka celého tragického případu, neboť údajně "kněze ke znásilnění vyprovokovala"(?!). Zjištění falešného obvinění se stalo i podnětem k obnovení prošetření celé věci, která přinesla Evě Dubuissonové alespoň morální satisfakci.

Eva Dubuissonová, která se mezitím vdala a je matkou několika dětí, k celé záležitosti uvedla: "Z právního hlediska je celá záležitost promlčena, nemohu proto nic podniknout. Nikdo si ovšem neumí představit, jak je pro mne důležité, že konečně bylo uznáno, že jsem byla obětí."

V poslední době se setkáváme s rostoucím počtem v médiích zveřejňovaných případů sexuálního násilí, zvláště na nezletilých ze strany církevních představitelů. Není to podle našeho názoru tím, že by těchto případů přibývalo, ale že již nejsou tak ochotně zametány pod koberec, že se jim dostává odstrašující publicity. Nemáme z těchto zpráv žádné potěšení, ale jsme přesvědčeni, že právě otevřenost a objektivní informovanost i v těchto citlivých případech může přivodit zabránění nebo alespoň omezení jejich výskytu.

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci