Vatikán prý brzy vytáhne do boje s homosexuály

3. 10. 2005  efVatikán má v nejbližší době zveřejnit nová opatření, která znemožní homosexuálně orientovaným mužům stát se knězi. Církev se prý chce tímto krokem očistit.

 

ŘÍM Homosexuálně orientovaní muži, kteří by chtěli být vysvěceni na kněze, zřejmě již brzy nebudou mít šanci. Tvrdí to ve svém včerejším vydání americký list The New York Times.

Podle deníku se Vatikán chystá přijít s novým zákazem, který gayům nedovolí, aby se stali knězi. Církev se tak chce očistit od skandálů se zneužíváním nezletilých. The New York Times ve svém článku přitom cituje nejmenovaného představitele Vatikánu, který tvrdí, že nová opatření budou zveřejněna do šesti týdnů.

Na tomto citlivém dokumentu se prý začalo pracovat ještě za papeže Jana Pavla II., který letos v dubnu zemřel. Pro jeho nástupce, papeže Benedikta XVI., bude nové nařízení zřejmě jedním ze stěžejních bodů jeho pontifikátu. Známý konzervativec Benedikt XVI. se již loni na jaře netajil tím, že Vatikán potřebuje "očistu od sexuálních skandálů, které katolickou církev těžce poškodily".

Nejmenovaný zdroj The New York Times upozornil, že se opatření týká pouze homosexuálních zájemců o dráhu kněze. Ti z řad gayů, kteří již byli vysvěceni a v církvi léta působí, by měli dostat výjimku. Na druhou stranu se má ale zákaz vztahovat i na homosexuály, kteří žijí v celibátu. Výše uvedený zdroj to vysvětluje tím, že dotyčný je příliš vystaven pokušení v seminářích. "V seminářích panuje zvláštní atmosféra. Jste tam jednoduše obklopen pouze muži, žádné ženy," říká duchovní.

Vatikán se údajně zaměřil především na semináře ve Spojených státech, které sexuálními aférami v minulosti neblaze prosluly. Vatikánští vyšetřovatelé již měli být instruováni, aby navštívili téměř 230 amerických seminářů a kromě jiného hledali "důkazy o homosexualitě". Rovněž by měli zjišťovat, zda jsou seminaristé řádně připravováni na život v celibátu.

 

Vlna nespokojenosti uvnitř církve?

V církevních kruzích prý nová pravidla pro vysvěcování kněží vyvolala rozporuplné reakce. Jedni tvrdí, že tento krok církev skutečně očistí a že je to jediný způsob, jak církvi navrátit její pošramocenou pověst. Druhý tábor se k zákazu staví kriticky a mluví o očekávané vlně odporu. Někteří dokonce již nahlas začali hovořit o spontánních rezignacích.

"Slýchávám, že někteří církev opustí. Kdyby tak totiž neučinili, žili by ve lži," citoval The New York Times reverenda Roberta Silvu z Americké národní federace kněžských rad. Podle něj "honba na homosexuální kněze, kteří slouží církvi, může Vatikánu extrémně uškodit".

 

Převzato z Lidových novin ze dne 23.9.2005

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci