Soud: Kněží tajili sex s dětmi

9. 10. 2005  (vrv)Katolická církev se v USA snažila ututlat početné případy znásilňování dětí věřícími, oznámil to v noci na včerejšek Nejvyšší soud v americké Pennsylvánii.

 

Dvě vůdčí osobnosti katolické církve, kardinálové John Krol a Anthony Bevilacqua, se snažily utajit zneužívání stovek dětí nejméně 63 kněžími v rozmezí let 1967 až 2002. Oznámil to Nejvyšší soud po tříletém vyšetřování případu s tím, že 10 prznitelů dětí zůstalo v aktivní službě i po červnu 2002, kdy američtí biskupové v Dallasu slíbili zbavit sutany všechny služebníky boží, kteří měli co do činění se zneužíváním. Na svých internetových stránkách to včera napsal deník The Washington Post. Zpráva o 418 stránkách uvádí, že Krol, který zemřel v roce 1996, a dva roky penzionovaný Bevilacqua "umožnili a omlouvali" zneužívání dětí, když obviněné kněze překládali z jedné farnosti do druhé, aniž by varovali místní farníky, nebo informovali policii. Mezi frátery byl podle soudu například jeden, který znásilnil 11 letou dívku a pak ji odvezl na potrat, další znásilnil nezletilou dívku, když ležela po autonehodě v nemocnici neschopna pohybu.

"Už si myslíte, že vás nic nemůže vyšokovat, ale pak přijde něco, jako je tohle," řekl odborník internetové organizace pro práva obětí zneužívání Terry McKiernan.

"Rozumím bolesti a strádání obětí sexuálního zneužívání. Opakuji jim své nejhlubší omluvy," řekl kardinál Justin Rigali, který nahradil jednoho z nařčených činitelů. Podle americké biskupské konference z roku 2004 bylo v USA od roku 1950 vzneseno obvinění proti 4392 kněžím, což představuje kolem čtyř procent amerických duchovních. Nejvyšší soud oznámil, že jsou mu známa obvinění nejméně proti 63 kněžím, přičemž odvoláno bylo 44 nařčených duchovních v Philadelphii. Vatikán ve středu oznámil, že do seminářů nebudou přijímáni a tedy se kněžími nestanou homosexuálové. Napsal to včera na svých internetových stránkách deník The New York Times. Papež Benedict XVI. dokument zatím nepodepsal, do 229 seminářů v USA míří církevní vyšetřovací komise.

 

(Převzato z Haló novin ze dne 23.9.2005
Pro Listář vybral mgr)

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci