Oběti zneužívání kněžími žádají papeže o zásah

17. 4. 2008  (red)


 

WASHINGTON - Představitelé tisíců obětí sexuálního zneužívání kněžími v USA požádali v úterý papeže Benedikta XVI., aby se vypořádal s biskupy, kteří toto zneužívání přehlíželi či dokonce kryli.

Výzva sdružení obětí Snap (Survivors Network for those abused by Priests) přišla krátce před první návštěvou Benedikta XVI. do USA. "V USA jsou tisícovky kněžích, kteří byli označeni za viníky. Víme, že kněží zneužili desetitisíce, možná statisíce dětí. Odhadujeme, že stovky biskupů buď viníky kryly, nebo dělaly, že neslyší, když se k nim o tom dostala informace. Žádnému z těchto biskupů nebylo nikdy pohroženo trestem," uvedla představitelka sdružení obětí Snap Barbara Blaineová.

Papež, který je v čele zhruba 1,1 miliardy katolíků ve světě, by se při návštěvě Spojených států 15. až 20. dubna měl skandálním zneužíváním dětí americký mi kněžími zabývat, ale tento problém nebude patřit k hlavní náplni jeho cesty, citovala včera agentura AFP zdroje blízké Vatikánu.

Americká katolická církev prožívá vážnou krizi od roku 2002, kdy bostonský arcibiskup přiznal, že chránil kněze, který sexuálně zneužíval mladé katolíky. Poté se objevily další podobné skandály a místní církev musela jen vloni vyplatit obětem odškodné ve výši 615 milionů dolarů (9,81 miliardy korun).

Zdroj: Haló noviny

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 10. 4. 2008
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci