Papež v Austrálii

16. 7. 2008  (ln)



Papežova návštěva a katolické Světové setkání mládeže je pro australský kontinent "druhou olympiádou"

 

SYDNEY Na devítidenní návštěvu Austrálie, která je spojena s katolickými Světovými dny mládeže, přiletěl včera papež Benedikt XVI. Je to dosud vůbec nejdelší zahraniční cesta za dobu jeho pontifikátu.

V Sydney se na dnech mládeže očekává účast půl milionu lidí z celého světa. "Je to největší lidské shromáždění letošního roku po pekingských olympijských hrách," uvedla Kristina Keneallyová, státní ministryně Nového Jižního Walesu, jejíž metropolí je právě Sydney. "Pro Austrálii je to větší událost než olympijské hry v Sydney v roce 2000," řekla. "Sydney má s pořádáním podobných velkých akcí dobré zkušenosti. Ať už jde o festival gayů a lesbiček, světový pohár v ragby nebo filmový festival, umíme to výborně," dodala Keneallyová. Světové dny mládeže, největší akce, kterou katolická církev pravidelně od roku 1987 organizuje, se nebudou týkat jen náboženských témat. Jak řekl během letu do Austrálie Benedikt XVI., tématem setkání v Sydney bude ekologie.

Nepůjde ale zdaleka o největší akci v historii, na dnech mládeže v německém Kolíně nad Rýnem se zúčastnilo v roce 2005 přes milion věřících, před deseti lety ve filipínské Manile to pak bylo přes dva miliony. Je to dáno i tím, že v pětadvacetimilionové Austrálii jsou katolíci sice nejpočetnější skupinou věřících, ale tvoří jen čtvrtinu obyvatelstva. Papež pojal pobyt v Austrálii částečně i jako dovolenou. První čtyři dny věnuje odpočinku v rezidenci katolické organizace Opus Dei v Sydney, oficiální pracovní program ho čeká od 17. do 20. června.

Mnozí Australané nevítají papeže, který je teprve třetí hlavou katolické církve, jež nejmenší kontinent navštívila, s velkým nadšením. Kritizují především papežovy postoje k antikoncepci, homosexualitě i nákladnost celé akce a velká omezení, která z papežovy návštěvy i ze Světového festivalu pro obyvatele Sydney plynou.

 

Omluva za zneužívání 

Papežovu cestu, jako ostatně i nedávnou návštěvu USA, provází pro církev nepříjemný sexuální skandál zneužívání dětí, jehož se údajně podle policie dopouštěl jeden katolický kněz a které vedení australské katolické církve léta krylo. Kněz, jenž se přiznal ke zneužití 17 chlapců, je už rok ve vězení, ale dozvuky skandálu mají stále na postavení církve v Austrálii ničivý účinek.

Papež prohlásil, že se chce v Austrálii za tento skandál omluvit. "Být knězem není slučitelné se sexuálním zneužíváním, s chováním, které odporuje posvátnému charakteru tohoto povolání," řekl v letadle během cesty.

 

Zdroj: Lidové noviny 

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 14. 7. 2008
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci