Nezneužívejte víru

Polemika

7. 4. 2006  Jiří Paroubek


 

Komentátor Mladé fronty DNES Karel Steigerwald už dávno odložil byť i jen zdání novinářské korektnosti a vystupuje jako tvrdý exponent ODS (kterým ostatně dlouho je). Bylo by slušné, aby se tak začal i podepisovat a přestal se vydávat za redaktora, který nestojí na žádné straně politické barikády. V jeho případě to není pravda, řídí se heslem: Pro vítězství ODS ve volbách je dobré cokoli. MF DNES mu k tomu poskytuje dostatek prostoru a útoky na ČSSD a mou osobu, a to včetně podpásových úderů, se stupňují úměrně s přibližujícím se termínem voleb. Nemyslím, že by mne od tohoto listu a autora ještě něco překvapilo, ale článek Vstoupil Bůh do ČSSD přece jen přesáhl běžné hranice základní slušnosti (MF DNES 28. 3.).

Panu Steigerwaldovi chci říci pár věcí. Nikdy jsem neřekl, že "mám poslání vyšší bytosti". Tvrdit něco takového už není novinářská nadsázka nebo humor, je to hloupé, hulvátské a lživé. A to nejen vůči mně, ale i vůči intimnímu cítění dalších lidí. Víra je věcí osobní, já do československého sboru občas skutečně chodím, k této církvi se léta hlásím (i za starého režimu) a nemám potřebu to skrývat. Nedělám z toho ani politickou kartu, jak mne pan Steigerwald obviňuje. Že početně největší skupinu věřících najdeme mezi voliči ČSSD, je fakt (podle průzkumů), se sociální demokracií je podle mého přesvědčení spojuje akcent, který dáváme na sociální problémy. A způsob řešení sociálních otázek, který má k cítění věřících lidí blízko. V tom se výrazně odlišujeme i od KDU-ČSL, která má sice křesťanství v názvu, ale v mnoha věcech stojí silně napravo.

 

Jasný volební program ČSSD

To jsou fakta, která voliči znají, vnímají, a která jsou proto nevyhnutelně i součástí politiky. A to ne proto, že bychom je do politického boje uměle implantovali, prostě k veřejnému životu patří. Pro KDU-ČSL je to běžná součást politické výzbroje a pana Steigerwalda ani nenapadne jim to vyčítat. Může se tomu v politice KDU-ČSL (potenciálního koaličního spojence ODS) říkat obrana konzervativních hodnot, tradic a tak dále, ale stále je to v první řadě o tom, jak ta která strana řeší stovky naprosto praktických otázek - sociální systém, strukturu daňového systému, který může více stranit chudším, nebo naopak bohatým atd. Program ČSSD je v tomto směru jasný a nevidím sebemenší důvod, proč bychom se touto částí našeho programu nepokusili oslovit věřící voliče. Na nich je, jak se k tomu postaví.

Rozhodně mne ani ve snu nenapadlo, že si budou své volební preference vybírat podle svého křesťanského nebo jiného náboženského cítění. A nikdy bych si nedovolil je ovlivňovat více než prostou nabídkou a konstatováním, že jsme moderní, svobodomyslná politická strana, která své vnímání společnosti staví velmi výrazně na lidské solidaritě. K tomu patří i příspěvky na narozené dítě. Není to laciný předvolební tah, jak nás pan Steigerwald podezřívá, v našem programu i v praktické politice už daleko dříve najdeme nejen takovouto podporu, ale i dotace na bydlení pro mladé rodiny a další věci, které podporují mladou generaci. Značnou část už jsme uskutečnili, i když "má" vláda na to měla minimální čas. A další uskutečnit chceme a říkáme to voličům. Příspěvek na narozené dítě, který navrhujeme, také není tak přímočarý, protože část z něho by byla přímou finanční podporou rodině při narození dítěte a další (větší) jeho část by měla podobu jakéhosi kreditu, šeku a mohla by být použita například na vzdělání matky či dítěte nebo na jiné potřeby spojené s výchovou dítěte. Snažíme se tedy řešit příspěvkem na dítě více věcí včetně rovného přístupu ke vzdělání atd.

Že to pan Steigerwald neříká, je možná neznalost, i když o tom pochybuji. Že to spojuje s vírou, už je cílený záměr. Mne osobně by snaha jakékoli strany využít mého křesťanského cítění urazila a naštvala, a protože tohle nepochybně tuší i pan Steigerwald, snaží se mi podsunout právě takovýto cíl. Tím, kdo hrubě manipuluje s lidmi, je proto on. Věřím, že nejsem sám, koho se tím dotýká, protože tentokrát si vybral oblast a způsob boje, který do politiky opravdu nepatří.

 

*  Poznámka redakce MF Dnes  *

Komentátor Karel Steigerwald vycházel při psaní článku z následujících faktů: 

Jiří Paroubek v MF DNES 15. března: "Já vycházím z toho, že mám něco jako poslání... Poslání. To znamená možná od nějaké nejvyšší bytosti. Takže předpokládám, že dokážu sociální demokracii vyvést ze situace, ve které byla." Jiří Paroubek v MF DNES 27. března: "Ta strana (KDU-ČSL) se velmi nadějně přibližuje k pěti procentům. Tomu musíme přizpůsobit taktiku. Nejvíc věřících volí ČSSD. Proto mé promluvy o Bohu a vyšší bytosti nejsou od věci." ČSSD nabízí 60, 90 a 120 tisíc za rození dětí. Před čtyřmi lety nabízela 50 tisíc každému narozenému dítěti.

Posouzení těchto informací a premiérova článku necháváme na čtenáři.

 

O autorovi: JIŘÍ PAROUBEK, předseda vlády

 

(Převzato z monitoringu médií TS ČBK ze dne 31. 3. 2006
Pro Listář vybral mgr)
 

 
DISKUSE
Na tento článek můžete reagovat zde.

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci