Církevní tajemství 

9. 5. 2007  Luboš Palata


 

Polský Ústavní soud se podle všeho chystá odmítnout nový lustrační zákon, který chce dvacet let po pádu komunismu prolustrovat prakticky všechny veřejně činné Poláky, včetně novinářů, profesorů, vědců, ředitelů škol.

Premiér Jaroslaw Kaczynski pro jistotu už předem přešel do ofenzivy, když prohlásil, že polský ústavní soud si hraje na třetí komoru parlamentu. A pohrozil, že v případě zamítnutí lustračního zákona vláda navrhne novou právní normu, která zcela otevře všechny archivy bývalé Státní bezpečnosti. Všechny, ale s výjimkou těch, které se týkají církevních představitelů. "Církev má právo zachovat svá tajemství," dodal na vysvětlenou Kaczynski. Polská vláda tak pokračuje v neblahé tradici, že sice tvrdě postupuje proti zbytkům bývalých komunistických agentů, téměř s vírou vymítačů ďábla. Když však dojde na lámání chleba, na princip padni komu padni, najednou se u těchto hlasatelů "morální revoluce" Polska objeví zvláštní ohledy.

V případě zprávy o vojenské rozvědce šlo o skupinu spřízněných lidí, kteří byli vyškrtnuti ze seznamu agentů, teď zase o vládě blízkou církev.

Poláci tak stále více zjišťují, že jim v bratrech Kaczynských nevládnou státníci, kteří přinesou obrodu Polska, ale obyčejní politici. Úplně obyčejní. 

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 3. 5. 2007
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci