Guvernér Gudžárátu odmítl zákon
  zakazující mezináboženskou konverzi

8. 8. 2007  (MaS)


 

New Delhi. Guvernér Indické spolkové země Gudžárát odmítl dodatek zákona, který by zakazoval konverzi k jinému náboženství. Kontroverzní zákon měl povolovat konverze jen v rámci "stejného náboženství". Tedy například z katolicismu k protestantismu nebo ze sunnitského islámu k šíjitskému. V platnosti je zde nicméně zákon z roku 2003, který zakazuje "aktivní podporu" mezináboženských konverzí.

Guvernér Nawal Kishore Sharma návrh zákona neschválil s odůvodněním, že pošlapává princip náboženské svobody. Vládnoucí strana na zamítnutí zákona ještě nereagovala. Uvítal ho ale kardinál Telesphore Toppo, předseda Biskupské konference Indie. Podle něj je guvernérovo rozhodnutí dobrým znamením a vyjádřil radost nad tím, že sekulární demokratická vláda Indie a její ústava potvrzuje, že země hájí náboženskou svobodu.

Podotýká, že paradoxně byly v Uríse uvězněny dvě řeholnice na základě tamního zákona o náboženské svobodě, který zakazuje nucenou konverzi. "Říkal jsem jim, že to je příležitost se radovat, protože nebyly zadrženy proto, že by udělaly něco nezákonného, ale že je to privilegium spoluúčasti na Kristově utrpení." :říká kardinál Toppo a dodává, že Indická církev bude dělat to, co je správné, i když to bude znamenat pronásledování a že se často zapomíná na to, jak je církev prospěšná, například v péči o chudé.

  

(Převzato ze zpráv Radia Vaticana ze dne 4. 8. 2007
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci