Ochrana přírody souvisí s rozvojem člověka

9. 11. 2007  Jiří GračkaS příspěvkem na téma ochrany životního prostředí vystoupil v pondělí 29. 10. 2007 před 62. valným shromážděním OSN zástupce Apoštolského stolce, arcibiskup Celestino Migliore. Ekologie není podle arcibiskupa možná bez péče o člověka a člověk nesmí být považován za hrozbu životnímu prostředí. 

 

New York (USA): Arcibiskup Celestino Migliore, stálý pozorovatel Apoštolského stolce u OSN, vystoupil v pondělí 29. 10. 2007 před 62. valným shromážděním organizace s příspěvkem na téma ochrany životního prostředí. "Ochrana životního prostředí vyžaduje pozitivní vnímání lidské bytosti, aby člověk nebyl považován za hrozbu přírodě, ale jako ten, kdo je za péči a zacházení s přírodou odpovědný," řekl. Ochrana životního prostředí podle něj nesmí stát v opozici ekonomického rozvoje, zároveň však není možné prosazovat rozvoj na úkor ochrany prostředí.

Enviromentální krize je především morální výzvou, řekl také arcibiskup Migliore a vyzval k zamyšlení nad tím, jak lidstvo nakládá se surovinami a co předává budoucím generacím. Znečištěním životního prostředí podle něj již dnes trpí množství lidí především v chudých zemích. Oni sami se pak uchylují ke krokům, které přírodu více poškozují. "Jejich úsilí zajistit si holou existenci uzavírá bludný kruh chudoby a ničení životního prostředí.

Arcibiskup Migliore zmínil také některé pozitivní momenty, např. zvyšující se povědomí o problematice. Zodpovědnost ve vztahu k přírodě může významně narůstat díky výchově a informačním kampaním. "Čím více toho lidé budou o různých aspektech ochrany prostředí vědět, tím lépe se k ní budou moci postavit," řekl arcibiskup Migliore.

Zdroj: ZENIT

 

(Převzato ze zpravodajství TS ČBK ze dne 31. 10. 2007
Pro Listář vybral mh
Foto převzato z www.un.cz)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci