Sidney Griffith: Papežova řezenská řeč pomohla dialogu

13. 7. 2007  (gt)


 

Vídeň (KAP) Washingtonský teolog, staroorientalista a expert na mezináboženský dialog prof. Sidney Griffith řekl v rozhovoru pro agenturu Kathpress, že papežova řezenská přednáška z 12. září 2006, bouřlivě kritizovaná ze strany muslimů, měla pozitivní vliv na dialog mezi katolíky a muslimy. Zahájila v podstatě novou kapitolu tohoto dialogu, protože "dnes se ke slovu hlásí mnohem více muslimských učenců," zatímco dříve museli katolíci partnery do dialogu namáhavě shánět.

Řezenská přednáška dnes téměř vždy představuje východisko rozhovoru. Profesor Griffith řekl: "Když dnes navážeme kontakt s muslimy, první otázka zní vždy: Co si o té řeči myslíte? Dokonce nás to přimělo k tomu, abychom na září do Washingtonu svolali konferenci pod titulem Rok po Řezně - kde dnes stojíme v křesťansko-islámském dialogu?" Griffith konstatoval i enormně stoupající zájem o téma "křesťanství v arabském světě". Na konferencích jeho institutu na Catholic University of America se dnes schází vždy 50 až 60 expertů z mnoha zemí, například v Bejrútu žijící egyptský jezuitský kněz prof. Samir Khalil Samir SJ nebo německo-libanonský teolog prof. Adel-Theodore Khoury, který přeložil do němčiny papežem citovanou disputaci mezi východořímským císařem Manuelem Paleologem a islámským vrchním soudcem z Ankary.

Griffith poukázal na to, že k tradici blízkovýchodního křesťanství patří velké množství polemických textů podobného charakteru, a tyto texty je třeba číst ve správném kontextu, takže papež svoji řezenskou citaci možná poněkud "přehnal", protože k rozvinutí jeho myšlenky nebylo snad potřeba citovat celý Manuelův výrok. Tím pak u mnoha lidí vznikl dojem, že se papež s Manuelovou kritikou zakladatele islámu Mohameda ztotožňuje.

Jako pozitivně jednajícího a důležitého muslimského hráče na poli dialogu uvedl Griffith bratra jordánského krále, prince Hassana Bin Talála, jeho Institute of Interfaith Studies v Ammánu, dále hnutí kolem tureckého súfického učence Fethullaha Gülena, které je dnes aktivní v mnoha zemích, a také dvě muslimské organizace z USA, hnutí vedené Mohammedem Siddiquim a dále černošskou organizaci The Mosque Cares, kterou řídí Warith Deen Mohammed a která udržuje těsné vztahy i s katolickým hnutím Focolare.

Kriticky se Griffith vyjádřil naopak k názorům mnoha evangelikálních kazatelů z USA na islám. Mezi jinými zmínil Pata Robertsona a Franklina Grahama, který je synem Billyho Grahama. Graham mladší dokonce označil islám za "evil and wicked religion" (zlé a zvrácené náboženství).

 

(Převzato z časopisu Getsemany 6/07
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci