"Náboženství je pošetilá pověra"

19. 5. 2008  Vladimíra StrakováNově objevený dopis Alberta Einsteina obsahuje vědcovy kontroverzní výroky o víře a náboženství

 

LONDÝN/PRAHA "Věda bez náboženství je chromá, náboženství bez vědy je slepé," prohlásil kdysi Albert Einstein. Tento slavný aforismus se stal zdrojem nekonečných diskusí mezi věřícími a nevěřícími, kteří se snažili zjistit, na čí straně největší vědec 20. století vlastně stojí. Nově objevený Einsteinův dopis, ve kterém se k otázce náboženství vyjadřuje, by sice mohl tyto dohady ukončit, ale kontroverzní názory tohoto výjimečného génia spíše vyvolají jen další rozepře.

Podle dopisu, který dosud odpočíval v soukromé sbírce, není pochyb o tom, že Einstein nebyl přílišným zastáncem tradiční představy náboženství, které označil jako "pošetilou pověru". Dopis ze dne 3. ledna 1954 byl adresovaný filozofovi Eriku Gutkindovi jako odpověď na jeho knihu o náboženství. Po Einsteinově smrti o rok později byl dopis prodán a zůstal tak 50 let ukryt očím veřejnosti. "Slovo bůh pro mne není nic víc než označení výtvoru lidské slabosti. Bible je sbírka legend, které jsou sice úctyhodné, ale přesto velice primitivní. Žádná její interpretace, byť by byla sebelepší, nemůže (podle mého názoru) tento fakt změnit," citoval vědcův dopis deník The Guardian.

Einstein, který byl židovského původu a odmítl nabídku stát se druhým prezidentem státu Izrael, také neuznával myšlenku, že Židé jsou vyvolený národ. "Podle mě je židovské náboženství stejně jako všechna ostatní ztělesněním nejpošetilejších pověr. Avšak Židé, ke kterým se rád počítám a s jejichž mentalitou mám mnoho společného, nejsou o nic lepší než ostatní lidé." Autor teorie relativity se během svého života rád vyjadřoval k otázkám náboženství. Většinou jej však dával do souvislosti s vědou. Přes všechny kontroverzní poznámky ohledně boha a víry důrazně odmítal, když ho někdo označil za ateistu. Podle odborníků náboženství respektoval, ale vnímal jej v jiných dimenzích než běžní lidé. Pro znalce je dopis novinkou Jak napsal deník The Daily Telegraph, Einsteinův dopis Gutkindovi psaný v němčině se bude ve čtvrtek dražit v Londýně. Předpokládaný výtěžek z aukce je 8 tisíc liber (skoro 253 tisíc korun). Je zajímavé, že tento dopis je novinkou také pro odbornou veřejnost. V knize Maxe Jammera Einstein a náboženství není o tomto rukopisu ani zmínka, přitom se jedná o nejobsáhlejší dílo s touto tematikou. O existenci dopisu údajně nevěděl ani jeden z největších expertů na Einsteinovo dílo ve Velké Británii John Brooke z Oxfordské univerzity.

 

Zdroj: Lidové noviny

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 14. 5. 2008
Pro Listář vybral mgr)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci