Pokroky v dialogu katolíků a pravoslavných

16. 1. 2008  Jiří GračkaNedávné vyjádření moskevského pravoslavného patriarchy Alexeje II. i audience u papeže, kterou v březnu vykoná konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., jsou podle některých církevních představitelů projevem obnovené tendence ke spolupráci a nadějnými znameními katolicko-pravoslavného dialogu.

 

Moskva (RUS), Vatikán: Naděje k pokračování katolicko-pravoslavného dialogu přináší nedávná nabídka moskevského patriarchy Alexeje II. ke společné pastorační práci i novoroční blahopřání, které zaslal papeži Benediktu XVI. Stalo se tak v pondělí 7.1., během mše v předvečer pravoslavných vánoc v moskevské katedrále Krista Spasitele. Patriarcha Alexej předal své pozdravy pro Svatého otce arcibiskupu Antoniovi Menninimu, apoštolskému nunciovi v Ruské federaci, a arcibiskupu Paolovi Pezzimu, nedávno ustanovenému pastýři moskevské arcidiecéze Matky Boží.

"Poté, co jsem nového arcibiskupa patriarchovi představil, řekl mu patriarcha, že je otevřený brzkému setkání - nejen aby se lépe poznali, ale i ke společnému studiu společných pastoračních projektů, které budou sloužit všem věřícím moskevské oblasti," řekl v rozhovoru pro Rádio Vaticana apoštolský nuncius Mennini.

Dodal také, že Alexej II. je poté požádal, aby vyřídili papeži jeho přání do nového roku. Tento vstřícný krok je podle arcibiskupa Menniniho projevem "tendence ke spolupráci, která nebude jen teoretická, ale i praktická."

Tomu nasvědčuje i nedávno ohlášená návštěva, kterou v březnu vykoná u papeže Benedikta XVI. konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. Patriarcha se v Římě zúčastní oslav 90. výročí založení Papežského institutu východních studií. Audience u Svatého otce proběhne ve čtvrtek 6.3.2008. Setkání obou církevních představitelů již proběhlo během papežovy návštěvy Turecka na podzim r. 2006, kdy se zúčastnil oslavy svátku sv. Ondřeje (30.11.), patrona konstantinopolského patriarchátu.

Zdroj: ZENIT

 

(Převzato ze zpravodajství TS ČBK ze dne 10. 1. 2008
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci