Pro mnoho amerických křesťanů má Bůh přednost před hypotékou

15. 10. 2008  Rostislav Matulík


 

Pro mnoho Američanů má smlouva s Bohem daleko větší váhu než jakýkoli světský závazek, včetně hypotéky. V době největší realitní krize od velké hospodářské deprese milionům Američanů hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou. Někteří hluboce věřící křesťané se mohou na ulici octnout kvůli tomu, že se za žádnou cenu nevzdají placení desátku, dobrovolného příspěvku církvi, píše agentura Reuters.

"Setkal jsem se s několika majiteli nemovitosti, kterým hrozilo zabavení jejich domu; seděli přede mnou a říkali, že udělají cokoli pro to, aby svůj domov zachránili," říká Ozell Brooklin, ředitel atlantské pobočky neziskové organizace Acorn Housing, poskytující poradenství lidem ve finanční a bytové tísni. "Ale poté, co jsem s nimi prošel jejich měsíční výdaje a poslední položka, která zbyla, byl desátek, prohlásili, že si svůj dům nemohou dovolit a odešli," dodává.

O placení desátku se zmiňuje Starý zákon. Bibličtí Izraelci platili daň ze svých výpěstků a podporovali tím kněží a chudé a financovali náboženské svátky. Kalifornská výzkumná společnost Barna Group ve studii zveřejněné letos v dubnu odhadla, že pět procent všech Američanů v roce 2007 platilo desátky. Největší část, 24 procent, odevzdávali své církvi tzv. evangelikálové. "Jako znovuzrození křesťané jsou přesvědčeni, že jsou spaseni a placením desátků vyjadřují svoji vděčnost Bohu," vysvětluje George Barna. "Ekonomika je zajímá, ale nevěří tomu, že vláda je Bohem určena k tomu, aby přinášela všechna řešení," dodává. Roger Oldham, člen výkonného výboru šestnáctimilionové Jižní baptistické konvence - po katolické církvi největší křesťanské církve ve Spojených státech - říká, že platit desátek je zásadní osobní závazek.

"Je to prostě fakt, že tady, stejně jako v jiných křesťanských kulturách, najdete lidi, pro něž je smlouva s Bohem na prvním místě," konstatuje. "A tato smlouva s Bohem pro ně znamená víc než jejich vlastní domov," dodal. Neziskové organizace v celých Spojených státech tvrdí, že placení desátků u některých majitelů domů, kterým hrozí vyvlastnění, je skutečným problémem, ale na druhou stranu je o tomto fenoménu k dispozici málo informací, protože mnoho realitních konzultantů se nesmí o tomto citlivém tématu bavit. "Můžete jim říkat, že desátek mohou platit jinou formou, třeba dobrovolnickou prací," říká konzultantka Bathsheba Wyattová-Draperová. "Ale když to odmítnou, musíme je nechat být," konstatuje. Podle odborníka na nemovitosti Miltona Sharpa je pro mnoho dlužníků placení desátku povinnost, nikoliv jen jeden z výdajů, který lze škrtnout. Podle poradců řeší nejčastěji placení desátku lidé z nízkopříjmových skupin.

Linda Ingramová z nevládní organizace v St. Louis v Missouri vypráví, že jednou z jejích klientek byla osmašedesátiletá žena, pro kterou si její dcera vzala hypotéku ve výši 62 tisíc dolarů (tedy více než milion korun). Když dcera letos na jaře přestala platit splátky, spadly na ni, protože její jméno stálo ve smlouvě. Aby mohla splácet 500 dolarů měsíčně, stála před rozhodnutím, zda přestat platit desátek církví, který činil asi 200 dolarů měsíčně. Žena se rozhodla, že bude raději platit církvi a o dům přišla. "Před třiceti lety jsem udělala smlouvu s Bohem a od té doby platím," říká tato křesťanka, která si nepřála zveřejnit své jméno. "Nic mě nepřinutí k tomu, abych to vzdala. Vztah s Bohem je pro mě na prvním místě," prohlašuje. Na otázku, proč nechce prozradit své jméno, odpověděla: "Nechci, aby si lidé o mně mysleli, že jsem blázen." Mlčí i další věřící majitelé domů, kteří se ocitli na mizině. John Tiemstra, profesor na křesťanské Kalvínově univerzitě v Michiganu říká, že to není nic překvapivého. "Mezi konzervativními křesťany je hluboce zakořeněné přesvědčení, že osobní finance jsou jejich čistě soukromou záležitostí," říká.

 

(Převzato z www.rozhlas.cz
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci