Výstava Nesmrtelná krása ikon

10. 6. 2009  (cr)


 

Od 12. května do 18. června probíhá v galerii Rumunského kulturního institutu v Praze (Anglická 26, Praha 2) zajímavá výstava Nesmrtelná krása ikon, která představuje soudobé rumunské církevní umění. Jsou na ní vystaveny práce následujících umělců: Ana Ilie, Elena Murariu, Maria Elisabeta Bonef, Sorin Efros, Otilia Georgeta Efros, Mirela Leahu, Alexandru Nicolau, Claudiu Opaină.

Kurátorem výstavy je Mihaela Palade.

Výstava o současném církevním umění zahrnuje práce s náboženskou tematikou vytvořené různými technikami a na různých materiálech: ikony vytvořené temperou na dřevě, práce náboženské grafiky, ikony na skle, ikony na dřevě, mramoru a mozaiky, ikony na pergamenu.

"Ikony nejsou krásné proto, že vyjadřují krásu tohoto světa, ale protože ji proměňují, odkazují ke kráse božského světa, aniž by stíraly krásu světa stvořeného - nepopírají přírodu, stvoření jako takové, ale ani se mu neklaní. Ikona si formulovala vlastní způsob jazykového vyjádření vymezující se od umění s náboženskou tematikou, ale s realistickým ztvárněním." (Mihaela Palade)

"Ještě více než profánní umění si umění ikonopisce žádá nejen mistrovství a talent, ale i inspiraci - dar Ducha svatého. Očištěna od čehokoliv, co by mohlo být osobní, a omezena na podstatu, je ikona určena duchovnímu oku jako zobrazení neviditelného světa, světa nebeského. Ikonopiscovo umění reflektuje ne životní problémy, ale křesťanskou odpověď na následující: ne utrpení mučedníka pro víru, ale trpělivost, kterou člověk na cestě svatosti akceptuje a naplňuje s oddaností a radostí vůči vůli Boží." (Anca Filoteanu)

 

 

Sorin Efros: Svatý Filip (ikona na dřevě s mramorovými intarziemi)
Foto: Jana Šustová

 

(Převzato z www.rozhlas.cz , redakčně upraveno
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci