Na Velehrad popáté


Když jsme se v roce 2000 vrátili z pěší pouti do Říma, ptal se mně jeden novinář, co mi to dalo. Tehdejší moje odpověď byla velmi rozpačitá. Čas to však ukázal. Loni šly pěšky dvě stovky poutníků i s biskupem do Mariazell. Dá-li Pán, letos půjdeme už po páté na Velehrad. Do Říma se nemůže vypravit každý a také není možné tam chodit každý rok. Velehrad je však milý každému Slovanovi a každému křesťanovi a zvlášť Moravanům. A pro nás je dosažitelný.

Jestliže papež jmenoval svaté Cyrila a Metoděje patrony Evropy, věděl co dělá. Povýšil tím také nás. A my si toho musíme vážit. Proto je třeba se na Velehrad vypravit. To za nás nikdo jiný neudělá. Způsobů je více. Například koncert lidí dobré vůle, který si vydobyl místo na slunci i v celostátních v médiích.

Je však také - letos tedy už pátá - pěší pouť na Velehrad z Velkého Meziříčí, Znojma a Víru. Pěšky se tam chodilo i dříve, tiše a soukromě v totalitě, radostně tam pak hned po jejím skončení putovala mládež z Brna. Každý rok jsou koncem dubna hvězdicovité poutě vysokoškoláků. A pokaždé to má své kouzlo a duchovní hloubku.

Pěší pouť má být radost pro všechen lid, pro ty, kdo se vydají, i pro ty, kteří je každý rok, čekají, aby je přijali do svých domovů k občerstvení a noclehu. Vždyť všichni jsme rádi, když najdeme věci na svých místech. Jsme potěšeni, že se vše děje ve svůj čas. A ten pravý čas je předposlední týden v srpnu, když většinou skončí všechny prázdninové pobyty a učitelé ještě nemusí nastoupit do školy.

Pojďte s námi na Velehrad i letos. Vycházíme v úterý 23.8. ráno po šesté hodině ze Znojma, Velkého Meziříčí a Víru. O den dříve vychází mládež z Radešínské Svratky a Vranova nad Dyjí a pražští poutníci z Ostrova nad Oslavou. Ti začínají svou pouť na Levém Hradci po mši svaté, která tam bude přímo ve výroční den zvolení sv. Vojtěcha biskupem - 19. února v 9.30 hod. Pak postupně během půl roku putují po sobotních etapách. Podobně putují také poutníci z Nového Jičína. Ti vycházejí na 1. etapu 27. února odpoledne.

Od toho 23.8. se k nám na našich trasách můžete přidat. V pátek se večer všichni sejdeme v Buchlovicích. Zveme také další poutníky, kteří mohou přijet autobusy v sobotu 27.8. ráno, abychom mohli vyjít v 8 hodin na posledních 7 km společně. Na Velehradě v bazilice pro nás bude mít v pravé poledne mši svatou otec arcibiskup Jan z Olomouce, metropolita Moravy.

Zatím nás vždycky došlo kolem čtvrt tisíce. Kdyby nás letos vyšlo tři sta, za celou pouť bychom vlastně obešli zeměkouli, protože na Velehradě máme v nohou přesně 133 km a rovník měří 40 tisíc. Ta naše trpící planeta moc potřebuje, aby ji někdo vzal do sepjatých rukou. Pouť je vlastně modlitba nohama. Pojďte se modlit s námi a poprosit naše patrony za vlast, Evropu, církev a svět.

P. Jan PeňázSouvisející odkazy:
V. pěší pouť na Velehrad
Plakát ve formátu DOC

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci