Přečti, pohleď a žasni


Přeposílám, co jsem před chvílí obdržel od přítele. Bez komentáře, zato s účastným údivem nad životem a jeho projevy a schopnostmi a dobrotou těch, kteří pomáhají jinak bezbrannému životu.

M. G. Richter

*     *     *     

 

Toto je jedna z nejfantastičtějších fotografií na světě, která kdy existovala. Podařilo se ji zachytit jistému americkému fotoreportérovi během operace, když se lékaři pokoušeli operovat páteř 23-týdennímu plodu uvnitř matčiny dělohy. Fotoreportér tehdy ještě netušil, že to bude jedna z nejdůležitějších fotografií jeho života, vždyť účelem jeho přítomnosti při operaci byla pouze dokumentace operace páteře uvnitř dělohy. Když Paul Harris fotografoval operaci, zvěčnil i moment, kdy děťátko vystrčilo svoji malou ručičku a chytilo ruku jeho operujícího lékaře. Tato fotografie se objevila ve většině světových novin a v Irsku se stala "nejsilnější vlajkou" bojujících proti legalizaci interrupce.

Ta maličká ruka, jejíž obrázek obletěl svět, patří Samuelu Alexanderovi, který se narodil vloni, 28. prosince (v době operace byl pouhých 5 měsíců v bříšku své maminky). Když se nad tím vážněji zamyslíme, pochopíme, že život opravdu někdy visí pouze na vlásku. Lékaři byli přesvědčeni, že mimo dělohu by nedokázali udržet chlapečka při životě, proto bylo nutné uskutečnit zákrok, bez kterého by byl maličký umřel, uvnitř matčiny dělohy. Dělohu lékaři zašili, aby se děťátko normálně vyvíjelo dál. I proto je tato fotografie považována za jednu z nejdůležitějších lékařských fotografií současnosti. Je pravděpodobné, že Samuel Alexander si jednou podá ruku s profesorem Dr. Brunnerem - tentokrát už mimo dělohu.

 

 

(Z e-mailové pošty vybral mgr)

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci