Lustrace otřásají Polskem

8. 1. 2007  Martin Ehl


 

Nejprve mezi svými spolužáky na katolické akademii tipoval možné spolupracovníky tajné služby. Potom donášel na své nadřízené. Pak dostal speciální školení v získávání informací a v šifrování a úkol proniknout do katolické redakce Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Kněz Stanislaw Wielgus před svými kontakty z komunistické rozvědky neskrýval, že to vše dělá kvůli své kariéře v církvi a kvůli vědecké práci.

Minulost "spolehlivého a aktivního" agenta dostihla otce Wielguse krátce předtím, než měl být oficiálně jmenován varšavským arcibiskupem. To, o čem se od podzimu jen spekulovalo, vypuklo včera v polských médiích naplno.

Týdeník Gazeta Polska na svých internetových stránkách otiskl všech 68 stran Wielgusova svazku, ostatní média z něj přinesla výňatky a dvě komise historiků akta zkoumala a tvrdí: Byl to agent.

 

Lustrace jako zbraň

V katolickém Polsku je skandál kolem arcibiskupa dosud nejhorší a nejvíce sledovanou lustrační aférou současnosti.

Očistu společnosti od bývalých agentů komunistických služeb si jako hlavní prioritu dala vládní koalice v čele s bratry Kaczyńskými. Opozice jim naopak vytýká, že lustrace a nepodložená obvinění používá vláda jako politickou zbraň k odstranění nepohodlných lidí z veřejného života.

Poláci podle průzkumů lustrace nepokládají za nejpalčivější společenský problém. Zveřejňování materiálů z Institutu národní paměti, který v Polsku spravuje akta bývalé státní bezpečnosti, považuje až 70 procent Poláků za politickou hru, zjistila agentura CBOS v listopadu loňského roku. Jen 16 procent to považuje za nejdůležitější problém, který je třeba neodkladně řešit.

Archivy bývalé StB v Polsku spravuje Institut národní paměti a přístup k nim mají zatím pouze historici a novináři. Vládní koalice loni přijala ostřejší lustrační zákon, který výrazně rozšiřuje okruh osob, na něž se prověrka vztahuje.

 

Církevní bašta se otřásá

Katolická církev měla dosud pověst bašty protikomunistického odboje a je blízká nynější vládě bratrů Kaczyńských. Jejich koalice prosazuje řadu katolických opatření v praxi, například chce výrazně zostřit zákaz interrupcí.

V poslední době se ale čím dál častěji hovořilo o tom, že komunistická státní bezpečnost i mezi kněžími měla dlouhou řadu aktivních a kvalitních spolupracovníků. Kvůli roli ve společnosti obhájci lustrací tvrdí, že minulost předáků církve není jen její vnitřní záležitostí, jak vehementně tvrdí obhájci arcibiskupa.

"Katolická církev v Polsku není jen jednou z mnoha církevních skupin, ale uchovává národní paměť a tradice, má velký vliv na veřejný život. Proto máme právo znát minulost jejích nejvyšších představitelů," napsal list Rzeczpospolita, který včera jako první publikoval část arcibiskupova svazku.

Sami kněží jsou ze situace nervózní, i když odliv příznivců církve v nejkatoličtější zemi Evropy nejspíš nehrozí. "Problém lustrací v církvi dosáhl kritického bodu. Teď čekáme na hlas ze dvou zdrojů - prvním je sám arcibiskup, druhým Svatý stolec," zhodnotil včera v Radiu Zet krizi katolický publicista Kazimerz Sowa.

Stanislaw Wielgus včera dostal výsledky zkoumání historické komise katolíků, ale do uzávěrky tohoto vydání se nevyjádřil. Dříve tvrdil, že se sice s pracovníky tajné služby stýkal, ale nikdy na nikoho nic kompromitujícího nevyzradil.

Vatikán zatím k aféře mlčí, episkopát ve Varšavě pouze předal Wielgusovy závěry své komise historiků, která potvrdila, že kněz byl spolupracovníkem komunistů.

Experti, například lustrační ombudsman Janusz Kochanowski, či historici se po prostudování materiálů, které uvolnil Institut národní paměti, také shodují: Není pochyb o tom, že Stanislaw Wielgus byl agentem státní bezpečnosti.

Církev dosud bránila zveřejnění studie vlastního historika, otce Tadeusze Isakowicze Zaleského, který po létech strávených v archivech tvrdí, že řada vysoce postavených duchovních, včetně lidí z okolí bývalého papeže Jana Pavla II., byla spolupracovníky tajné služby. Krakovské arcibiskupství mu povolilo vydat knihu s výsledky jeho bádání až loni před Vánoci.

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 5. 1. 2007
Pro Listář vybral mh)

 
Související články: 

Varšavský arcibiskup podal demisi

Lustrace tvrdě zasáhly polskou církev

 

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci