Nacisté ji odsoudili, komunisté pověsili

Poslankyni Miladu Horákovou popravili komunisté na dvoře pankrácké sekyrárny před půlstoletím

27. 6. 2006  Radek Gális


 

Zítra uplyne šestapadesát let od 27. června 1950, kdy byla oběšena v pankrácké věznici v Praze Milada Horáková. Stala se jedinou ženou popravenou v politických procesech, v nichž si komunisté vyřizovali účty s protivníky.

 

Bylo půl šesté ráno, když vězenkyni dali oprátku jako poslední ze čtyř odsouzených k smrti po vylhaném procesu. Popravou ženy, které i nacisté udělili trest smrti, a přesto ji nezabili, komunistický režim ukázal, čeho je schopen. Že se neštítí ani justičních vražd při upevňování diktátorské role ve státě.

Nevinně popravená poslankyně národně socialistické strany Milada Horáková se stala symbolem statisíců obětí totalitní zvůle. Právě den její smrti se stal Dnem památky obětí komunistického režimu.

 

Vězně mlátili, cpali do nich drogy, vymývali jim mozky

Ve dnech 31. května až 8. června 1950 se v Praze konal proces s třinácti obžalovanými, který skončil čtyřmi popravami a čtyřmi doživotními tresty. Tehdejší komunistický prezident Klement Gottwald rozsudky smrti podepsal a nesmiloval se ani nad svou bývalou kolegyní z parlamentu Horákovou, ačkoliv za její život orodovaly světové osobnosti jako fyzik Albert Einstein či britský politik Winston Churchill.

Boj o moc hořel druhý rok naplno a do šňůry justičních vražd přibývala jedna za druhou. "Třídní nepřátelé" byli mezi vojáky, církevními představiteli, sedláky nebo stoupenci konkurenčních politických stran. Komunisté se vypořádali se všemi, od nichž cítili nebezpečí. Na vyšetřování a procesech se podíleli sovětští poradci, mající mnohaleté zkušenosti s tím, jak člověka zlomit. "Kam vás potřebovali dostat, tam vás dostali," vzpomínal na výslechy František Přeučil, odsouzený v procesu s Horákovou na doživotí. "Dotlačili vás buď fyzicky, psychicky či s pomocí drog. Byl jsem v Ruzyni sedm měsíců a za tu dobu mě dostali do stavu, kdy jsem byl ochoten podepsat i to, že jsem zabil vlastní babičku," přiznal Přeučil.

"Tlak nevydrželi ani Milada Horáková a Jožka Nestával, kteří prodělali kruté výslechy na gestapu." Horáková byla později rehabilitována, ale ti, kteří ji poslali na smrt, odsouzení unikli.

 

Proces se zrádci a vyzvědači

S doktorkou Horákovou bylo v procesu obžalováno dalších dvanáct lidí. Podle obžaloby, kterou soud uznal, všichni spáchali zločin velezrady a zločin vyzvědačství.

Trest smrti dostali úřednice a poslankyně Milada Horáková, štábní strážmistr SNB Jan Buchal, majitel dolů Oldřich Pecl a novinář Záviš Kalandra. K doživotí byli odsouzeni továrník Jiří Hejda, úředník Josef Nestával, poslankyně Antonie Kleinerová a nakladatel František Přeučil.

Tajemník lidové strany Bedřich Hoštička dostal 28 let, univerzitní profesor Zdeněk Peška 25 let, advokát Jiří Křížek 22 let, redaktorka a národně socialistická poslankyně Františka Zemínová 20 let a ústřední tajemník sociálně demokratické strany Vojtěch Dudr 15 let.

 

MOTTO: "Nelitujte mne! Žila jsem krásný život! Svůj trest nesu odevzdaně a podrobuji se mu pokorně - před soudem svého svědomí jsem obstála - a doufám a věřím a modlím se za to, abych obstála i před soudem nejvyšším, před Bohem."

Z dopisu Milady Horákové před popravou 26. 6. 1950

  

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 26. 6. 2006
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci