Želivský opat získal důvěru premonstrátů

4. 3. 2008  Lukáš Pihávek


 

Želiv/ Události kolem želivského opata Bronislava Kramára nabraly nový směr. Opat byl v úvodu tohoto roku nařčen ze spolupráce s StB. Informaci zveřejnil slovenský Ústav paměti národa. Podle zprávy Kramár dokonce v seznamech tajné služby figuroval jako agent s krycím jménem Svätý.

 

Premonstráti stojí za opatem

Hned poté, co se informace dostala na povrch, zveřejnil opat dopis, ve kterém vysvětluje, že nikdy s StB nespolupracoval. Celá kauza vyvolala rozruch zejména mezi věřícími a farníky želivského kláštera, kteří žádali vysvětlení. Dokonce odeslali královehradeckému biskupovi stížnost a petici. Ta zatím nebyla vyřízena.

"Ta stížnost farníků tady byla. Královehradecké biskupství ale není přímo nadřízeno želivským premonstrátům. Je především věcí opata, jak sám své tvrzení doloží," uvedl biskupský sekretář Vojtěch Macek.

Nařčený opat Kramár před několika dny podal žalobu na Okresní ředitelství policejního sboru v Trnavě. Vyjádření samotného Kramára se však Deníku nepodařilo sehnat. Po celý den nepřijímal hovory.

Podporu mu ale vyslovili členové želivské komunity.

"My, členové želivské kanonie řádu premonstrátů, projevujeme svou plnou důvěru opatu Bronislavu Kramárovi," tak zní úvod prohlášení členů želivské kanonie.

"Jejich prohlášení je předčasné. Premonstráti měli především počkat na to, jak dopadne soud," uvedl iniciátor petice, který vzhledem k citlivosti případu nechtěl uvést své jméno.

"Včera zasedala rada, kde se záležitost projednávala. Ve zprávě zveřejněné slovenským Ústavem paměti národa figuruje více jmen lidí, kteří jsou mými přáteli už od doby, kdy údajně měli být agenty. Pokud by tomu tak skutečně bylo, nejspíš bych za režimu seděl ve vězení. Prvně bych se ptal, jestli někomu vlastně ublížil," uvedl premonstrát Max Kašparů.

 

Veřejnost se o kauzu nezajímá

I když duchovní přikládají nařčení velkou váhu, mezi obyvateli Želiva se o celém případu mnoho neví. Většina dotázaných se k záležitosti vyjádřila neutrálně.

"Dříve byl sledovaný téměř každý druhý církevní představitel. Myslím si, že je zbytečné se v celé záležitosti šťourat. Dnes už to nemá význam," řekl Karel Toman ze Želiva.

Podobný názor měla i jedna z prodavaček želivského obchodu.

"Jestliže se to bude vyšetřovat a soud prokáže, že jako agent působil, neměl by jako opat vystupovat. O případu toho ale moc nevím," dodala.

 

(Převzato z monitoringu TS ČBK ze dne 21. 2. 2008
Pro Listář vybral mh)

 

 *          *          *

 

Komentář k tomuto článku můžete napsat do knihy návštěv. Uveďte prosím název a datum článku, k němuž se vyjadřujete. 

 

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci