Ohlédnutí za Gorazdovými dny

4. srpna 2005  ah


Gorazdovy dny 2005.   Foto: M. Hrodek

 

Dovolte, abychom se s Vámi podělili o jednu z reakcí na letošní Gorazdovy dny (tento dopis zde publikujeme s laskavým souhlasem pisatelky).

 

 

*   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *

 

Ahoj Mirku,

 

srdečně Tě zdravím. Chtěla bych Ti tímto poděkovat za úsilí, které jsi věnoval přípravě a průběhu letošních Gorazdových dnů. Letošní ročník mne velmi duchovně obohatil. Možná to zní jako fráze, ale já jsem prožívala již delší dobu duchovní krizi. Jakousi duchovní ospalost a nechuť ke všemu. Unavovaly mne stále tytéž chyby, které jsem dělala a nebylaO. František Lízna, SJ.   Foto: L. Imramovský jsem schopna se z toho dostat ven. Původně jsem chtěla během Gorazdových dnů oslovit při vhodné příležitosti některého kněze, aby mi pomohl. Ale během prvních dvou dnů jsem obdržela odpovědi na své otázky i cestu k řešení svých problému, naději i sílu k dalšímu (a nejen duchovnímu) životu, aniž jsem se kohokoliv na co ptala.

Velmi mne oslovil otec Lízna. Nemám na mysli ani tak jeho přednášku, i když i ta mi mnoho dala. Ale spíše jeho osobu jako takovou. Nevím, jak to vysvětlit, ale já v jeho tváři spatřuji tvář Krista. Z toho člověka vychází neuvěřitelná síla, která občerstvuje. Možná si ťukáš na čelo, ale já to takto vnímám. Dalším, co mne oslovilo a povzbudilo, byla přednáška husitské farářky. To, že její účast byla náhodná, vidím jako dílo Ducha svatého. Třetím člověkem, který na mne zapůsobil, byla Jana, Tvoje žena. Krátce jsme spolu v úterý mluvily. Velmi mne zaujala její touha po Kristu. A možná, aniž by to sama věděla, mi dala odpověď na některé mé duchovní problémy. Myslím, že nepřeháním, když se domnívám, že ke mně byla poslaná, aby se mi stala andělem a aby mi sdělila některé věci. Děkuji jí za to. 

Pokud jde o skrytou církev, přiznám se, že mám malé vědomosti o problémech, se kterými se potýká. Také jsme už neměli hlídání pro děti, a tak jsem se mohla účastnit jen okrajově. Ale to, že nepřijel nikdo ze zástupců oficiální církve, považuji za naprostou hrůzu. Jsem znechucená přístupem oficiální církve. Takové pohrdání lidmi, kteří nasazovali vlastní životy za spásu druhých, je nemorální. 

 

Ještě jednou díky moc.

 

Zdraví

 

Andrea

 


Související články:


Ohlas na Gorazdovy dny 2005

J. Köhler: Sv. Cyril a Metoděj

INFORMOVAT O NOVINKÁCH

_______________ 

RUBRIKY:

Úvodní strana

Náměty, připomínky
a sdělení čtenářů

Zpravodajství z křesťanského světa

Ekumenismus

SGAD-ŽD a MOCHES

MSK

Pozvánky

Moravská mša

Sv. Cyril a Metoděj a jejich doba

Duchovní život

Ikony

Osobnosti

K zamyšlení

Současná Morava

Rodinná kronika

Poezie

Humor

Různé

Kontakt na redakci